Автор Тема: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство  (Прочетена 30655 пъти)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #15 -: Октомври 08, 2019, 09:35:56 am »
Здравейте търсих статията ви за Лично Електрическо Превозно Средство на alle.bg, но нищо не намерих, ще се радвам да я качите тук в темата, ако може да напишете тук и втора част на статията ви вече след успешните проби.

Здравейте van, поради липса на интерес бях архивирал сайта. Днес го отворих ето линка към него:
https://lepsy.alle.bg/%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%8F%D1%82%D0%B0/

В него е изложена само концепцията но ако има интерес мога да продължа разработването му.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #16 -: Октомври 08, 2019, 10:46:51 am »
Малко клипове за част от създаденото до сега:

https://www.youtube.com/watch?v=Z1YoCfm7nxU&t=3s
https://www.youtube.com/watch?v=QFvhmZjD8OA&t=101s
https://www.youtube.com/watch?v=KXUrUnbyPpM&t=186s
https://www.youtube.com/watch?v=kaqsD1qVUy0
https://www.youtube.com/watch?v=eCMnMA2R9FM&t=721s
https://www.youtube.com/watch?v=4fOJ_c_uYpU

Това са реални изделия които могат да се намерят на пазара.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #17 -: Октомври 08, 2019, 01:05:49 pm »
Има много любителски проекти за сегуей от които може да разгледаш фърмуера който в повечето случаи е на C+ за ардуино или атмелските чипове. Това е на същия принцип но с едно колело. Повечето използват филтъра на Калман за предвиждане на събитие и софтуерни филтри. Ако имаш конкретен въпрос и мога да ти отговоря - питай.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #18 -: Октомври 08, 2019, 01:51:05 pm »
Мен ме вълнува само едно ... защо по дяволите на едно колело? Какъв е зора да се правиш на работник в цирк?
Да, не съм се возил никога на нещо с едно колело, но съм готов да застана на полигон - някой с такова презвозно средсво и аз с ел. тротинетка и да видим кой ще има по-голяма маневреност и най-вече - кой ще спре по-бързо. За безопасност не ща и да отварям дума.
И да се спрем на предимствата изложен ив статията:
Цитат
Предимства:
1. Не замърсява околната среда - на ток
2. Лесно избягва задръстванията - движи се по път, тротоар, велоалеи, пешеходни зони, срещу знаци, забраняващи и ограничаващи движението в една или и двете посоки.
3. Скоростта е достатъчно ниска и е под ограниченията - не че те важат за ЛЕПСИ
4. ПТП - да, но с фатален край е абсурд
5. Не изисква място и такса за паркиране - води се "аксесоар на пешеходец"
6. Винаги е с теб, дори да седнеш да пиеш две бири или кафе под чадъра на някое "капанче", го подпираш до теб. Като се прибираш го качваш в асансьора и хоп на балкона да се зарежда до бегача на детето, който е поне два пъти по-голям - за какви кражби да говорим?! Е, ако го оставиш без надзор на улицата поради малките размери лесно може да хване пътя.
7. Данъци - няма
8. ГО - няма
9. Винетка - няма
10. Регистрация в КАТ - няма
11. Годишен технически преглед - няма
12. Свидетелство за правоуправление - не се изисква
13. Каска и светлоотразителна жилетка - въпрос на личен избор
14. Закон за движение по пътищата - не го лови. В закона определението за МПС е "...всяко дву, три, четири и повече колесно ..." а тук говорим за ЕДНО колесно.  ;))
15. Пиеш и караш - ако ти стиска.
16. В големи магазини и молове може да влизаш с него - това не е колело, нито мотор на ел.ток, то е като бебешката и инвалидната количка, па дори и ролерите и чадъра - аксесоар на пешеходеца.
17. Придвижването из града е улеснено и от още един фактор - с влизането в ЕС, направиха много хубави вело-писти. Е, не е желателно по тротоарите да караш като Шумахер.
18. Бързо се зарежда. Ако ти свърши тока в кофата, винаги може да спреш в някое барче на маса до контакт, а ако не разполагаш с време, го мяташ в автобуса или такси и се прибираш /ако си с колело или мотор това трудно ще стане/
19. За пинтиите, които ще ходят с него на работа - вместо да го зареждат вечер у дома, могат да използват за това най-близкия контакт, когато са на работа. ;)
20. Заради основния принцип на работа, самобалансирането, има само една опорна точка и при удар се завърта около нея, при което щетите и пораженията за ЛЕПС са минимални.
21. Не износва гуми - физически няма как да пробуксува при потегляне или да приплъзне по време на спиране.
22. Акумулаторите издържат около 600 цикъла заряд-разряд. Ако с едно зареждане изминавате 30км /в моя случай е 50км/, то 600*30=18000км. Сами сметнете за колко години ще го карате без да сменяте батерията, ако в годината средно се кара 6 месеца /180 дни/ и го зареждате по веднъж на ден ... 100 години?!
23. И най-важното - работи на ток! Цената на тока е по-ниска от тази на конвенционалните горива, а може да се снижат разходите още, ако се използва за зареждане слънчев панел или места, чието електроснабдяване не ви касае по никакъв начин. ;)

Първо да внесем малко яснота - това е МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО. Който не вярва - да погледне параграф 6, точка 11 от допълнителните разпоредби на ЗДвП.  Не знам откъде е цитата "...всяко дву, три, четири и повече колесно ...". Да, не попада в никоя от категориите, но движещия се с него трябва да спазва ЗДвП. Така че т. 14 и 15 не са верни. Да, ако нямаш книжка - няма да ти я вземат, но глобата си я плащаш.
Оттам идва и противоречието в т. 2 - на моторно превозно средство е забранено да се движи по тротоари и пешеходни зони. Ако е на пътя - трябва да спазва знаците.

Теглото и размера му също не са за пренебрегване. За мен лично е много по-удобeн един калъф за тротинетка и да си я нося на рамо или да си я влача:

Дори само сгъната е достатъчно удобна за носене. И за возене в метро, и за превозване в багажника на такси ...
За влизането в мол-а... да си го носиш е достататъчно неудобен, да го караш е най-малкото безразсъдно и некултурно, а във връзка с гореизложеното - и незаконно. Ще те изгонят на момента.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #19 -: Октомври 08, 2019, 02:20:31 pm »
Юлиане, а защо "искаш да удължиш маркуча" .....  ;)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #20 -: Октомври 08, 2019, 08:24:30 pm »
Мен ме вълнува само едно ... защо по дяволите на едно колело? Какъв е зора да се правиш на работник в цирк?
.....

Да започнем по ред - знаеш ли какво е авторско право и интелектуална собственост. Тук цитираш половин статия от мой сайт без да си се до питал за право на разпространение. Дори не си посочил кой е источника - нима си ти?!
Поискал съм от модераторите да изтрият коментара ти за нарушаване на горепосочените ми права.
Въпреки всичко от написаното вече е ясно че не си "яздил" нито едно от двете които си посочил и нямаш реална преценка за възможностите им. Понятието маневреност обикновено се свързва с най-краткия път който може да опише ПС при извършване на маневра /завой/. Всяко ПС включително и Ел. тротинетка /без верижни и двуколесни самобалансиращи/, има определен ъгъл на завиване - едноколесните обаче могат да циркулират на 360° на едно място.
Относно бързото спиране - също не бива да прибързваш с изводите. Дори и без механична спирачка, когато се наложи спирачният път е по-малък от на другите двуколесни.
Относно ЗДвП - чете се в прав текст, що е туй МПС. М обозначава че Превозното Средство е с мАторрр, сиреч ДВГ. А не Ел.
По следващата точка - в ЗДвП има нови категории за Ел. мотопеди 1÷4kW до 45км/ч

И там е въпроса за елтротинетките - играчки ли са или както ти се иска МПС. Ето тук ще влезе една нова категория ЕПС за която е рано още и никой няма да си мръдне пръста. А едноколесните ще си останат за юристите... аксесоар на пешеходеца като ролерите, чадъра и бебешката количка.

Аз не агитирам гамените към този вид транспорт, а твърдя че тези които го използват са два пъти по-отговорни в обществото. Веднъж заради себе си, и веднъж заради другите. Защото заплесите и без отговорните не са само на пътя, и животът е един а здравето ни е в ръцете на МЗ.
« Последна редакция: Октомври 08, 2019, 08:41:28 pm от key5 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #21 -: Октомври 08, 2019, 08:45:33 pm »
juliang
Твоето си  е директно заяждане!
Темата не е кое е по-добро електрическо превозно средство!
key5
Карай го малко по-спокойно. Явно не си свикнал на отношенията в сайта.
Не се впрягай толкова на приказки. Гледай само 'положителните' коментари.
« Последна редакция: Октомври 08, 2019, 09:00:35 pm от valex »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #22 -: Октомври 08, 2019, 09:06:46 pm »
Да започнем по ред - знаеш ли какво е авторско право и интелектуална собственост. Тук цитираш половин статия от мой сайт без да си се до питал за право на разпространение. Дори не си посочил кой е источника - нима си ти?!
Поискал съм от модераторите да изтрият коментара ти за нарушаване на горепосочените ми права.
Ти сам си дал линк към сайта. Не виждам защо трябва да го повтарям.
А ако искаш да подадеш иск за нарушаване на авторското право - насреща съм. Естествено не мога да ти дам всичките си данни направо тук, във форума, но обещавам да ги предоставя на съответните комптентни органи когато бъде заведено някакво административно производство. Не смятам да се крия - даже ще ми е интересно да присъствам на едно такова дело. Само бих искал предварително да те предупредя, че ще настоявам съдията да разреши видеозаснемане на делото, и след това то ще бъде публикувано някъде в нета. Определено ще е интересно да се види как точно ще доказваш нанесени материални щети от моя цитат :) Или нематериални? Нещо съм те обидил, засегнал, уронил съм ти доброто име? Или мислиш че можеш да съдиш тоя и оня просто щот не ти харесва това което казвам? Сори пич, свобода на словото...

Понятието маневреност обикновено се свързва с най-краткия път който може да опише ПС при извършване на маневра /завой/. Всяко ПС включително и Ел. тротинетка /без верижни и двуколесни самобалансиращи/, има определен ъгъл на завиване - едноколесните обаче могат да циркулират на 360° на едно място.
Относно бързото спиране - също не бива да прибързваш с изводите. Дори и без механична спирачка, когато се наложи спирачният път е по-малък от на другите двуколесни.
Спора се решава на полигон.

Относно ЗДвП - чете се в прав текст, що е туй МПС. М обозначава че Превозното Средство е с мАторрр, сиреч ДВГ. А не Ел.
Да де, чете се в прав текст:
Цитат
11. "Моторно превозно средство" е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства.
Ти кажи откъде черпиш твоите данни? Дай някакъв цитат, нещо, не просто свободни тълкувания.

По следващата точка - в ЗДвП има нови категории за Ел. мотопеди 1÷4kW до 45км/ч

Чета редакцията на ЗДвП от 30 юли 2019. Такова нещо няма. Би ли цитирал както трябва - член, алинея...

juliang
Твоето си  е директно заяждане!
Темата не е кое е по-добро електрическо превозно средство!
Не се заяджам. Обяснявам на хората, че могат да имат проблеми с органите, когато сглобят такова нещо и го подкарат по коридорите в мол-а, или сред бебешките колички в парка, или на кило ракия, щото Кей5 е решил че това не е МПС :) Да не кажат после, че съм си траял, че не съм ги предупредил.
Дори и да не го сглобят а да го купят, пак ще имат същия проблем. А не че няма откъде да се купи, не че няма избор да вид и цвят за всеки вкус:






И като за последно - защо с едно колело? Просто ми е интресно да разбера... Аз ако взема да направя такова с едно колело, ама квадратно... с какво ще допринеса към световния прогрес? Или е просто човека е решил да покаже какво си е направил сам... Ако е така - поне да го покаже като хората, а не да си свали сайта и да ни остави с едно 30 секундно видео на което общо-взето нищо не се вижда...

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #23 -: Октомври 08, 2019, 09:53:04 pm »
Juliang, защото Капитан ПаднаЛиМи от "Джейми и вълшебното фенерче" се придвижва така!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #24 -: Октомври 08, 2019, 10:13:59 pm »
Юлияне питаш защо на едно колело.
Първите такива устройства се появиха доста преди колегата да открие топлата вода. Реално единственната смисленна цел на тези устройства е да рекламират и популяризират възможностите на електронните жироскопи. Господинът явно подценява интелектуалното ниво на пишещите в този форум и си мисли, че понеже ядем доматите с колците и ще ахкаме и ръкопляскаме възхитено. Ти как мислиш дали този човек е наясно, че само с рекламирането на устройството си вече нарушава двайсетина патента в областта на въпросните жироскопи защото съм убеден, че не ги е платил сигурно дори не предполага и че съществуват. Иначе си прав и аз мисля, а и го казах:
 Би било добро средство за забавление, нищо друго. Колегата обаче явно смесва някой неща:
Предимствата на електрическите превозни средства се отнасят с пълна сила за всички електрически средства включително и шестколесните. Недостатъците на едноколесните превозни средства са САМО НА ЕДНОКОЛЕСНИТЕ.
Бих посъветвал БЕЗПЛАТНО,  поради принципите на ТОЗИ ФОРУМ господин Ключ5 да си оправи собственните патентни задължения преди да търси права. И другия БЕЗПЛАТЕН съвет, ако мисли да продава въпросното устройство да пробва първо да го предложи на някой Цирк. Всичко това го пиша съвсем отговорно и сериозно без капка сарказъм. Бизнеса си е бизнес клиента си е клиент.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #25 -: Октомври 08, 2019, 10:49:23 pm »
В началото когато човек се е придвижвал на четири колела, се е чудил защо някои вече са на две. Еволюцията обаче и вторите  изненадала. Сега висът в нетя, и са драпат на седенкята.

 :)



Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #26 -: Октомври 08, 2019, 11:57:33 pm »
В началото когато човек се е придвижвал на четири колела, се е чудил защо някои вече са на две. Еволюцията обаче и вторите  изненадала. Сега висът в нетя, и са драпат на седенкята.

 :)
Ами драпат се...
Тия дето вече и едно колело им е излишно.
Полета на мисълта няма нужда от колела. Това разбира се когато има мисъл. Когато няма се налага да се ползват колела, броят няма значение.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #27 -: Октомври 09, 2019, 09:08:16 am »

Полета на мисълта ...
... вятър му вее паяжините из празните кюшета. 

Преди да пусна темата смятах че никой нормален човек няма да коментира, ..... .
« Последна редакция: Октомври 09, 2019, 09:26:37 am от key5 »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #28 -: Април 09, 2020, 04:53:42 pm »
van който го касаят тия неща може да си ги намери - нема смисъл да спамиш форума с тия неполезни данни.
Ще си позволя да си кажа мнението  относно джаджата....
Който е див на колибарски петел и упорит като магаре ще е доволен - с две думи не е за всеки ..... аз още не успявам да го управлявам стабилно - четвърти ден се уча и за сега без особен успех.
Така като гледам поне месец ш ми трябва да се отработи тая микромоторика до достатъчно ниво за да си позволя да се движа свободно.
Дано стане.

Първоначално се бях спрял на ел. тротинетка - конкретно тая https://www.segway.com/ninebot-kickscooter-max/
Даже се возих на такава и много ме изкефи и си има безспорните предимства.
Но не пасва съвсем на концепцията ми за ЛЕПС - тоест нема шанс да се движиш на всякъде с нея - би било странно да влезеш в заведение с нея или в някакво учреждение без да те гледат лошо или няправо да те изгонят. (това особено важи за мястото където се намирам) Същото важи и ако решиш да ползваш лек автомобил някъде по време на райда ...  А да я оставяш е твърде апетитна хапка .......
Също така за троти се се плаща допълнителен билет в градския транспорт.

Ако успея да се спогодя и науча смятам че тая чудесия де съм взел е най оптималното решение поне за мен.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #29 -: Април 10, 2020, 11:01:07 pm »
Има потенциал концепцията.
<a href="https://www.youtube.com/v/VzDYQXBqiog" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/VzDYQXBqiog</a>