Автор Тема: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство  (Прочетена 30646 пъти)

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Здравейте, аз вече преминах 52г. Преди година, когато бях започнал този проект описах голяма част от достойнствата на подобен тип превозни средства в статия на alle.bg но поради липса на интерес я... архивирах.
Тази година реализирах проекта, чрез прототипа му и цяло лято обикалях из Варна. Вече имам навъртяни над 480км градско. Става въпрос за.... освен всичко друго - железни топки.
Но в основата е идеята за Лично Превозно Средство. Ако някой се интересува, нека поиска отварянето на статията.
<a href="https://www.youtube.com/watch?v=_ZgezXxyjwU" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/watch?v=_ZgezXxyjwU</a>

https://www.youtube.com/watch?v=_ZgezXxyjwU


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #1 -: Октомври 06, 2019, 10:48:04 pm »
Колега, така както една лъжица катран може да унищожи цяла каца мед така един недостатък може да унищожи хиляда предимства.
Ппдобни превозни средства според моето скроюно мнение могат да се ползват само за да заместят здравословното ходене пеша на сравнително къси разстояния със нездравословно возене. За да има екологичен ефект трябва да замества кола. Превозно средство изминаващо под 100 км. С едно зареждане не може да излезе от графата със име лунапарк. Десетгодишната ми дъщеря много ще се кефи да го кара много други деца също. От такава гледна точка има и хляб и салам в това нещо. Но ако го представяш като универсално, мисля, че няма да имаш успех.
Давам ти този съвет защото бих искал да имаш успех в това начинание.

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #2 -: Октомври 07, 2019, 12:53:33 am »
Десетгодишната ми дъщеря ...
На 57 си станал баща, браво! Катрана не винаги разваля меда  ;) Понякога помага.  :)

Новото Ауди Итрон прави 400 одма с едно зареждане без броене на циклите - там няма такива!

Радико, един съвет!

 Освен да се изхвърляш и пишеш неадекватно, вземи се образовай малко  :D

Не си мисли, че хората които четат са на твоето ниво  ;).

Някои се връщат от там, откъдето ти си мислиш, че мислиш да почваш нещо - ако не ме разбираш...  нормално е  :)

Виждам, че живееш във форума и алармата на часовника  ти мелодично свири химна, но в дупка се влиза само по един начин.

Може би ще ти трябват още 67 год. да разбереш.    Нищо лично!

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #3 -: Октомври 07, 2019, 01:11:25 am »
Само в Бг форумите още преди да си казал "А" вече ти дават акъл.
Виж сега, освен че съм си посочил изрично годините /да не стават грешки/, имам и не една като теб колега, а две дъщери от които малката е на 14г.  Ако твърдиш че твоята дъщеря ще се качи на едно колело, то или не я познаваш а и жените въобще, или е някакво изключение. Жените не се интересуват от това, имам ги три и съм ги пробвал.  :D

Всъщност утре ще погледна в профила ти, имаш ли нещо действащо черно на бяло или само алабалаизми.

Никъде не съм писал дайте ми акъл, а напротив: има нещо направено и работещо в БГ, интересно ли ви е или - не.

А ако някой ще се прави на топ-зевзек, няма проблем. Ще ви оставя да си мъдрувате по махленски над това което правят другите. А до колкото разбирам от написаното, или имаш село или живееш из крайните квартали.
За разлика обаче, аз съм на 2км от работа и в диаметър от 5км ми е всичко, освен 3 от крайните квартали на Варна. С жена ми си имаме по един личен автомобил а също и голямата щерка. Село си нямам, нито дини и картофи.
Мога да си позволя да експериментирам за разлика от други.


Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #4 -: Октомври 07, 2019, 02:26:18 pm »
key5 то така се започва. Давай смело напред...  ;)

Неактивен prp

  • Активен
  • **
  • Публикации: 208
    • Free Gary McKinnon
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #5 -: Октомври 07, 2019, 06:51:28 pm »
Добро електрическо скутерче си направил. Какъв му е пробега с едно зареждане? Колко км. в час максимално ускорява? Колко тежи? И като себестойност приблизително колко ти излезе? Има предимства спрямо ел. тротинетки. Ако и теглото му е леко за носене ще е доста удобно за голям град. А стабилно ли вози понеже на клипа често подпираш с един крак?

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #6 -: Октомври 07, 2019, 07:29:15 pm »
Подпирам с крак при по-силни пориви на вятъра - над 38км/ч. В тубата под клипа съм го писал. Като цена е малко повече от кола на старо.
Понеже една част е готов продукт, а другата е народно творчество /така излезе по-евтино, без мито и ддс/, по каталожни данни е:
Максимална скорост 32км/ч - но съм я ограничил на двайсет. Има блуту и софтуер.
Пробег с едно зареждане 50км
... но данните са за 60кг полезен товар. При 75кг и непрекъснато каране 3-4часа със скорост 20км/ч - това е максималната на която е ограничен но в реална обстановка е 15-18км/ч, /вардим се от заспали пешеходци/, батерията пада почти до половина. Двигателя е 600W. Побира се в багажник и най-интересното е че на пешеходна пътека колите ти дават път. На повечето им е интересно да гледат от първия ред.
Теглото е 14-15кг, вдига се с една ръка.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #7 -: Октомври 07, 2019, 09:42:31 pm »
Хм, то жените като не СЕ интересуват от това, па и пробвани, ко прайм ся(СЕ)?

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #8 -: Октомври 07, 2019, 09:57:36 pm »
Купил съм им 350W тротинетка със седалка, фарче, стопче. Каските са още на завоя от Китай. :)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #9 -: Октомври 07, 2019, 10:17:45 pm »
Със седалките си СЕ набутал, ще ги махнат на часа.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2019, 10:38:10 pm »
На 57 си станал баща, браво! Катрана не винаги разваля меда  ;) Понякога помага.  :)

Новото Ауди Итрон прави 400 одма с едно зареждане без броене на циклите - там няма такива!

Радико, един съвет!

 Освен да се изхвърляш и пишеш неадекватно, вземи се образовай малко  :D

Не си мисли, че хората които четат са на твоето ниво  ;).

Някои се връщат от там, откъдето ти си мислиш, че мислиш да почваш нещо - ако не ме разбираш...  нормално е  :)

Виждам, че живееш във форума и алармата на часовника  ти мелодично свири химна, но в дупка се влиза само по един начин.

Може би ще ти трябват още 67 год. да разбереш.    Нищо лично!
И от мен нищо лично, но това е най неадекватният пост които съм, чел в този форум. Май си бил още махмурлия като си го писал. Иначе щеше да съобразиш поне, че преди десет години не съм бил на 57.  Вземи се погледни в огледалото, крайно време е.
  Ключ5 написах по горния си пост съвсем доброжелателно, но ти явно очакваш друго, добре пожелавам ти успех.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #11 -: Октомври 07, 2019, 10:42:43 pm »
Пробег с едно зареждане 50км... но данните са за 60кг полезен товар.
При 75кг и непрекъснато каране 3-4часа със скорост 20км/ч .... батерията пада почти до половина.
Едно от двете не е вярно.
Простата математика показва, че с по-голям товар изминавате 60-80км. и батерията е до половината.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #12 -: Октомври 07, 2019, 11:23:33 pm »
На коя ръка е педала за газта, че не стана ясно в описанието?

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #13 -: Октомври 08, 2019, 09:17:15 am »
Едно от двете не е вярно.
Простата математика показва, че с по-голям товар изминавате 60-80км. и батерията е до половината.

Първото са данни от техническата спецификация, а второто - реални, при което както по-горе съм написал ограничителя на скоростта съм го сложил на 20км/ч но реалната скорост е по-ниска. Все пак карам по пешеходни зони и по разбираеми причини избягвам където може слизането на пътното платно.

Неактивен key5

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 71
Re: ЛЕПС-и. Лично Електрическо Превозно Средство
« Отговор #14 -: Октомври 08, 2019, 09:30:21 am »
На коя ръка е педала за газта, че не стана ясно в описанието?

Няма газ, няма спирачка. Управлява се с фитнес - навеждаш се напред и тръгва, опъваш юздите назад и спира.
Процесора чете моментните стойности от жироскоп и акселерометър и така изчислява позицията /наклона/ на тялото като го държи винаги да е във вертикална позиция.