Автор Тема: Екологично оръжие срещу плевелите  (Прочетена 79150 пъти)

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Екологично оръжие срещу плевелите
« -: Септември 09, 2019, 01:59:52 pm »
Моля за помощ,
Каква според вас е електрическата схема на това устройство:
 https://www.bgfermer.bg/Article/7645608

Интересувам се единствено от електрическата схема, не като изпълнение а като действие, високоволтова ли е, високочестотна ли е, или и двете или нещо съвсем различно, импулсна например? Рових из нета, но нищо конкретно не открих.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #1 -: Септември 09, 2019, 02:10:08 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=Ow25sNK5ZF4
https://youtu.be/ujA2m398LAQ
Бие ги ток здраво .....
Опасна работа. - не ми прилича да е ВЧ

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #2 -: Септември 09, 2019, 04:13:30 pm »
dmitarp, така като го гледам по дъгата си е комбинирано ВЧ+ВН, правиш един ZVS+ високоволтов траф и си готов. То тука няма нищо сложно просто трябва да прекараш ток през плевела.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #3 -: Септември 09, 2019, 09:46:40 pm »
Според мен, ВЧ е необходима за намаляване размера на уреда. Показано е заземяване. Очевидно ВН трябва да преодолее почвеното разстояние, респективно съпротивление за да протече ток през корена и над коренната част на плевела. Необходима е доста мощност? Няма нужда от потресаващо високо. Пробвай, наплюнчи върха на цигара, допри в двата края на диаметъра наплюнчено проводници 220 в. като фазата прекараш през крушка. Дърпаш и цигарта се пали. Ще забележиш същото цвърчене. Слюнката върши работата + напрежението!

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #4 -: Септември 09, 2019, 11:19:46 pm »
Ми хитро е като идея но не е приложимо за големи площи, пък за еденични плевели по-лесно е да ги отскубеш или махнеш с мотика.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #5 -: Септември 10, 2019, 12:17:58 pm »
Ако мотиката е с кабел още по лесно или с мото фреза. :) ;)

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #6 -: Септември 10, 2019, 12:27:33 pm »
Принципа си е готин но има някой въпросителни ...... не съм силен в биологията и не мога да прогнозирам как би влияло подобно разтърсване освен на плевелите а и на другите насаждения. Тока ш търси най проводимата среда между точки А и Б и тя може да е доста произволна (особено при ВЧ) Сигурен съм че такова чудо би било много ефективно за борба с флората като цяло но не знам при борба само с плевели дали няма да нанася вреди и върху полезните растения. Особено разните с силно развити корени.
Но всеки случай перспективи има идеята.
// ако не гинат много земеделци докато го ползват де. Че те не са силни електричари и ............. //

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #7 -: Септември 10, 2019, 08:12:40 pm »
А как реши че е ВЧ? А да, това е твоят свят!

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #8 -: Септември 10, 2019, 08:20:44 pm »
Кузмов ако питаш мен никъде не съм казал че е ВЧ (беше в скоби като тези и в формата на предположение) по-скоро мисля че не е, и съм го написал в втория пост след Димитър.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #9 -: Септември 10, 2019, 09:40:15 pm »
Трябва повече ток и по малко напрежение.

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #10 -: Септември 11, 2019, 08:02:12 am »
ppipilica и lpoik повечето плевели избояват след време при премахване с мотика и мотофреза.

А тук пише:
Цитат
потокът от електрони, подаден от специален уред, преминава през растението, превръщайки се в топлина, разпространяваща се дори до корените, а след това растението отмира и се декомпостира, подхранвайки живота в почвата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #11 -: Септември 11, 2019, 08:46:52 am »
Значи няма шанс да намериш специална схема или специална информация за този генератор. От въпросната статия ясно личи, че това е разработка на стартъп. Когато стартъп кандидатства за финансиране първото нещо което питат донорите е :
Какво можете да патентовате.
Този метод от статията личи, че е патентован преди повече от 100 години. Късичкото изречение което обяснява претенциите и мястото върху което е съсредоточил вниманието си въпросния стартъп е:
Интелигентна система разпознаваща посредством камери плевелите от културните растения и третираща само плевелите. Най вероятно и самите те си нямат на идея какво прави тока и как точно го прави. При условие, че е работило преди повече от 100 г. Не мисля, че има необходимост от специална схема.

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #12 -: Септември 11, 2019, 09:51:26 am »
Тук намерих наподобаващо клипче
https://www.vbox7.com/play:6278d35596
Излиза, че честотата е поносима и не е много ВВ.

Активен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #13 -: Септември 11, 2019, 11:12:14 am »
така като го гледам по дъгата си е комбинирано ВЧ+ВН, правиш един ZVS+ високоволтов траф и си готов. То тука няма нищо сложно просто трябва да прекараш ток през плевела.
ZVS ще върши "работа" в случая дъгата изглежда като от такава схема.

Съвсем друг въпрос до колко е "екологично", като всъщност отиваме на въпроса как се разбира "екологичното", и дали изобщо е необходимо да се борим с плевелите.

Когато пуснете такъв разряд към корените, се убиват не само те а микро флората около тях, която е в същност и "стомаха" на растението. Тези микроорганизми са екосистемата която храни по-големия организъм като тя е в симбиоза с това което ние наричаме растение. Плевелите, основно растат там където други по-слаби растения, или растения с по-слаба коренова система, не могат или им е трудно. Плевелите затова има по-здрава и дълбока коренна система, понеже имат по-богата симбиоза със (обикновено) изтощената земя и може да се каже че те са санитарите на земята като могат да създават живот в почвата там където по-слабите растения не могат.

Когато се убиват плевелите, по този начин, всъщност се убива и жизнената микробиологична флора която е около корена. И така, процеса на самовъзобновяване на почвата, където плевела е централна фигура, е прекъснат и на това място живота на микрофлората е прекратен. Сега си помислете при такава умъртвена почва какъв тип растение ще може да извирее. Надявам се да не се учудите като логичният отговор е отново плевел, понеже само той, като силно растение, може да просъществува в така умъртвената среда.

В крайна сметка  насаденото ни виждане за плевелите като вредители е грешен, те трябва да се разглеждат като санитари на земята и ние да се научим да използваме техните възобновителни характеристики за живота на почвата, а не да се борим срещу тях, понеже така се борим срещу може би един от най-основните биологични природни процеси.

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Re: Екологично оръжие срещу плевелите
« Отговор #14 -: Септември 11, 2019, 11:39:31 am »
epwpixieq-1 това което си въобразявате ми се струва доста съмнително.
Както се вижда от клипа, сондата на апарата покорява стеблото на плевела и той се кюлва под собствената си тежест. Това е така защото стеблото е пълно с вода и е проводник за тока както знаем. Разбираме, че плевела се компостира и от него и спомен не остава освен обогатяване на почвата. Това не значи, че другите растения няма да виреят ако не са засегнати.

Добре би било да се направи експеримент с примерно половин кв. метър почва обработена по този начин и след това да се вземе от нея и да се засее някаква култура в саксии или направо върху нея.

Аз се наемам паралелно с някой друг от форума да направим опита и да изнесем резултатите тук.
Но първо нека всеки да си покаже творението на устройството защото мощността ще е пропорционална на времето за обработка.