Автор Тема: Какви колектори  (Прочетена 8335 пъти)

Неактивен J-P

  • Неактивен
  • Публикации: 5
Какви колектори
« -: Август 19, 2019, 09:26:31 pm »
Здравейте колеги,

решил съм да започна моята слънчева авантюра. Първоначално с топла вода за битови цели, а после евентуално с колектори за слънчево отопление. Живея в Плевен и се чудя кой тип колектори е най-подходящ за тукашния климат? Дали да са плоски или вакумно-тръбни? Бих искал да ми препоръчате също марка, модел, а също и какво да избягвам. Нямам никакъв опит с колектори. Това ще бъде началото и бих искал да не е разочароващо

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Какви колектори
« Отговор #1 -: Януари 12, 2022, 03:57:35 pm »
плоски колектори с "капан за светлината" достигат темп 200-300 градуса

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Какви колектори
« Отговор #2 -: Януари 12, 2022, 07:17:59 pm »
какъв е тоз капан - ще попитате вие ..
а,аз ще отговоря:
дървена кутия/с цел изолация/ която е затворена с 2 или повече стъкла на разстояние едно от друго -тоз прост колектор го дават да достига добра темп. /пара за парни турбини и т.н.

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Какви колектори-дървени кутии,ето какви!
« Отговор #3 -: Януари 29, 2022, 11:55:40 am »
"дървени кутии" - много прости за изработка.
един сандък ,който е покрит отгоре с стъкло,а дъното му е почернено или облицовано с почернен метален лист -слънчевите лъчи преминават през стъклото,нагряват черното дъно в кутията и се трансф. в топлина,която започва да се излъчва обратно в вид на радиация с голяма дължина на вълната/от инфрачервената област на електромагнитнитния спектър /.За тази радияция обаче стъклото е нешпрозрачно и не я пропуска навън.Така се задържа уловената енергия вътре в сандъка ...
Когато се използва само една стъклена преграда-темп. в слънчев ден достиха 90-100гр.
Достатъчно е под почерненото дъно да монтираме тръбен топлообменик,циркулирайки вода тя ще достигне темп.60-70гр.
За да се повиши КПД на с-мата е достатъчно да се монтират две или повече стъклени прегради,като тогава темп. в сандъка стига 250-300гр. тогава освен отопление може да генерираме електроенергия от парата ..

От книгата "Слънчева енергетика" 75г.
« Последна редакция: Януари 29, 2022, 10:22:33 pm от dymelsoft »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Какви колектори
« Отговор #4 -: Януари 29, 2022, 08:19:08 pm »
Номак не се заблуждавай, каквато и конструкция да направиш, дървена, пластмасова, метална и т.н.
самоделката НЕ МОЖЕ да достигне качеството на фабричния колектор.

Плоските колектори достигат температура до 100* – 120* С и то само през летните дни.Температури от 200* – 300* С, когато от
колектора се отнема топлина са непостижими без концентратор.
Това показва моя 12 годишен опит с плоски колектори.

J - P за района на Плевен, според мен е по добре да използваш плоски, топлинни колектори. Плоските са за предпочитане
пред тръбните в райони където вали сняг, има лед и заскрежаване.

Причината е проста, почистването на плоските колектори от сняг, лед и скреж е много лесно.
Почистването от сняг и лед на тръбните колектори е много трудно, да не кажа невъзможно.

В Банкя, където съм изградил моето Слънчево парно, през зимата вали сняг, има и заледяване/заскрежаване.
Когато снегът престане и на следващия ден слънцето огрее колекторите, аз само подбутвам падналия сняг
върху колекторите, снегът сам се свлича.Ако на места има заледяване, слънцето бързо размеква леда и с дървено гребло
свличам леда.Това ми отнема не повече от 1 час, след което колекторите започват да "работят" слънцето ги нагрява и
в студения зимен ден, слънчевата енергия се акумулира, когато се достигне температура над 38*С, топлината от буферния съд
се вкарва в къщата за отопление на помещенията.

Това упражнение правя многократно през зимата, Слънчевото парно работи вече 13 години и по никакъв начин не съм
повредил колекторите при почистване на снега.
Нямам представа как ще почиствам снега/леда, ако имах тръбни колектори.

В районите където рядко вали сняг, например край Черно море, южна БГ – Петрич, Сандански и др.
може би е по добре да се ползват тръбни колектори. Там просто не се налага да се почиства снега.
 

Неактивен Номак

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 398
  • Пол: Мъж
  • Благороден!шаман!крадец на свободна енергия!
Re: Какви колектори
« Отговор #5 -: Януари 29, 2022, 08:42:03 pm »
има и усъвършенстване на сандъка ..
четете-и се радвайте че има слънце