Начало > Новини от света на технологиите

LENR

<< < (9/14) > >>

RUS:
Много просто е колега dmitarp.
Ще се самоцитирам и коментирам.

Видове синтез
В зависимост от температурите и концентрациите на изходните елементи могат да протичат различни реакции на синтез, но основните са:

1. Протон-протонна реакция. При малките звезди като слънцето от 4 водородни атома се образува един атом хелий-4.
Коментар: В описаните два случая на LENR изобщо не може да става и дума за подобие и сравнение на параметрите с тези в звезда.

2. Въглерод-азот-кислороден цикъл. При големите звезди атом въглерод поглъща 4 протона в различни реакции, като накрая се връща в начално състояние след отделяне на хелий-4.
Коментар:В описаните два случая на LENR изобщо не може да става и дума за подобие и сравнение на параметрите с тези в звезда.

3. Тройна хелиева реакция. При нея три атома на хелий-4 се сливат в едно ядро на въглерод-12. Тази реакция протича при много високи температури и е характерна за късните етапи от съществуването на звездите, когато централната им част съдържа предимно хелий.
Коментар:В описаните два случая на LENR изобщо не може да става и дума за подобие и сравнение на параметрите с тези в звезда.

4. Синтез на по-тежки ядра. Когато и хелият свърши, умиращата звезда започва да се свива от гравитационните сили и температурата в ядрото ѝ се повишава. Въглеродът се трансформира в кислород, неон и други по-тежки ядра до достигане на енергетичното плато на най-голяма стабилност, което се състои от елементи като манган, желязо, кобалт и никел (атомни номера 25, 26, 27 и 28). Тези реакции отделят малко енергия и се извършват бързо – в последните етапи на звездна еволюция, преди звездата да избухне като свръхнова или да се превърне в бяло джудже.
Коментар:В описаните два случая на LENR изобщо не може да става и дума за подобие и сравнение на параметрите с тези в звезда,свръхнова или бяло джудже.

Образуване на тежки ядра при s-процес
Ядрата, по-тежки от медта (атомен номер 29) имат по-ниска енергия на връзката между нуклоните си и не могат да бъдат получени чрез ядрен синтез. Всички те се получават в резултат на неутронни реакции, при които първоначално средно по размери ядро започва серия от поглъщане на неутрони и в резултат на бета-разпад повишава атомния си номер (превръща се в ядро с повече протони).

Когато източникът на неутрони е слаб, процесът се нарича s-процес (s от slow). Условия за него има във вътрешността на стари масивни звезди (червени гиганти).

При s-процеса може да се образува нестабилно ядро, но то се разпада преди поглъщането на следващия неутрон. Поради това при s-процеса могат да се синтезират само ядра до олово и бисмут (атомен номер 82 и 83).

Образуване на тежки ядра при r-процес
При r-процеса много интензивен и плътен поток неутрони облъчва средни или тежки ядра. Скоростта на това облъчване е толкова висока, че междинните нестабилни ядра нямат време да се разпаднат. Така се получават ядра с много голям атомен номер (свръхтежки ядра).

Междинните ядра по време на облъчването имат по-голям от нормалния брой неутрони и след като интензивността на потока намалее, те се стабилизират чрез различните видове радиоактивно разпадане.

r-процесът позволява да се прескочи интервала от нестабилни елементи от полоний до актиний (атомни номера от 84 до 89) и да се достигне острова от почти стабилни елементи торий и уран (атомни номера 90 и 92).

Условия за протичане на r-процеса възникват само при взрив на свръхнова звезда. На Земята сравнително мощни неутронни потоци могат да се постигнат при взрив на водородна бомба (в отпадъците на такъв взрив е открит елемента калифорний с атомен номер 98).

Коментар:В описаните два случая на LENR изобщо не може да става и дума за подобие и сравнение на параметрите с тези в звезда,свръхнова,взрив на термоядрена бомба или бяло джудже.

накрая остава последния вариант:


И Други процеси
Някои изотопи не могат да се образуват по никоя от гореописаните схеми.

В повечето случаи това са богати на протони ядра и образуването им се обяснява със специфични реакции на разцепване на по-голямо ядро при бомбардиране с ускорен протон или пък с реакция на сливане на протон със сравнително тежко ядро.

Някои от тези реакции протичат в земната атмосфера при бомбардирането и от високоенергийни космически лъчи.

Коментар: Ядрените реакций на границата на земната атмосфера са с най близки параметри спрямо описаните два експеримента на LENR.
Вече не говорим за термоядрен синтез, бели джуджета,свръхнови, термоядрени взривове, звездни температури и гравитация.
В заключение: това е един прост анализ на базата на събрана информация.
Тук не си позволявам да мисля, измислям и други подобни. Мога единствено да си позволя да се образовам и да намеря обяснение за нещо което ми се изпречва пред погледа.
Най - лесно е да наречеш някого лъжец и шарлатанин без да си дадеш труд да вникнеш в това което ти предлагат на вниманието от чист мързел.
Но като гледам дори готова смляна информация отново и пак е обект на лаене по Луната.    ;D ;D ;D
Нека лаенето продължи СЕГА!!!
 ;D ;D

Радико:
RUS
За да уточниме кой точно лае по луната и кой пише сериозни доводи ще те помоля да провериш за себе си "защото аз го знам" какво аджеба е това стабилен изотоп и какво нестабилен. И по какво се различават.  След като разбереш за какво става дума опитай да приложиш току що придобитото познание върху темата. По точно какъв изотоп на никела се ползва в началото на реакцията и какво се получава в края и. Сметката въобще не е трудна. Резултата от сметката обаче е най малкото смущаващ. Точно този резултат е основанието на хора като ДимитърП и Монтанар да твърдят, че това е измама. Е аз съм малко по умерен, твърдя, че това е нещо различно от ядрен синтез.

RUS:
Едно уточнение - в линковете по горе ясно се вижда че първоначалния състав на сместа не е само никел и водород.
А електролизния модел на LENR усложнява още повече картинката с електролит в реакцията.

Радико:
Добре погледни първоначалния състав и ми кажи кой химичен елемент се превръща в друг, в кой друг се превръща. Значи говориме за реакция започваща от стабилен изотоп и завършваща пак със стабилен изотоп на друг метал като нямаме поглъщане на неутрони защото няма от къде да дойдат, нямаме и излъчване на неутрони значи няма загуба на неутрони. Броя на неутроните трябва да остане един и същ. Съжалявам ама няма такава реакция. А и водорода е водород не деутерий няма от къде да се вземат неутрони. Та така ей на това му се вика "дузпа"  11 метров наказателен удар, не лаене срещу луната.

RUS:
http://www.iscmns.org/CMNS/JCMNS-Vol26.pdf
Моля погледнете на стр.37 таблица 2.
Водорода е всъщност донор на протони.
Kогато при ядрената реакция се променя броя на протоните в ядрото, се получава нов химичен елемент.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия