Автор Тема: Страшните неща започват да се случват.  (Прочетена 113842 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #135 -: Декември 14, 2022, 10:07:49 pm »
juliang, какво да ви обяснявам, погледнете котировките на световните борси и  ще видите какво е резервна валута
А с думи не можеш ли да се опиташ да го обясниш? Като се опиташ да го напишеш, ще видш колко странно изглежда.

... Разбира се че се търгуват неща които са необходими, не е върпроса в това, а в това в какво се котират. Ето ви елементарен пример: Дайте вместо в долари да котираме петрола в хартиени обещания издадени (валута) от juliang  ;D. Каква стана тя, изведниъж, на обещания, станахте по-богат от арабските шейхове. Те хората пак ще разменят стоки и услуги но вие ще имате несравним, в сравнение с другите участници, контрол върху цялата търговия и естествено облаги от нея, и в това е целия проблем.
Всяка валута е функция на доверието. Една държава по един ил идруг начи не успяла да убеди голямо колчиетво други държави да имат доверие в нейната валута, а не в нечия друга. Една от причините е че с долар отпечатан преди 100 години спокойно можете да пазарувате в момента във всеки магазин. Пробвайте да направите това с български лев от 1920-та година, или с рубла, или с дойч марка, или с френски франк... Просто един долар си е един долар вече 100 години.

... Ха тук сте (в някаква степен сте) прав, и точно затова и "ресурсните" икономики се опитват да променят нещата, понеже те имат много по-малко (пропорционално) емитиран външен дълг отколкото тъй наречените "развити" икономики. И тук отново опираме до "резервната валута". Във случая със дълга, в какво се емитира този дълг. Горе споменах как вие (хипотетично) издавате хартиени обещания. За същите тези (празни) обещания можете да издавате и дългови инструменти, но ... естествено никой няма да ви ги купи (та даже и вашите клиенти), понеже за това се иска гоооолямо установено доверие, което за сега, все още САЩ успяват да потдържат, с помощта на военната си машина (поне в Европа както се вижда ) но и по други по-колониални краища на света. Ето ви излседване за емитирането на дълг от BIS (надявам се да знаете каква е тази институция, но не тая дъх): https://www.bis.org/publ/work783.pdf , погледнете графиките на страница 4, и при положение че разбирате какво се показва, и разбирайки какво обяснявам, може да ви стане ясно защо привилегията, която ползва този който може да емитира обещания/дълг (в собствената си валута) и да получава стоки и услуги на момента, е толкова важна.
Сам сте стигнал до това което се опитвах да ви обясня. ДОВЕРИЕ е ключовата дума. СТАБИЛНОСТ е другата. Като се появи друга валута, която да има по-добри показатели от долара, той ще залезе. Ама пусто все още няма. Претенденти много, ама все още не са натрупали мускули.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #136 -: Декември 14, 2022, 10:34:41 pm »
Пикси, имай милост. Не губи процесорно време - твое и наше  :)

Току виж и темата мине по същество (политика, геополитика) и да няма
стрелба, прибежки и припълзявания - ще я заключат.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #137 -: Декември 16, 2022, 11:33:43 am »
Просто един долар си е един долар вече 100 години.
$1 се е заменял за 1.5 грама злато  преди 100 години.
$1 се е заменял за 0.96 грама злато преди 50 години.
$1 се е заменя (все още) за 0.017 грама злато ( при положение че отношението между търговията на харитено и метално злато е 100/1, за среброто е към 200/1, тоест при липсата на такава златна хартиена "стойност" , стойността на реалния актив рязко нараства ).
Така че, забравете $1 да е $1 (по скоро $1 е $0.03 цента сега), хартииката си е хартиика така е, но покупвателната стойност се е изпарила. Но на вас някак ви е трудно да осъзнаете тези комплексни проблеми.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #138 -: Декември 16, 2022, 12:18:28 pm »
Така че, забравете $1 да е $1 (по скоро $1 е $0.03 цента сега), хартииката си е хартиика така е, но покупвателната стойност се е изпарила. Но на вас някак ви е трудно да осъзнаете тези комплексни проблеми.
Пикси, аз пак повтарям - всяка валута търпи инфлационни промени. Но при долара са най-малки.
Нека да приемем че един сегашен долар има 3 цента стойност, или се е обезценил 30 пъти за един век. Българския лев го девалвираха 1 : 1 000 преди 30 години, 1 : 10 през 1962, 1 : 100 през 1952 година. Или за 80 години един лев е струвал 1 000 000 стари лева.
Правиш разлика между 1 : 30 и 1 : 1 000 000, нали?
Надявам се за руската рубла ще можете да направите подобна справка и да видите там какво ще е съотношението между царската рубла и Путинската такава. Мисля че ще се уплашите от числото... :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #139 -: Декември 16, 2022, 01:19:34 pm »
Тук https://usdebtclock.org/# липсват едни поне 94 000 000 000 000 USD.

Наскоро активите на Русия ги оцениха на едни 75 трилиона $. Ако питате мен, само гората и водата на Русия струват толкова.
Ти да видиш, когато Русия започна да продава суровините си в рубли, това, което хортува Хулио стана много не на място... За който разбира за какво иде реч де, другите ще го разберат по-късно.

Та значи спете спокойно деца. Ей с'я на ивъл рашънс ще му писне да мизерства, ще има революция,
нашите хора ще сложат в Кремъл наше момче и тия 75 000 000 000 000 $ ще дойдат в правилните ръце!
И долара отново ще заблести като злато!
Venceremos!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #140 -: Декември 16, 2022, 05:20:05 pm »
Ти да видиш, когато Русия започна да продава суровините си в рубли, това, което хортува Хулио стана много не на място... За който разбира за какво иде реч де, другите ще го разберат по-късно.

Тази година Русия се опита да продава суровините си в рубли. Видяхме какви са последиците :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #141 -: Декември 16, 2022, 05:59:31 pm »
Видяхме какви са последиците :)
Несложно парче си.
Война водим, ти да видиш! Последици к'айш...


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #142 -: Декември 16, 2022, 06:05:41 pm »
Несложно парче си.
Война водим, ти да видиш! Последици к'айш...



При тоя обезценяващ се долар и изобщо всички упадъчни западни валути какво ми показваш? :)

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #143 -: Декември 16, 2022, 06:14:34 pm »
При тоя обезценяващ се долар и изобщо всички упадъчни западни валути какво ми показваш? :)
За да ви купим.
Кога вашият господар отвъд Голямото море реши, че сте за продан...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #144 -: Декември 16, 2022, 06:16:39 pm »
Само внимавай междувременно китайците да не ви купят съвсем.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #145 -: Декември 17, 2022, 08:57:05 am »
juliang вие имате странна логика. Предполагам, а може би и вие не разбирате, че се опитвате да покжете ефективността на капиталистическата организационна система ( с което принципно съм съгласен ), като същевременно представяте в защита, без сам да го осъзнавате, най-неефективната икономическа система в САЩ, която е съществувала през цялата им история.
Пикси, аз пак повтарям - всяка валута търпи инфлационни промени. Но при долара са най-малки.
Така е когато е съществувало нещо което се нарича Bretton woods ( чували ли сте за това ?). Пак казвам покажете коя друга валута в последните 35-40 години се е котирала с превилегията на долара.  Гледайте тренда juliang, при положение че не правите друг по-дълбок анализ, а не релативното обезценяване към други, не прокрити от нищо хартиики.
Нека да приемем че един сегашен долар има 3 цента стойност, или се е обезценил 30 пъти за един век. Българския лев го девалвираха 1 : 1 000 преди 30 години, 1 : 10 през 1962, 1 : 100 през 1952 година. Или за 80 години един лев е струвал 1 000 000 стари лева.
Правиш разлика между 1 : 30 и 1 : 1 000 000, нали?
Мисля че доста добре правя разлика  ;D. Но нали знаете поговорката "къде го чукаш, а то къде се пука"  :)
Хайде сега, цитирайте ме да видим къде съм написал че сравнявам ( лично аз ) долара с която и да е друга валута ? Понеже виждате ли това сравнение, с другите валути, го правят дякои други колеги и вие явно не правите раликата когато давате аргументи, което не ме учудва. Виждате ли, когато човек спори от идеологична гледна точка, той не се оптива да внике в логиката на аргументите на опонента а си говори това което му е в главата.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #146 -: Декември 17, 2022, 10:11:03 am »
juliang вие имате странна логика. Предполагам, а може би и вие не разбирате, че се опитвате да покжете ефективността на капиталистическата организационна система ( с което принципно съм съгласен ), като същевременно представяте в защита, без сам да го осъзнавате, най-неефективната икономическа система в САЩ, която е съществувала през цялата им история.
В 2022 година няма ефективна икономическа система НИКЪДЕ. Нито финансова такава. Всичко е един кротък ужас. Не мисля че САЩ има възможността да промени събитията, дори и като най-силната икономика В МОМЕНТА. Дали е била по-силна преди 20 години и каква ще е след 20 години - не се наемам да кажа.

... Пак казвам покажете коя друга валута в последните 35-40 години се е котирала с превилегията на долара.  Гледайте тренда juliang, при положение че не правите друг по-дълбок анализ, а не релативното обезценяване към други, не прокрити от нищо хартиики.
А защо е имал тая привилегия? Може би случайно е станало? Теглили са в ООН томбола и долара е спечелил?
И защо "долара (или която и да е друга валута) се обезцени" а не "стоките поскъпнаха"?  Къде по света стоките не са поскъпнали? И щом срещу единица стока (каквато и да е) вече стоят повече пари (каквито и да е) - валутата ли е отслабнала или стоките са поскъпнали?

Хайде сега, цитирайте ме да видим къде съм написал че сравнявам ( лично аз ) долара с която и да е друга валута ?

$1 се е заменял за 1.5 грама злато  преди 100 години.
$1 се е заменял за 0.96 грама злато преди 50 години.
$1 се е заменя (все още) за 0.017 грама злато ( при положение че отношението между търговията на харитено и метално злато е 100/1, за среброто е към 200/1, тоест при липсата на такава златна хартиена "стойност" , стойността на реалния актив рязко нараства ).

Или златото не е валута? Да, леко нетрадиционна, но пък най-древната такава. Не случайно на който и да било финансов канал да включите телевизора, в котировките на различните валути ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще излезе и котировката на златото. Не на нефта, не на чипса "Зрънчо", а именно на златото. Странно, защо ли?
Картинките на Витко показват ясно за какво говоря.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 525
  • Невежеството ражда химери...
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #147 -: Декември 17, 2022, 08:15:58 pm »
Картинките на Витко показват ясно за какво говоря.
Я да видим, наистина ли картинките на Витко показват ясно...
(все пак е по темата: Страшните неща започват да се случват.)



ВИДЕО от войната: Пречупен кръст се появи в украински мол

https://blitz.bg/svyat/video-ot-voynata-prechupen-krst-se-poyavi-v-ukrainski-mol_news926527.html

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 379
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #148 -: Декември 17, 2022, 10:16:45 pm »
Вай, кена  Аллах харизал!!!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 921
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Страшните неща започват да се случват.
« Отговор #149 -: Декември 17, 2022, 11:35:22 pm »
Или златото не е валута?
Златото определено не е валута  :) (въпреки че като погледнете чейндж бюрата може да си мислите че е) , поне по ринципа по който икономически  се определят валутите. То е ресурсен материал които е приел, исторически, формата на пари, точно поради специфичните му характеристики като метал. Да посоча един известен цитат на J.P. Morgan: "златото е пари, всичко останало е кредит". Валутите са вид (държавен) кретит, а това че изторически са били покривани с определен процент златни резерви, точно за да се установи и потдържа доверие (към определената валута), е съвсем друг въпрос.