Автор Тема: проекта ITER мега гранд на грандовете  (Прочетена 186257 пъти)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Бях споменавал няколко пъти за ITER. Следейки мега събитието, последно знаех че ITER ще стартира през 2016 г.! Това обаче не се случи. Сега една журналистическа новина, ме провокира да отворя тема!
https://petel.bg/Obyaviha-koga-shhe-bade-startiran-parviyat-termoyadren-reaktor__325146
В същност, какво е ITER?      четиво от уикипедия:
https://bg.wikipedia.org/wiki/ITER
В сайта на ITER не открих тази нашенска новина, но не твърдя, може да съм пропуснал!
https://www.iter.org/
Та така! Ще бъде любопитно да следим заедно, развитието на нещата! А те са доста мега! Участие на 35 държави, вече вложени милиарди в надеждата.
Има много за прочит, не съм чел всичко! Приятно четене на любознателните!!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #1 -: Юли 28, 2019, 05:46:44 pm »
Ето тук е упомената датата: https://www.iter.org/construction/construction
България също участва в проекта, а всеки който иска може да се включи като дари средства и да бъде упомената лично в голямата книга на дарителите, минималната сума е 15 евро.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #2 -: Юли 28, 2019, 06:25:43 pm »
Мммммда - сериозните работи са си сериозни работи .... имат си всичко .... и теория и обосновка и доказателства и въпреки това не е лесно да се направи .......
Ко ли да кажат пишман изобретателите на СЕто де само с един поялник и ъглошлайф правят чудеса  :P

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #3 -: Юли 28, 2019, 06:45:11 pm »
Да де. При сериозните работи стават сериозните издънки. Или да го кажеме по директно сериозните провали. Е те тук се очаква мегапровал.
Преди малко четох същото нещо но на друго място та това в "петела" не съм го гледал сериозно, но се споменаваше, че щял да дава
Цитат
безплатна и чиста енергия
Аре бе, или може би не съм наясно, че вече има намерен сериозен източник за добиване на деутерий който е по близо от луната, не, че там е кой знае колко повече от тук на земята. Иначе гракнахте срещу бургазлията дет ще вади тежки метали от морската вода. Ама добива им ще е в порядъци по ефективен от добива на тежка вода. А що се отнася до, чистата енергия така си е: Бомбата взривена на атола Бикини беше най чистата и най безвредната на света.
Абе смешници.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #4 -: Юли 28, 2019, 07:15:42 pm »
Какви ли са вероятностите да се получат нещата или не спрямо алтернативчиците ..... :)
Дали за да се влагат в ИТЕР тези милиарди са за едното нищо?  Аз се съявам че тия с парите са кетени и не знаят в какво си влагат парите.......

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #5 -: Юли 28, 2019, 07:20:54 pm »
Радико, надявам се да доживея до 2025 г. ако нещо не спъне коня и срока се удължи! Все пак мега надежди от много държави. Аз ще се въздържа от скепсис, независимо че ме гложди такъв! Респектиран съм, защото тук не става въпрос за форумче, нито за журналистика!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #6 -: Юли 28, 2019, 07:41:18 pm »
Мишо въобще не се надявай да видиш нещо съществено дваисет и пета година. Какво като не е форумче. А да вметна по въпроса за мащабите една сръпска пословица:
Човек без паре е лаино, лайно со паре е човек.
Са по същество
В света има вече изградени поне десетина Токамака. И при всеки излизаха със изявлението: Аха на ръба сме ако го направиме малко по голям и ще излеземе на плюс. И с какво се различава тая логика от доводите използвани за 90% от неработещите постановки в този форум. Само по мащабите. Ама мащаба не е принцип.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #7 -: Юли 28, 2019, 08:25:04 pm »
Проблема е в температурата и в задържането на плазмата. И по двете нямаме никакъв качествен скок в последните 50 години.
Аз кат знам какви проблеми създават едни 1600 -1800 градуса, не ми се мисли как смятат да се справят със стотици  хиляди, че и милиони градуси. А пък магнитите как обичат високи температури - не е истина... А засега единствено с магнитно поле можем да задържим пущината...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #8 -: Юли 28, 2019, 09:27:08 pm »
Какви ли са вероятностите да се получат нещата или не спрямо алтернативчиците ..... :)
montanar, вероятностите са им същите като на латернативчиците, както вие се изразихте, разликата е капиталите които завличат.
Дали за да се влагат в ИТЕР тези милиарди са за едното нищо?  Аз се съявам че тия с парите са кетени и не знаят в какво си влагат парите.......
Парите се влагат хвърлят в една идея, подплатена с много формулировки, теория, и много технологични системи около нея. Когато се погледне отстрани е голяма глупост въпроса е че когато си обвързал кариерата, а и дохода си, с такова нещо само за това говориш и мислиш (или по друг начин, по грубовато казано, на човек свикнал да работи с чук, всичко му се вижда като пирони). Както се казва  не можеш да накараш човек да разбере нещо ако доходите му зависят от това да не го разбира. Ще карат още 10-тина години докато свършат парите, а те със сигурност следващите години ще започват да привършват. Накрая ще остане такова чудо от типа, както чинията на Бузлуджа, само с много повече системи и хвърлени средства в тази бездънна дупка.

Концентрацията им е върху погрешния проблем, те са тръгнали да разработват нов източник на енергия, когато света няма проблем с недостиг на енергия,  а проблем с начина на по който съществуващата енергия се използва. Но както се казва,  източниците на доходите им не предполагат концентрация им върху правилния проблем.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #9 -: Юли 28, 2019, 09:42:52 pm »
Да бе за да стане термоядрена реакция е необходимо висока температура и високо налягане. Са за да се предпазиме от температурата и да запазиме температурата на водорода правиме вакуум и налягането отиде по дяволите. Някой се е сетил, че налягането може да бъде, да го наречем векторно. За целта трябва да имаме огромна скорост на водородните ядра които да се движат в противоположни посоки и като се сблъскват да реагират. Явява се нещо като свръхподредена система. Като надеждата е, че енергията отделена при сблъсъците ще превиши в даден момент енергията необходима за постигане и поддържане на свръхподреденост. Да ама не. Мащабирането на системата не променя съотношенията между компонентите и съответно няма как да се увеличи вероятността от сблъсък непропорционално на влаганата енергия.
П.П. epwpixieq-1 много точно казано

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #10 -: Юли 28, 2019, 09:45:43 pm »
Явно не разбирате нещата напълно, това не е комерсиален проект а научен проект, подобно на колайдера. На база на него се трупа голям опит в различни области, като високо температурни свръх проводници например и много други. В най-добрият до момента токамак е постигнато около 1:1 вложена към получена енергия, като мащабирането е от съществено значение. Дори и да не се подобри това съотношение съществено, това няма да е провал, защото някои държави и фирми ще са натрупали огромен опит в много области, свръх високи температури, специални материали, т.н.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #11 -: Юли 28, 2019, 09:51:58 pm »
Тва е направено още 2000г.остана им да се преборят с температурата. От тогава до сега, доста вода изтече ;)А защо тея държави и фирми, да не си плащат,, членски внос". За да им е по сигурно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #12 -: Юли 28, 2019, 10:03:53 pm »
Няма температура няма налягане.
Има свръхподреденост при която двете понятия се сливат температурата е трептене, вибрация на атомите или в случая ядрата им. Когато обаче те се движат праволинейно, вибрациите им са изгладени до еднопосочно движение за каква температура да говориме.
Освен това в статията която аз четох пишеше, че току що са пристигнали от Индия някакви детайли които ще бъдат в основата на реактора. Забележи ВЪВ ОСНОВАТА това може да ти даде насока до къде са стигнали. На езика на строителите, още не са излезнали на Кота Нула.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #13 -: Юли 28, 2019, 10:07:37 pm »
Цитат
montanar, вероятностите са им същите като на латернативчиците, както вие се изразихте, разликата е капиталите които завличат.
Не съм съласен - щото големите пари имат свойството да се пазят и не се хвърлят в инженерни глупости - най малко зад тях има експертен екип който отговаря за тях и предценява степените на вроятност от загубата им ....
Цитат
на човек свикнал да работи с чук, всичко му се вижда като пирони
тука тънкия момент е че има работещи подходи и не работещи - в случая подменяш условията спрямо възможностите.

Цитат
Концентрацията им е върху погрешния проблем, те са тръгнали да разработват нов източник на енергия, когато света няма проблем с недостиг на енергия,  а проблем с начина на по който съществуващата енергия се използва. Но както се казва,  източниците на доходите им не предполагат концентрация им върху правилния проблем.
Отново вкарваш софистика - икономията не е производство и е ограничен възможен капацитет за разлика от производството. (не споря че ефективността може да се повиши но тя сама по себеси не е решение)
Реално броя на жителите на планетката н е такъв точно за сметка на енергията която човечеството произвежда. пътищата в бъдеще са общо взето два или ще ставаме повече ако успяваме да произвеждаме повече енергия и драстично ще намалеем.
Конкретно за ИТЕР не знам до де ще стигнат и кога но след като се работи сериозно и най големите мозъци ръчкат проблема си мисля че ще го постигнат въпроса е кога ....... щото принципно това е основния источник на енергия в вселената и ако не го овладеем всички други варианти са крайно ораничени.

Но и друго не си обяснявам - аджиба имаме го тоя ИТЕР и ни свети всеки божи ден и ще свети още мнооооооооого време - що него не го ползват?!?!? Ко пречи да се създаде глобална енергиина мрежа с оптимални параметри захранвана от слънчицето в всеки един момент от деня ..... (всъщност знам ко пречи ама пустия кокал нема поделяне ......)

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: проекта ITER мега гранд на грандовете
« Отговор #14 -: Юли 28, 2019, 10:11:56 pm »
Мдааа! Разгадахме че няма да стане! Сега да разгадаем, защо толкова държави се набутват със средства?