Автор Тема: Бюджетен соларен нагревател с висока ефективност  (Прочетена 75306 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Краси мисля, че при мен ще се износи по трудно заради наличието на антифриз със добри смазочни качества.  Иска ми се да сложа на по късен етап истинска циркулационна помпа, но там пък ще трябва инвертор с пълна синусоида. Дано издеяни до този момент.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Радико има едни помпи за подкачване на гориво от резервоара към двигателя почти във всички съвременни коли. В алиекспрес ги  има за 18лв. А и създават налягане 2-3 бара. Не съм сигурен, че такава от пералня ще ти звърши работа. Там, където водата излиза след помпата, отвора е около 3см и всичко е пластмаса. А инак  ротора винаги се завърта в една и съща посока. Има 2медни намотки от двете страни на статора, които променят силата на магнитното поле и ротора се завърта в посоката с по силно магн. поле. ако някои е обърнал внимание.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Тия горивни помпи... Имам няколко такива, но при тях е характерно, че колектор, четки, намотки всичко е натопено във флуида. Антифриза до колкото си спомням не е от най добрите изолатори. Вътре освен етиленгликол слагат разни соли като натриев фосфат да го подобряват.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Опппааааа в грешка съм бил е са изтичах до долу да го измеря. Над два мегаома е съпротивлението проблема отпада. Значи вече имаме втори вариант на решението. За няколко оанела няма да смогва сигурно с дебита, но за един два няма да има проблем.


Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Радико, управлението може да е с тези регулатори:

https://intiel.com/products/solar-energy

най-вече последния ред, модели dt3, dt3.1, dt3.1.1. Накратко, dt3 е прост диференциален превключвател ... види ли зададената разлика включва помпата. DT-3.1 следи против прегряване на бойлера и панела.

Мога да ти кажа, за една професионално инсталирана система. Ползва този контролер, та затова ти го казвам, модела е dt3. Помпата е подобна на тази:

https://www.olx.bg/ad/pompa-za-parno-grundfos-CID1012-ID7R1Mm.html#ccd43e0810

http://www.water-technic.com/tsirkulatsionna-pompa-grundfos-ups-solar-25-60-180-p3189/

системата е пълна с антифриз и работи на 1.2 бара налягане. Тези барове се вкарват чрез кранче, което е вързано към водопровода. В долната част на панела има кран за източване, а в горната част на панела има малък разширителен съд с авариен клапан и кранче за обезвъздушаване. Това е в общи линии.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Абе зарибих се от СЕ идеята и ми хрумна една модификация! Понеже топлотехниката ми е мъгла, се чудя дали тази модификация ще бъде ефективна. Даже започнах. Всичко освен медни тръби ще ми бъде бюджетно, направо безплатно, остава да си го направя!
Вижте снимката, описвам идеята, чакам акъли!
Това са 5 броя кутии от сирене. Вътр. фи 95 мм. височина 200 мм. Средните са с премахнати дъна. Най горна и най долна са с дъна с по една дупка, през която ще минава медна серпентина. Подобна като тази на снимката за онагледяване. Консервната тръба ще бъде боядисана в черно, поставена в сандък от дебел 9.5 мм. шпертплат +стъкло. Сандъка от вътре облицован с ал. фолио, от вън да речем стиропор.
Това чудо, на първи пробен етап като се напече от слънцето ще пусна известно количество студена вода, с измерена температура. Като изтече долу в съд ще меря пак. Сами разбирате че това нещо може да се мултиплицира.
Идеята е сурова. За сега предвиждам серпентина с тръба 8х1. Пускам от чешмата лека струя отдолу. Колко време и с какъв дебит ще излиза вода за къпане например?  Това е съвсем на ангро. Има още, но това трябва първо да разбера!
Та така! Как ви се вижда? Че на мен нещо ме съмнява ама не ми е ясно какво!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Добре е сандъка да бъде с високи и конусни стени , примерно височина 500 милиметра и наклон от 15 градуса, по този начин ще концентрираш слънце от по-голяма площ, при това положение ще ти отпадне и необходимостта от стъкло. Подобно на соларните печки.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Кузмов, със сигурност ще има ефект, къде по голям къде по малък, но ще има ефект и ще работи. Мисля, че е голям грях в тия жеги.  да се дават пари за греене на топла вода. Та давай прави и после ще сравняваме. цени на материали, сложност на изработка, ефективност.  Почти във всичко най добрият вариант се оказва и най добрия компромис. А без сравняване на различни варианти не може да се каже кой е той.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
В тия жеги немалко хора харчат ток за да си охладят стаята с климатика и същевременно още ток за да си сгреят вода в бойлера... А можеш да имаш студена стая и гореща вода с много по-малък разход на електричество...
Е... недостатъка е че такава система е трудно да я сглобиш в домашни условия от подръчна скрап, но в магазините има такива устройства.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Бат Мишо, то е по добре вземаш един балон от бойлер боядисваш го черен и го слагаш в сандък и отгоре стъкло. От това по бюджетно май няма, имаше такива клипове в тубата ма сега нямам възможност да търся. А ето един клип https://youtu.be/4FaHHO6D0iM

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Низо това са много хубави контролери, но имат само един проблем. Отива им всяко определение с изключение на едно:
" Бюджетен" ПикоИП така или иначе го имам, превъзхожда тия индустриални контролери по простотата на присъединяването му към интернет. Български е, което не е маловажно за мен. И най накрая въпреки че е на първо място по важност:
 Вече го имам, даже два. Другия е от още по старата версия "ТиниИП"  А по отношение на помрата, да в окончателния вариант ще бъде такава. нещо между 75 и 150 лв. чисто нова. Това обаче на следващия етап.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Такааа! Соларната печка за която спомена dmitarp ме накара да се разровя и ето що:
https://camping.bg/gosun---%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%8F%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B2-%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-news399.html
Човека мислил и усъвършенствал! С тези две думи може да се открият вероятно още идеи които да граничат с бюджетното та дори и безплатно експериментиране!
При тази ситуация си задавам въпроса: защо да грея въздух в консервната тръба, пък той да грее серпентината, пък тя водата?
Радико например избягва 1 стъпка с решението си!
Та така, нова трансформация! Консервната тръба без серпентина. Като бойлер ще побере ок 6 лт. Набивам вода отдолу от мрежата отгоре източвам топла, но след известно време на слънце.
Използвам решение подобно от линка! Това ще ми струва нищо като пари. Трябва само да шлайфам до огледален блясък подръчна неръждавейка. Пък на първо време става и с домакинско ал. фолио.
После по сложно!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Пускам от чешмата лека струя отдолу. Колко време и с какъв дебит ще излиза вода за къпане например?
Това си е доста сериозен върпос, и както сам разбирате зависи от доста параметри. В интерс на аргумента, не съм виждал някой да може затопля вода по такъв начин, имайки в предвид високата терминчна абсорбираща способност на водата 4KJ на 1C за 1 литър, само съм виждал да използват топлия въздух (през метални кутии за отопление на помещения ).

Аз напрвих протоптипна слоларна нинсалация последните 3 седмици, само при мен е на вода и с медни тръби (пускам снимков материал), изолацията вата, корпуса стара каса и покритето двоен прозорец малко по голям от касата ( не е сниман ), като преди това си направих изчисленията със съвсем елементарни предположения, който може да ви бъдат полезни поне като някаква груба отправна гледна точка.

Пирех че ефективността на солара ще е 50%, като тук са включени много условности, като неефективен ъгъл на проникване в зависимост от часа през деня и постоянната наклоненост на панела, замърсеност на покриващите стъкла,  частично отдаване на слънчевата енергия поради събоптимална топлоизолация. Приемам слънчевата активност за 1KW/m2, което ми дава 1KJ/m за секунда, при максимална слънчева активност, като получения отговор лесно може да се намали в зависимост от процента на слънчеваta активност, в случейте коато нямаме максимална такава.

При мойте предположения излезе че ще ми трябват около 2 m2 за да може 100 L да се загреят до 67 C ( от 20 C  начална ) в продължение на малко повече от 5 часа, или това е абсорбиране на приблизително 5KWh слънчева енергия ( или 1 kg дървен материла игорен при добро наличие на кислород ).

След направата на прототипа, които има площ само 1.2 m2, и пускането му в "прозиводство" :) реалността показа че съм направил сравнително добро приближение, въпреки абсолютно грубите предположения, и 110 листра водата за 3 часа и половина от, приблизително, 9 сутрината до 12:30 по обед ( докато не падне сянка където съм го "инсталирал" сега ) ми се затопля от 19 С до 34 - 35 С (като последните 3 дни бяха прекрасни за този тест). Като и сега идва на дневен ред по-сериозния проблем, като това как и къде да го инсталирам така че да може сравнително лесно да за потдръжка и да го свържа към допълнителните серпентини на ел. бойлера.

При вас проблема е малко по-труден понеже вие, доклокото ви разбрах, искате моментно да изкарвате сравнително топла вода, и си мисля че това ще е доста по-сложно за изчисление, но не невъзможно. Понеже ще трябва да вземете площта на серпентина, скоростта на водата, и скоростта на обтичане на вдуха, които всъщност ще трябва да се върти в кръг, в допълнение на абсорбинане на самата слънчева енергия от устройството.

От друга страна, една елементарна оптимизация която ми хрумна, за увеличаване ефективността на тези системи, при дадена площ и конструкция, е да се обгради, по периферията, със огледала, даже и счупени, но подреди така, че да концентрират слънчевата светлина към абсорбиращата част на устройството.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Ами както споменах по рано, никак не съм на ти с топлотехниката. За това ще карам на принципа проба грешка с мин. вложени пари, ако може и без пари още по хубаво!
https://sunstar.bg/accessories/
тука открих боросиликатни вакуумни тръби, цената ми се вижда бюджетна
« Последна редакция: Юли 03, 2019, 08:50:51 pm от Михаил Кузмов »