Автор Тема: Домашна ел. централа (Powerwall)  (Прочетена 15538 пъти)

bgbigbrother

  • Гост
Домашна ел. централа (Powerwall)
« -: Юни 18, 2019, 04:03:29 pm »
Здравейте!

По съвет на един потребител в друг форум реших са споделя и моя вариант за домашна ел. централа.

Вариантите в който може да работи тази система са:
1. Със соларна система / генератор който да зарежда батерията като няма нужда от ел. мрежа
2. Включена в мрежата, като се зарежда през вечерта и се разрежда през деня.
3. Хибриден вариант като има и соларна система / генератор и ел. мрежа

Може да си я направите в зависимост от нуждите ви. Опитах се да документирам целия процес така че всеки който има желание да си е направи сам да може да следва стъпките. Ще се радвам ако ми дадете конструктивни предложения как да я подобря.

Това е линк към видеото където заснех целия процес по изграждането : https://www.youtube.com/watch?v=ylyhykTYfgM

Това е и цената на която ми се върза:

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #1 -: Юни 18, 2019, 06:04:51 pm »
Ще споделиш ли от къде си купи елементите, колко броя са за тези пари 792 броя ли са.
Ако е така идват горе долу по 0,5 лева на брой.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #2 -: Юни 18, 2019, 06:23:22 pm »
Купувах предимно неработещи батерии за лаптоп от Ebay на едро по 20 - 50 броя на поръчка. Разглобявам ги и изкарвам от тях клетките. Проблемите на тези батерии са 2 :
1. Изгоряла платка в батерията
2. Изгоряла една или повече клетки 18650
Като цяло от неработещите батерии за лаптоп една или 2 клетки на работещи останалите са добри. В редки случаи не работят всички клетки но това са в батериите за лаптоп заместители. В оригиналните на производителя или платката е изгоряла или една клетка.
Рециклирам ги, меря всяка клетка и годните ги отделям. Стоят 1 месец някъде за да видя дали им пада капацитета и ако не пада ги слагам към годните. Другите ги хвърлям в пунктовете за рециклиране. Така ми се вързват по 0.50 лв, на клетка. Ако искате нови трябва да сте готови да платите поне 4-5 лв на клетка.
Не знам кое е по-изгодно защото имате нова батерия, с гарантирани цикли а другите клетки не се знае колко ще издържат, за това слагам защити навсякъде.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #3 -: Юни 18, 2019, 06:53:29 pm »
bgbigbrother евала за трудът ти!

Някой препоръки относно елементите 18650.
Вероятни са проблеми с балансировката на заряда - Балансировката който ползваш е крайно недостатъчна за такава батерия.
Обосновавам се: При ползване на толкова разнобразни клетки проблемите са гарантирани - аз бих разчленил батерията поне на 10 BMSa при толкова много и неопределени клетки - дори всяка една клетка да си изпитал и измерил проблемите в времето ще са неизбежни - при отпадане на елемент от щтранга в който се намира на ред с една камара други ще доведе до прегряваници възможни протичания че и по-лоши неща.
Бъди изключително внимателен!
Следи много стриктно температурните режими и ако можеш разположи така щтрнговете че да имаш достъп и контрол върху всяка клетка. (ползвай лазерен термометър и мери всяка клетка по време на заряд колко се нагрява)
Усигури допълнително охлаждане - желателно е да изхвърля продувачния въздух вън от помещението.

Общо взето аз съм резервиран към тоя подход (с разновидни елементи) щото потенциалните проблеми са непредсказуеми.

Още един път предупреждавам - внимавай много!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #4 -: Юни 18, 2019, 06:55:34 pm »
Доста труд. А какъв капацитет получи за тези пари. Колко киловатчаса е тази батерия.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #5 -: Юни 18, 2019, 07:06:46 pm »
bgbigbrother евала за трудът ти!

Някой препоръки относно елементите 18650.
Вероятни са проблеми с балансировката на заряда - Балансировката който ползваш е крайно недостатъчна за такава батерия.
Обосновавам се: При ползване на толкова разнобразни клетки проблемите са гарантирани - аз бих разчленил батерията поне на 10 BMSa при толкова много и неопределени клетки - дори всяка една клетка да си изпитал и измерил проблемите в времето ще са неизбежни - при отпадане на елемент от щтранга в който се намира на ред с една камара други ще доведе до прегряваници възможни протичания че и по-лоши неща.
Бъди изключително внимателен!
Следи много стриктно температурните режими и ако можеш разположи така щтрнговете че да имаш достъп и контрол върху всяка клетка. (ползвай лазерен термометър и мери всяка клетка по време на заряд колко се нагрява)
Усигури допълнително охлаждане - желателно е да изхвърля продувачния въздух вън от помещението.

Общо взето аз съм резервиран към тоя подход (с разновидни елементи) щото потенциалните проблеми са непредсказуеми.

Още един път предупреждавам - внимавай много!

Напълно съм съгласен със всички предупреждения и ги взимам под внимание. За съжаление не съм стигнал още до тях тъй като батериятя е в процес на изграждане и имам доста неща да направя за да е обезопася.

След слагането на зарядните е ред на мощен вентилатор който да извежда въздуха на вън и след това няколко термистора на всяка клетка.

Мерси за конструктивния отговор.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #6 -: Юни 18, 2019, 07:07:47 pm »
Доста труд. А какъв капацитет получи за тези пари. Колко киловатчаса е тази батерия.

Около 5 киловата е. Не съм я мерил цялата, а само модул по модул и се вързва някъде малко под 5 киловата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #7 -: Юни 18, 2019, 08:20:53 pm »
Добре е ако го приравним към 12 волтова батерия излизат 400 амперчасова батерия. Мисля, че ако не ползваш ток за печки и др. Такива ще те захранва поне два три дни.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #8 -: Юни 19, 2019, 10:59:56 am »
bgbigbrother, поздравления за труда, но да очакваш че от подобна система ще бъдеш на плюс си е доста наивно. Първо никога няма да използваш пълния капацитет на батерията, за да имаш повече цикли заряд разряд. После има доста загуби при заряд от мрежата и загуби при обратно конвертиране и сметката отива на нула. По добре си вземи 4бр. ФВ панели по 270Wp и един мрежови инвертор с ограничител, а това дето си направил го ползвай само когато няма ток и можеш да си го зареждаш от панелите имаш си контролер.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #9 -: Юни 19, 2019, 12:22:40 pm »
krasias, напълно осъзнавам че няма да съм на плюс. Не ми е това и целта на този проект.
Целта ми е да се науча, да натрупам и споделя опит.

Аз имам 800 Wp ФВ панели в дома ми от 8 години за които платих към 800 $. Като прибавим и мрежовия инвертора, кабели, бушони и т.н се връзва някъде към 1000$. След 8 години, и половината разходи не са се възстановили. Имах инсталирани оловни акумулатори и при всеки опит да увелича капацитета се сблъсквах с проблема че са огромни, тежки и може да използвам дългосточно 20-30% от капацитета им. За това реших кардинално проблема като ги разкарам и мина на li-ion. От тука идеята ми се разви в различни аспекти, но за момента най-рационално ми се струва да се зарежда нощно време и да се разрежда през деня. Загубите съм ги документирал и може да се видят във видеото някъде към 38:34 минути от началото. Те са около 25 % а разликата между дневна и нощна енергия е 150%.

Може да си прав че като цяло може и да няма смисал, но този проект може да помогне на хора които нямат достъп до ел. мрежа (някоя вила или подобно място) и да си осигурят ток нощно време използвайки такава батерия.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #10 -: Юни 19, 2019, 01:01:12 pm »
bgbigbrother, мисля че е по добре да си вземеш мрежови инвертор с ограничител и когато нямаш консумация да си зареждаш батерията. Защото преди 8 години нямаше такива инвертори и старите вкарваха всичката произведена от панелите енергия в мрежата, което означава че подаряваш доста ток на енергото.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #11 -: Юни 19, 2019, 08:42:23 pm »
van, благодаря за образователните линкове и позитивното мнение.
Наистина това което е безценно в случая е опита и знанието което натрупах. Този проект съм го правил от сърце и съм вложил доста желания и усиле в него.
За съжаление няма да имам времето в момента да поработя над схемата която сте предложил тъй като имам адски много неща които да реша около този powerwall, но си я свалих схема и добавих към списъка с проекти който да експериментирам в бъдеще.

Неактивен weka

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
  • Пол: Мъж
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #12 -: Юни 19, 2019, 09:02:49 pm »
Схемата е интересна най вече защото може да е ползва и на обратно. По подобен начин се правят индукционни нагреватели и други играчки. Все пак когато има индуктивности най малката грешка е минус два транзистора в най добрия случей, зависи от бързината на предпазителя

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #13 -: Юни 20, 2019, 12:48:26 am »
Бъди сигурен че транзисторите са по-бързи, изгарят преди предпазителя, независимо какъв предпазител ползваш, той се слага да не стане яко късо и пожар след това.

bgbigbrother

  • Гост
Re: Домашна ел. централа (Powerwall)
« Отговор #14 -: Юни 22, 2019, 03:13:08 pm »
Тиа дни като е топло времето бързо се зарежда батерията и някои от компонентите работят на максимум. Време е за вентилация ми се струва.