Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Ендотермичен реактор GEET на Paul Pantone

Да започнем отначало!

(1/6) > >>

Nicolov:
Виждам, че има много почитатели на GEET, но нека се замислим за реалните процеси които се извършват в този реактор! Като начало, някой може ли да изчисли колко е нужното гориво (горивна смес) за да задвижи бутало с определена площ? Явно познатият ни четири-тактов двигател може да се движи на много типове гориво (бензин,газ,метанол,етанол,метан, и.т.н.) Всяко едно от тях има определена енергия която отдава при своето изгаряне, съответно различен разход за km. Водата в реактора на  PANTONE се използва само като пълнител. Това се доказва от нуждата за подгряване на горивната смес. Водата трябва да е достатъчно загрята за да не кондензира при компресията преди възпламеняването. А коефициента на горивото което се използва, е до толкова важен, че да се определи пределната,(критична стойност) на сместа вода/гориво под която е невъзможна работата на ДВГ!

grebo:
В какъв смисъл пълнител?  ???
ако водата я ползваме като инертен материал вместо изгорелите газове - (както е при дизеловите мотори - имат рециркулация на вече изгорели и неактивни газове с цел понижаване работната температура) единственото което може да се постигне е сваляне на работната температура поради по-големия топлинен капацитет на водните пари, евентуално и някаква повишена компресия.
Проблема е, че маслото хич не му харесва контакта с водата - пресича се.
Има и други моменти освен т.нар. калоричност - помисли каква е ролята на т.нар. аванс на запалването - т.е. подаване искра преди ГМТ по време такта на сгъстяване? При автомобилите с LPG или метан уретби той се настройва на до 30 градуса преди ГМТ - защо?
Някъде там се корени и причината метана и LPG да НЕ СА най-доброто гориво за бензинов мотор, въпреки по-доброто октаново число. Не за друго, ами за това че на изпускателния клапан му е малко топличко. Така е защото LPG гори по-бавно, затова му е нужно по-голямото предверение на запалване.
А колкото по-бързо изгори една смес, толкова по-малко предверение й е нужно. И толкова по-добре ще си свърши работата тласкайки буталото - колкото по-дълго гори сместа по време на работния такт, толкова повече са загубите на ВМ, защото по време на работния такт в идеалното положение би трябвало сместа да изгори за много кратко време, достигайки максималното разширение, и това максимално разширение да си върши работата във съзможно най-голям процент от 180-те градуса между ГМТ и ДМТ. При ДВГ с газова уретба част от газта изгаря в изпускателния колектор, което се отразява зле и на генерацията. Тези пропуски в тайминга се отразяват на КПД пряко - отрицателна насока, разбира се. За да върви един автомобил с електронно управление оптимално на газ, то картите на аванса и смесообразуването трябва да се пренапишат, или другояче казано - да се добави И допълнителна памет, за да имат 2-те карти на 2-та работни режима нужната резолюция (големина на дименсията на оборотите и товара) - за работа със всеки отделен вид гориво.

За бензиновия мотор оптимума на В/Г смес възлиза на 14.7 / 1 - само леко обедняване над тази стойност води до детонационно горене на цялата смес, за което детайлите на стандартен бензинов мотор не са предвидени - засегнатите са главата, клапаните, буталото - възможни са дори дупки в буталата! Затова е толкова важно и октановото число, и компресията, и дизайна на камерата, завихрянето на сместа, разполагане на детонационните зони далеч от детайлите - в центъра на горивната камера, и въпреки това само от евро 4 нагоре, моторите спазват близък до тоя оптимум на смесообразуване.

gotiniq7:
Ще добавя нещо и аз. Когато горивната смес е с по-ниска скорост на горене, и от там необходимо по-ранно запалване, то градусите които са преди ГМТ директно работят срещу КПД-то. Буталото още се движи нагоре, а разширяващите се газове го спират. Едва след ГМТ разширението дава полезната работа. Този проблем до голяма степен се избягва в Комън-Рейл системата. Всеки цилиндър има управляема дюза, преди ГМТ се подава малко количество гориво, колкото да се получи възпламеняване, и когато буталото достигне ГМТ тогава става основното впръскване. За бензиновия мотор спасението е HHO- скоростта на горене се увеличава, и от там и КПД. Както ви е известно, горивото трябва да изгори при най-малкия обем на горивната камера, тогава естествено отдава най-голяма енергия. Оттук извода, че колкото по-бързо гори дадено гориво, толкова условието за изгаряне в малкия обем от работния такт е спазено.                                                    П.П. И Комън рейл и Помпа дюза са системи за директно впръскване, целта им е обяснена малко по-горе.

Nicolov:
Виж въобще не оспорвам резултати (доказани или не)! Това мен не ме интересува. Аз задавам въпроси! Ако ми хареса отговора, в смисъл е достатъчно добре обоснован научно ОК. Но глупости не ми се слушат, защото все пак не съм от ..... Задавам въпроси, който може да ми отговори!

getca:
Здравейте...мислех да не пиша, но не се сдържах. Карам от доста време на газ, пропан-бутан да уточня, защото газът може да и метан, водород...Та, написаното тук е доста далеч от истината. Аргументи:
   - Предварението се настройва 3-5град. в плюс макс., в никакъв случай не 30град., защото разликата в скоростите на горене газ-бензин е малка. Карам и с предварение за бензин без никакви проблеми, но с Custom Design запалване;
   - Газовото гориво е по-доброто за ДВГ по ред причини, които всеки може да прочете в съответната литература;
   - В ДВГ изгаря смес от газ и въздух и то не в изпускателния колектор;
   - Съвременните ДВГ работят със силно обеднени смеси и мощно искрообразуване, напр. Мицубиши имат модел с 40:1 съотношение въздух-гориво, като сместта се обогатява при ускоряване;
   - Продължителен и мощен искров разряд елиминира детонациите - личен опит. Ефекта от обедняването на сместта е по-висока температура на мотора, иначе даже има подобрение на динамиката. С подходяща система на запалване ДВГ може спокойно да работи с обеднени смеси, но с подходящи характеристики на регулатора на предварението и добро охлаждане.
Още много може да се каже, но силно се отклонявам от темата и...нека това да не се приема като спор, просто личен практически опит и четене на съответната литература... ;) Конкретно за Пантон факта, че има доста репликации по света говори, че това е нещо реално и работещо. Доколкото съм запознат проблем е дозирането на изходящия от него газ. Имам идея да се използува редуктор-изпарител за нормална газова уредба, но...цитират се температури от 200град. и повече на изхода на реактора и ще трябва да се охлади до температура на ДВГ, за да не се скапят мембраните. Водата не е пълнител, прочетете внимателно принципа на образуване на плазма в реактора. На изхода вода няма, така че за маслото в ДВГ няма опасност.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия