Автор Тема: На вниманието на всички вегани  (Прочетена 80820 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #120 -: Май 27, 2019, 02:46:03 am »
Много е просто - Библията не е историческа хроника а символична книга.
Мойсей е бил посветен в египетските мистерии, а там е имало практика за три нива на тълкуване на дадено писание. 1 - за обикновенните хора, едно духовно и едно за Посветени.

Който иска детайлни и конкретни описания на историческото развитие, да чете по Хрониката Акаша.
http://anthroposophie.byu.edu/bulg/011.pdf

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #121 -: Май 27, 2019, 01:55:02 pm »
Даа, интригуващо! Аз съм класик- за мен повечето библейски описания са истина и това опростява нещата много! Въпреки това не съм от нормалните християни, които ще ви агитират да вярвате в нещо, което не ви ляга на душата и логиката и определено не съм тръгнал да спасявам света.
 Доста изказвания ми правят впечатление и искам да коментирам, но и искам да бъда кратък и да не пиша дълъг ферман, защото както писах по- горе не обичам да усложнявам нещата.
 От гледна точка на физиката смятам, че потъването на цял континент би повлиял на цялата планета по един ли друг начин и според това дали потъва бавно или бързо би се забелязала промяна на нивото на световния океан и хората биха го отбелязали в архивите си. Ако не промени нивото на океана, то би предизвикало тектонични движения  и пак би накарало хората в периода на потъването му да описват земетресения и вулкани. Не знам дали има нещо такова в историята, но това разбрах от вашите разсъждения във връзка с потъването на Атлантида.
Дали Библията е символична книга?
За мен колкото по- назад във времето се връщаме чрез писанията и археологията, толкова по- сюрреалистични стават събитията, описвани в различните източници и толкова по- трудно става да бъдем достоверни и точни! Аз съм възприел един модел на мислене, при който максимално изключвам всякакви сюрреализми и възприемам чудесата с резерви, като възприемам много научни теории за по- големи чудеса от описаните в ред древни книги, включително и Библията!
В тази връзка искам да отчета факта, че назад във времето, в стария завет, Библията има много неточности, които се откриват сега от археолозите! Това не е нарочна целенасочена манипулация на християнството, а научно доказан факт! Откривам също, че и с египетските пирамиди нещата не стоят по- добре- учени са открили, че огромните блокове не са цели камъни, а вид цимент, който се е отливал на място. Същите учени са открили, че целта на пирамидите няма връзка толкова с религията, колкото с опит да се промени вятъра и от върха на пирамидата със система от тунели и първобитни помпи да се източи вода, която да се превърне в облаци и да промени влажността в пустинята! Мащабни проекти, с които всички фараони са се гордеели и са искали да бъдат погребани там- в пирамидите! На фона на това, как Египет ще признае тези неща, като потока от туристи би намалял? В тази връзка 10 те язви над Египет описани в "Изход" си имат научното обяснение- имат си научно обяснение и всичките чудеса описани в "изхода" след бягството на Израелтяните от Египет, има си и научно обяснение за потопа като свръх катаклизъм обхванал цялата планета, дори си има научно обяснение легендата за сътворението- цяла гилдия сериозни учени, наричащи себе си креационисти стоят зад тази концепция!
 Извода, който искам да направя е, че Библията не е символична книга- напротив- там реалността управлява символите- символите в тази книга са толкова много и се преплитат по толкова уникален начин, че когато човек започне да ги изследва сериозно и ги наложи върху съвременните научни открития, идеи и концепции забелязва, че няма как древните хора да си измислят! Да, бъркат се като пишат и преписват, изкарват Земята плоска, но при малко вглеждане между редовете човек вижда, че авторите не са твърдели това, което се набива на очи и че преписвачите и преводачите са вплели своите собствени представи за света!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #122 -: Май 27, 2019, 02:08:45 pm »
Има много дълбоки тайни в Библията, но не всеки желаещ може да стигне до тях просто така , с вяра и упование.
В Библията осен за вяра е говори и за Мъдрост. (или директно и изчерпващо познание за обекти, процеси, събития, закони и др.)
Но външната църква е загубила това. То може да бъде намерено в Духовната Наука.
http://galerianadumite.bg/wp-content/uploads/2016/09/e-book-GA-354.pdf

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #123 -: Май 28, 2019, 09:46:39 am »
Светльо поздрави за поста
Относно пирамидите;
Ако искаш плодородна земя и регулярни валежи не е ли по лесно да се преместиш на такава земя вместо да строиш нещо огромно, което да променя климата?
А относно библията, според мен има много умишлено скрити факти. Защо например не се споменава първата жена на Адам, Лилит?
Само, като се замисли човек, колко пъти е преписвана тази книга и колко текстове са загубени. И все си мисля, че някой има интерес доста неща от тази книга да не се знаят.

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #124 -: Май 28, 2019, 07:02:38 pm »
Благодаря, Венци, ако питаш мен има много умишлени опити, за скриване на свещени книги и няма как сборът от библейските книги да не е пострадал! Това за Лилит е доста подвеждащо, обаче, защото тук става въпрос за концепция за сексуалността- ако Адам е имал съпруга, която е отсвирил и е предпочел Ева, то как само след 7 поколения Ламех има две жени? Тоест ако ти можеш да имаш две жени защо би отсвирил едната? ;)
 Мен ме ядосват други неща- книгата "Естир" от стария завет е страшно неточна, макар да не звучи толкова абсурдно- тоест съобразена е с тогавашните привички и култура на хората, но събитията описани там не са се случили, защото царя е сгрешен, обстоятелствата описани вътре са идеализирани и пр.! Е, ако може Естир да е част от Библията, защо не може макавейските книги, които са изключително точни за времето си исторически саги- справочници да не са част от библията? Изхвърлени са от протестантите!!! Освен това според мен историите, които са описани от самото начало на сътворението до потопа, които са най- отдалечени от нас и от там се очаква да са най- неточни и близки до съчинени легенди, определено не казват всичко случило се, а това, което казват е подобие на истинските събития! Тук ги няма интересите на змията, накарала Ева да изяде плода, например! Защо й е на змията, която живее в един идеален свят, разполага с абсолютно всичко от което има нужда, да подвежда Ева да съгрешава? Разбира се когато човек си зададе този въпрос и се заинтересува достатъчно задълбочено, останалата библия запълва дупката.
 Положението, обаче, с тази досадна граница, или това досадно неправилно разделяне на нов и стар завет, скапва доктрините за многоженството и това променя идеята за сексуалните взаимоотношения между мъжа и жената. Преди е можело нещо, което след това не може и това го променя Бог, който уж е "Същия вчера днеска и во веки"!
 Не се отчита и факта, че по онова време са се носили по църкви и паланки поне 20 евангелия, от които са избрани 4 най- достоверни! В останалите има начатъци на демонстрация на сексуалност от страна на Исус и на тази база Дан Браун направи милиони! Големия проблем е, че евангелията са се събирали и анализирали когато вече църквата е отхвърлила многоженството и това дава право на човека събрал книгите на новия завет да отхвърли тези, които не харесва, а по- късните преписвачи и преводачи да променят дребни двусмислени детайли от притчите на Исус, за да запазят измислените от тях принципи на моногамията и е интересно, че самия апостол Павел предупреждава за това!
 Аз не мисля, че Исус е имал жени или е правил секс с Мария Магдалена, но съм и сигурен, че въздържанието от секс няма да ме направи много свят! От друга страна някой Негови притчи и символите зад тях, също потъпкват сексуалните импулси на хората и човек трябва да сверява с едни основни, повтарящи се в цялата Библия постулати, които дават светлина! Лошо е и друго- Библията е така написана, че оставя много не отговорени въпроси и навежда на размисъл, но и навежда към твърде различни изводи от страна на четящите я, при което е лесно да се използва като разковниче на раздори между различни християнски фракций, които замесват политически интереси. По тази причина се смята, че християнството е манипулативна религия!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #125 -: Май 28, 2019, 07:04:43 pm »
А за пирамидите- не могат да се преместят на по- плодородно място, защото при отдалечаването от Нил навлизат в пустиня.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #126 -: Май 28, 2019, 08:46:22 pm »
Въобще не изглеждаш глупаво...
Благодаря Радико, но все пак в незнанието си, съм писал глупости.
Имах малко време да се поровя за да си изясня достоверността на този механизъм и неговата логика.
Това обаче, не изключва възможността да се манипулира общественото знание.

За мен остават неясни основно два въпроса.
Накратко: Метода касае само живи организми, които чрез обмен непрекъснато поемат въглерод-14. Той обаче и непрекъснато се разпада, за да може да се запази съотношението му с въглерод-12. Тоест закона за полуразпад при жив организъм не работи. В противен случай, 40-годишен индивид би имал средно два пъти повече въглерод-14 от 20-годишен.
Оттук следват два подвъпроса:
1.Каква е причината за преждевременния разпад и еднакво ли работи при здрав, болен, млад или възрастен организъм?
2.Въглерод-14 има β-разпад, при което се излъчва високоенергиен електрон + антинеутрино, тоест това ли е което се наблюдава при кирлиановата фотография или т.н.аура?

По-интересен е втория основен въпрос - периода на полуразпад.
Рискувам пак да напиша някоя глупост, но нещо не ми излиза математиката. Радиоактивни атоми, за които периода е дни или месеци, да речем е установено, че е така на 100%, но за период от 5730г. може би трябва да се вземат и други фактори предвид. Тъй като самият полуразпад е обяснен с теория на вероятностите и не се знае дали даден атом ще се разпада или ще живее два пъти повече от "другаря" си, и съответно ако оцелее, шанса е 50/50 срещу "брата" му по възраст.
Питам сега, след като няма ясна и точна причина за спонтанното разпадане - както в жив, така и в мъртъв организъм, може ли да допуснем, че този процес има някакво външно влияние? Какво гарантира, че следва тази линейна регресия, особено за такъв дълъг период?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #127 -: Май 28, 2019, 08:51:35 pm »
mind не съм спец по темата но съм и попрочел това онова - при меренето по тоя метод грешката е огромна понякога стотици години ако не се лъжа и самият метод е много сложен за изчисляване - и непрекъснато се усъвършенства .... не знам подробности - казвам само което знам освен казаното до тук.

Който има нерви да гледа https://www.youtube.com/watch?v=IX5KqWFLjd8

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #128 -: Май 28, 2019, 09:34:27 pm »
Тук ги няма интересите на змията, накарала Ева да изяде плода, например! Защо й е на змията, която живее в един идеален свят, разполага с абсолютно всичко от което има нужда, да подвежда Ева да съгрешава? Разбира се когато човек си зададе този въпрос и се заинтересува достатъчно задълбочено, останалата библия запълва дупката.
Странно съждение!? Когато четете някой криминален роман, нали не ви казват кой е убиеца още в началото.

Библията е като учебник - не става с едно четене. Трябва да се прехвърлят страници напред-назад, поне няколко години. Прави се и съпоставка с известни исторически данни, наслагват се събития от миналото и настоящето и лека-полека пъзела се сглобява. Освен това, не смятам че книгата е символична, да има символизъм, има и разместена хронология, но преди всичко се разглежда в три основни аспекта - исторически, пророчески и път за спасение. Това обаче, не касае всеки... за съжаление. Имам предвид, че всички са поканени, но малко ще дойдат.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #129 -: Май 28, 2019, 09:36:11 pm »
mind сам си отговорил на въпросите си. Радиоактивния разпад не се влияе от нищо, нито от температури, нито от налягане , нито от средата в която се намират. За един и ли няколко атома не може да се говори за какъвто и да е период на полуразпад, както и сам отбелязваш, поради вероятностния характер на процеса, но когато имаш 100 000 или 1 000 000 атома то вече закона за полуразпад е напълно в сила. И ма много методи за установяване на периода на полуразпад, най простият от тях е, вземаш определено количество от изотопа и броиш колко разпада се реализират за определено време.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #130 -: Май 28, 2019, 09:46:20 pm »
Това ш го изгледам в ваша чест.
https://www.youtube.com/watch?v=m6HE_Ii2Du8

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #131 -: Май 28, 2019, 10:19:03 pm »
dmitarp, за да има закон, то това трябва да е наблюдаем процес. Наблюдения в рамките на 50г. не са категорично доказателство.
Ще дам пример, за да ме разберете: Чували сте за стареене на материала? - ако тази подробност не се вземе предвид, дадена установка се разрушава преждевременно, противно на законите по които е изчислявана. И какво става - вече почва да ѝ се обръща внимание.
Тук случая е подобен, поне така мисля.
И последно - аз ако можех да броя изотопи и да имам времето преди да дойде следващия полуразпад, въобще нямаше да питам. :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #132 -: Май 28, 2019, 10:39:15 pm »
Цитат
  mind сам си отговорил на въпросите си. Радиоактивния разпад не се влияе от нищо, нито от температури, нито от налягане , нито от средата в която се намират.   
Или това не е така или в обясненията на аварията в Чернобил лъжат като дърти цигани
Извинявм се на братята роми за израза!

Неактивен svetlio760

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 369
  • Пол: Мъж
  • винаги има начин
  • Скайп: svetlio760
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #133 -: Май 28, 2019, 11:57:05 pm »
Майнд, прав си за библията- това правя дълги години- прехвърлям, чета, мисля! А за въглерод 14 знам, че са го тествали с обекти, които по друг начин се знае на колко години са! Не съм фен на целия тоя разпад да се взема като база за определяне на датировката, но няма по- точен метод. Само че като обявяват годините и столетията си имам едно на ум!

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: На вниманието на всички вегани
« Отговор #134 -: Май 29, 2019, 07:37:41 pm »
svetlio760, в интерес на истината мен не ме притесняват датировки от 2,3 и 5хил. години, както казвате има достатъчно образци и находки, за които се знае от кой период са. Повече се дразня от милионите и милиарди години използвани от научната общност, имащи една единствена цел - да отрекат Сътворението. Забележете как същата тази общност ви обяснява и потвърждава ентропията (от ред към хаос) и в същия момент хоп - еволюция (от хаос към ред), а вместо първото да е доказателство, че без чужда намеса е невъзможно да имаме планета, която има идеално разположение, снабдена с вода и точна доза енергия, както и точно изчислен кръговрат. Колко учени биолози и химици сглобяваха амеба, досущ като истинска, копие 1:1, но в нея няма живот. Трябва ли сега да ги слушам, кой камък на колко милиона години бил?
Естествено има и по-съвестни и смирени археолози, даже наскоро откриха камъни от древните Содом и Гомор, които са със стопен повърхностен слой, доказващи събитията описани в Библията. Но тези неща не се прокламират в общодостъпните медии. Там се появяват само такива като Хокинг, Л.Краус и разни други с тъпите си ев-рей-щи-ни. Отскоро почнаха да се прикриват зад презентатори негри, като Морган Фрийман, Нийл Деграс Тайсън и Уил Смит. Аз винаги проверявам от къде идва информацията, ако и вие започнете да проверявате ще се убедите, че 99% са от горната категория.

Както и да е, за вас специално, като човек чел Библията, ви препоръчвам следното видео, понеже видях, че се интересувате от египетска митология. Човекът е южноафрикански професор археолог от немски произход, пътувал е доста и е бил на почти всички ключови места. Надявам се да ви е интересно: https://www.youtube.com/watch?v=srCky5G42Eo