Автор Тема: Високоефективна, автоматизирана горивна система.  (Прочетена 102354 пъти)

Активен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Здравейте колеги :),
не зная как и накъде ще се развие темата, затова я пукам тук.

В началото на годината, след провален проект (поради липса на подходящи материали и време за снабдяване или произвеждане) на високо ефективна; високо температурна;  автоматизирана горивна система, преминах към план "Б" - високо ефективна; нискотемпературна (до 1000 °C); много горивна; автоматизирана горивна система. С две думи системата представлява: бункер; шнек ; първична горивна камера; вторична горивна камера и топлообменник , който може да бъде, както въздушен, така и с водна риза.
Нещо около 5 месеца откакто запали, горивната система работи почти непрекъснато с изключения няколко спирания поради две причини: 1-ва: Откачане или късане на верижната предавка, елекродвигател-шнек, вследствие наличие на извън габаритни тела в горивото и заклинване на шнека, която на прототипа е с верига и зъбчатки от велосипед, като проблема е решим с по-качествена или по-голяма верига или друг тип предаване... 2-ра: Зависване на горивото в бункера, като в последствие бе добавена бъркалка, която реши проблема.
Предоволен съм от системата и въпреки, че целта бе не икономия на гориво, а просто автоматизирано и качествено горене, икономията спрямо конвенционалните и не само такива системи, се оказа впечатляваща, но няма да посочвам цифри за да не предизвиквам излишни коментари. Бих споделил, че докато не се види подобно изгаряне в домашни условия, а и не само, човек трудно би повярвал, че е възможно. При режимите на средна или максимална мощност, е явно видима разликата с конвенционалното изгаряне горенето не е просто горене, като самият пламък е толкова чист, че или е толкова бледо жълт, че силната му светлина дразни очите или е прозрачен, и през него се вижда как горивото не просто гори, а се разтапя се едно е буца лед... :o  Така, системата се справи и още се справя, успешно с отоплението на 200кв.м. -  неизолирана, едноетажна, тухлена постройка, като и в най-големите студове успяваше да се справя и потдържаше желаните температури.   

Основните плюсовете на системата са: високо КПД ; икономияна гориво; автоматизирано, висококачественото изгаряне на различни по вид, твърди горива; изгаряне на смесени горива; изгаряне на горива с висока влажност; модулна конструкция; възможност за външен, входящ въздух; огромен диапазон за регулиране на мощността (0,5-30KW.), самопочистване ; евтина електроника; пожарна безопасност; ниска консумация на електроенергия; липса на захабяващи се части; лесно почистване и обслужване; лесна настройка; самозапалване след няколкочасова липса на електричество; непретенциозност към големината и тягата на комина;  възможност за монтаж в жилищно помещение, както и частично (бункер, шнек  и вентилатор - вън, горивни камери и топлообменник -вътре); ниска температура на изгорелите газове; липса на пушек; ниска себестойност и т.н. - мисля стигат... ;)

Минусите са: сравнително бавно и трудно, първоначално запалвене (10-20мин.), но с възможност за автоматизиране; сравнително бавно (30-60мин .) влизане в режим; обемни топлообменници  (все пак се налага да се оползотвори значителна температура); шумна (заради центробежният  вентилатор); сравнително обемна (заради двойната горивна камера и топлообменник  от 1000 към 60 °C) 

Желанието ми е възможността на максимално много хора да се възползват от предимствата на горивната система, като това в същото време би довело и до по-малко вредни емисии  и прахови частици в атмосферата. Това начинание е нещо като при създаването на автомобилите VW Костенурка, тоест - народна кола или в нашият случай - народна печка... ;D Това ми желание ме бе изправило пред опции, като - публикуване на безплатни чертежи и ръководства за изработка и експлоатация; платени такива или изработка и продаване на готови изделия на свободният пазар. Поради лош опит на колега с подобни, фри схеми, се спрях на последният вариант.

Сега въпросите са какви стъпки е необходимо да предприема за достигане на производство или как да намеря инвеститор или пък компания, която да поеме проекта... Предпочитам да не се занимавам с това, защото си имам достатъчно проекти на главата, но ако няма друг начин - няма да се откажа.

Моля на този етап да не разискваме самата система, хем да не влизаме в излишни спорове, хем, евентуално да се запази скрита, точната технология за да бъде максимално полезна и защитена от кражба.

За момента не мога да обещая никакви наличности на готова система, но за единични бройки мога да опитам да съдействам.

Ако намирате грешки в идеите или можете да ги допълните - моля за съдействие. :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Със удоволствие бих се включил защото такова котле много добре би допълнило друг мой проект за слънчеви отоплители който вече е в заключителен етап. Ако искаш пиши на лични или ако има и други с интерес, във раздел координация

Активен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Благодаря за предложението! :)
Вероятно имаш предвид програмата "Програми / решения за България" на екипът от move.bg от тази препратка: http://mazeto.net/index.php/topic,10935.0.html,  чието дело е похвално и се надявах, да обсъждаме тук, поне доколко е удобно - и тяхната помощ.  :)

П.П. Не знам дали е нарочно, но раздел "Координация" се вижда само от регистрирани потребители, което прави, запознаването с програмата, по-трудно...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Нямам в предвид тази тема защото събитието заради което започнах тази тема приключи преди седмица. Темата вече не е актуална. Имам в предвид съвсем нова тема, евентуално разбира се.
Разделът е видим само за регистрирани потребители защото е предназначен за координиране действията на участници в общи проекти. За жалост това си остана само една мечта.

Активен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Дам, разбирам... Старите проекти, правят път на новите!
Ако проектът за който намекваш, още не е за форума, може да обясниш по-добре на лично...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не само, че е за форума но е и от него. Има тема по въпроса. Като я потърсих с изненада открих, че някой е търкал, бъррсал по нея и малко е осакатена. Дори излиза, че не съм аз автора на темата. Вероятно "Майстора" ги е сътворил тия простотии. Както и да е:
http://mazeto.net/index.php/topic,6883.0.html   
Ето това са останките, ще се наложи да отварям нова тема.

Активен bugman

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 86
  • Пол: Мъж
  • Не всичко е толкова просто, а значително по-просто
  • Скайп: sxsrestorations@gmail.com
Дам, интересно... Имам няколко идеи за тунинг на системата...
Когато отвориш новата тема - с удоволствие ще споделя. ;)