Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Водороден горивен цикъл.

<< < (2/17) > >>

juliang:
Само да напомня, че немалка част от горивото също е водород. Горивата са въглеводороди, така че при горенето им се получава немалка част вода.

Кондензиране в цилиндрите не може да се получи поради високите температури там, и изискването цилиндъра веднага да се изпразни от продуктите на горене за да е готов за следващия цикъл. На изхода на двигателя температурата надхвърля 800 градуса при някои режими на работа.

Турбина на изхода е лошо решение. Производителите се чудят как да изкарват изгорелите газове с възможно най-малко съпротивление - ако целта е ефективност щяха да махнат катализатори, гърнета и всичко което създава някакво съпротивление. А всяко съпротивление изисква енергия за да избута газовете, а тази енергия може да се влага в движението.

Реално единственото смислено нещо е турбото - то представлява турбина която се върти от изходящите газове. Създава немалко съпротивление, но ползата от нея е повече от вредата която нанася стоейки на пътя на газовете.

технократ:

--- Цитат ---Реално единственото смислено нещо е турбото - то представлява турбина която се върти от изходящите газове. Създава немалко съпротивление, но ползата от нея е повече от вредата която нанася стоейки на пътя на газовете.
--- Край на цитат ---

Да и аз съм съгласен с това, водородът обаче като гориво е отличен, но съхранението му е проблематично. Разбира се че не може да се ползва енергията от имплозията , конденза, понеже температурата от изгарянето трябва да се отвежда много бързо. но има решение и за това, температурата може да се отвежда отлично от криогени газове, като например течен фреон, който при разширението си ще извършва допълнителна работа. Така с един куршум два заека. Абе много може да се направи и далеч по добро от литиевите електрички, ама си трябва иноваторство, в тази насока. Не си мърдат пръста щото компаниите произвеждащи електрички и литиеви батерии няма да печелят милионите си.

venzi:
Здравейте колеги,
мисля че тази идея е реална и може да се развие в действащ двигател.
Преди време аз преработих един бензинов четиритактов мотор - генератор- 3.5кW, да работи на водород с кислород/ННО/ + водна мъгла + въздух.
Консумираше 8л/мин. /ННО газ/.
Резултата бе 1200об/мин. Стабилно потдържани обороти.
Въобще не загряваше. Ръката се затопляше приятно, поставена на изхода на ауспуха. Виждаше се едвам забележима бяла мъгла в изгорелите газове.
Конденз не се получаваше при работа с часове в мазето. Много, много лека миризма на масло можеше да се долови. Вероятно от смазването на цилиндрите.
Изоставих проекта, защото за получаването на газа ми бяха необходими 2.5 кW от моят ННО генератор. Това можеше да се подобри много, но опираше до доста средства, които не бях готов да дам.
Също за да получа ток от генератора трябваше да дигна оборотите над 1500об/мин. Това не направих.
Другото важно е че, много трябва да се внимава с водородната смес.
Много пъти гърмя докато я опитомя.
Има много уловки в този проект, но мисля че, няма непреодолими пречки за осъществявано му.

Радико:
Има една непреодолима пречка викат и ЗЗЕ
С тази постановка ти се опитваш да създадеш енергия а не да уловиш от някъде. Е няма как да стане.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: Vale в Май 03, 2019, 06:56:31 pm ---ДВГ + парна турбина има патентован в средата на миналия век в СССР. Пишат, че не е влезнал в производство, понеже имат проблем с охлаждането на ДВГ и съответно бързо износване.

--- Край на цитат ---
Някакви препратки към тази информация?


--- Цитат на: Vale в Май 03, 2019, 06:56:31 pm ---Обаче и американците и японците през 70-те години на миналия век са правили 'керамични' или 'адиабатни' ДВГ, които избщо не се охлаждат, понеже не се повреждат от нагряването. Изглежда са много скъпи, понеже съм срещал да пишат, че ги има монтирани само на големи камиони.

--- Край на цитат ---
Идеята е всъщност топлинната машина, какъвто и вид да има, изобщо да не се използва за задвижване на ходовата част, а за постоянно завъртане на малка парна турбина която, вече в един равномерен режим да зарежда банка от батерии. Големия проблем тук е че, всеки производител на автомобили си пази двигателя. Това е knowhow-то на автомобилите, и така имаме икономическа инерция която изисква само подобряване на вече патентованото. Затова и са правили керамични двигатели, понеже са искали да запазят патентования вид. В дизайна с основна мини парна турбина и ел. генератор, трябва да разработят и патентоват нов вид мини парна турбина а такива модели се срещат лесно особено когато индустрията не се е движила в тази насока.


--- Цитат на: Vale в Май 03, 2019, 06:56:31 pm ---Също така при евентуална катастрофа, какво ще стане със шофьора, когато му напъхат двигателя в купето, а темперетурата е 2000 градуса. Според мен това може да е добро решение за стационарна установка закачена за генератор на ток. Нямам информация защо не го правят.

--- Край на цитат ---
Температурата в такава система не трябва да превишава 200 градуса, като може би само в малък участък да имаме сравнително по-висока температура ( в зависимост от необходимата момента мощност на системата), и това е когато се използва super-heated-steam. Всъщност един сегашен ДВГ ако "влезе" в купето ще бъде къде по-голям проблем за пътниците отколкото спомената система.

С това не казвам че така споменатата система няма проблеми, напротив има, но като цяло, с технически иновации те ще изчистват. Най-важното при такава система обаче е че не се прахосва топлинната енергия, както в съвременните ДВГ системи, а напротив всеки Joule, така да се каже, се вкарва в полезна работа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия