Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Водороден горивен цикъл.

(1/17) > >>

montanar:
Привет колеги.
Не знам дали темата е обсъждана но ми хрумна нещо.

Да си представим че водородно-кислородна горивна смес се впръсне в двигателен цилиндър и се възпламени какво ще се случи?
Излагам моето разбиране в което може и да греша.
Първоначалната реакция ще е температурно разширение - тоест полезна работа.
Веднага след приключване на окисленето се е образувала водна пара - започва охлаждане и свиване - което е също полезна работа.
Тоест се получава някъкв по-ефективен карно цикъл - поне така го разбирам аз.

И ако разсъждението ми е вярно смятам че може да се проектира двигател който ползва изцяло тоя водороден процес и смятам че би бил много по-ефективен от нормалните ДВГ които на практика ползват само разширението.

Поправете ме ако греша.

dmitarp:
Какво ще стане с водата в цилиндъра, как ще се отвежда? За да има ефект цилиндъра винаги трябва да е много студен, как ще стане това? Мисля, че класическият вариант на ДВГ с регенериране на топлината в турбина е най-доброто решение. Ти искаш всичко да се случи в един агрегат, ДВГ и регенериране на топлината в едно, защото тази кондензация дефакто е един вид регенериране на топлината. Според ме, по добре да се направят едни сравнително добри ДВГ + турбина отколкото един компромисен ДВГ, в който да се осъществяват всички процеси. Иначе е възможно например парата да кондензира във външен кондензатор а не в цилиндара и тогава цилиндъра трябва да ти е винаги топъл, което по лесно ще се подържа, ефекта ще е същия, но този двигател няма да е по-добър от комбинацията ДВГ+турбина.

montanar:
Да тоя проблем го има и отежнява и усложнява нещата.
На тоя етап си представям така нещата.
1ви горещ цилиндър където се изе извършва горенето
2ри хладен де се кондензира вече отработилата пара
Може хитроумно чрез клапани да се вържат двата и да се мести парата.
Имам някаква идея как би станало.
Тука проблема ш е по-скоро скоростта на кондензация - щото тя е много по-бавна от окислението.

Наблягам на водорода защото той според мен е горивото на бъдещето. А и конкретното свойство - кондензация не е за пренебрегване.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: dmitarp в Май 03, 2019, 04:17:01 pm --- Според ме, по добре да се направят едни сравнително добри ДВГ + турбина

--- Край на цитат ---
ДВГ + парна турбина която върти ел. генератор които зарежда батерии, в крайна сметка това което искаме да "доизвлечем" и оползотворим  от всеки топлинен двигател  (ДВГ е вид такъв), е топлината която представлява огромен потенциал за нарастване на ефективността на работа на тези машини. За съжаление в последните 100-тина години абсолютно никакво развитие не е било насочено към мини-парини турбини, основно поради причина, че трансформирането от топлинна в електрическа енергия е концентрирано в огромни скъпо струващи съоръжения и по такъв начин иновацията е силно потискана най-малкото поради своята концентрация в определени организации.

Vale:
ДВГ + парна турбина има патентован в средата на миналия век в СССР. Пишат, че не е влезнал в производство, понеже имат проблем с охлаждането на ДВГ и съответно бързо износване. Обаче и американците и японците през 70-те години на миналия век са правили 'керамични' или 'адиабатни' ДВГ, които избщо не се охлаждат, понеже не се повреждат от нагряването. Изглежда са много скъпи, понеже съм срещал да пишат, че ги има монтирани само на големи камиони. Също така при евентуална катастрофа, какво ще стане със шофьора, когато му напъхат двигателя в купето, а темперетурата е 2000 градуса. Според мен това може да е добро решение за стационарна установка закачена за генератор на ток. Нямам информация защо не го правят.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия