Автор Тема: Реле-регулатор Bosch  (Прочетена 120306 пъти)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Реле-регулатор Bosch
« -: Април 16, 2019, 09:33:15 pm »
 Здравейте колеги,имам една молба не мога да намеря схема и инструкция как работи това реле.Или схема на алтернатор  Bosch https://www.autopartsapi.com/eEuroparts.com/images/parts/lg_a07d51c4-a789-4c08-bb25-9027afcef36d.jpg

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #1 -: Април 16, 2019, 09:55:11 pm »
Всички електронни релета работят по един начин комутират минуса. До плюсовата четка идва плюс от ламбата в таблото и плюс от трите малки диода в греца този плюс освен четката захранва и смия електронен блок.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #2 -: Април 17, 2019, 06:52:29 am »
Радико-благодаря за обясненията.                                                                                                                                                                                                                                                                 
« Последна редакция: Април 17, 2019, 10:29:01 am от atos »

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #3 -: Април 17, 2019, 08:18:20 am »
Van,чакаме подробности за схемата с геркона
Какво напрежение и ток влагате в нея?
Какво напрежение и ток СЕ самоиндуцира ?
Може и е желателно да отворите нова тема.
Успех

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #4 -: Април 17, 2019, 08:18:58 am »

Не разбрах да не би да търсиш вътрешната схема на електронния блок.
« Последна редакция: Април 17, 2019, 10:29:19 am от atos »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #5 -: Април 17, 2019, 09:29:20 am »
Радико-Ако се намери и вътрешна схема още по добре,но мен ме интересува как става възбуждането и регулирането на напрежението.Проблема е че,алтернатора спря да зарежда,смених релето и се оправи,но това реле е старо и с износени четки,но зарежда.Не съм много оглеждал при монтажа на релето кое как се захранва,но ти си прав,че минуса регулира.Като гледам релето външно едната четка е на маса през едно съпротивление,а другата четка е вързана директно към това където прилича на транзистор,не видях никъде да има плюс към релето.На алтернатора влиза един тънък кабел(предполагам идва от лампата)и един дебел кабел който отива на акумулатора.За това ми трябва схема да видя свързването.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #6 -: Април 17, 2019, 09:47:21 am »
Тази схема е това което обясних по горе. Ето тук намерих една схема в нета. Виждат се нещата много ясно. Тя няма допълнителен плюс за релето.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #7 -: Април 17, 2019, 10:23:54 am »
Благодаря за схемата,но този D+не го видях никъде да влиза в релето. Като го разглобя ще го огледам по добре.Ако имам проблем пак ще пиша.  Това 11 е релето нали?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #8 -: Април 17, 2019, 01:19:42 pm »
http://car-avz.ru/glavnaya/ustanovka/4609-rele-regulyatora-napryazheniya-generatora-kak-proverit-skhema-i-printsip-dejstviya

И схемата от тази статия:

Вдясно ти е алтернатора - трите намотки вързани на звезда, и трифазния изправител (9 диода). Под трите намотки има една хоризонтална възбуждаща, която се управлява електронно от блока, показан в лявата част на картинката. Целия управляващ блок е в черната кутийка за която питаш.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #9 -: Април 17, 2019, 03:34:11 pm »
juliang--Благодаря за схемата,горе-долу е така и при мен.Мисля,че разгадах схемата.Това съпротивление където единия край е на маса а на другия се явява плюс и там се захранва електронния блок.Съпротивлението R е 180 ом.(поне при мен е толкова).Благодаря ти.  8)

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #10 -: Април 19, 2019, 02:43:51 pm »
Здравейте,направих си старото реле(смених му четките),но видях нещо на старото реле липсва съпротивлението R демек няма делител съпротивление лампа.До колкото знам този делител ограничава възбуждащият ток.А новото реле където се прецака, имаше съпротивление,но не можа да изкара и година.Въпроса ми е от това ли съпротивление зависи в какви граници да регулира напрежението и тока.В момента държи 14v.с консуматори и без с оригиналното реле без съпротивлението R.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #11 -: Април 19, 2019, 05:21:11 pm »
Това съпротивление не е делител на напрежение а е товарно за да не ти присветва ламбата за зареждане на таблото щом не го виждаш значи не, че го няма ами е вградено интегрирано в блока. Слагаш релето у
и караш.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #12 -: Април 20, 2019, 09:47:44 am »
Радико--Не знам може и да е вградено вътре при електрониката,но е голямо 5W 180 oм.За него е направена специална стоика където е запоено.Май не е много добре да е вътре да нагрява другите елементи.Не знам може да са измисли някакъв начин.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #13 -: Април 20, 2019, 06:08:12 pm »
Ами 5 вата е, щото лампичката дет е на таблото е 3 вата.
Идеята на тоя резистор е следната: Ако алтернатора спре да подава ток, през резистора има връзка към минуса, и лампата е захранена и светва. Ако алтернатора произвежда ток, и от двата й края идва плюс и тя не свети. Обаче през резистора върви ток от алтернатора към минуса. Затуй трябва да е по-баят, за да не прегрява.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Реле-регулатор Bosch
« Отговор #14 -: Април 20, 2019, 06:56:04 pm »
juliang-Така си мислех и аз,но не бях точно сигурен.Все пак ти благодаря за разяснението. 8)