Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Динамиката на Нютон е подобна на електродинамиката

<< < (2/3) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: технократ в Април 06, 2019, 04:07:29 pm ---Хипарх, но неутрално тяло с някаква скорост няма магнитно поле. Мисля че такава аналогия на инерция и магнитно поле не е много удачна и ползотворна, за разсъжденията по електродинамика и динамика на телата.

--- Край на цитат ---
Всъщност аналогията която hyparh даде е доста добра, с лека корекция, където се използва "електростатично/а" трябва да се използва "електрично/а".

"неутрално тяло", ако такова съществува, има само от погледа на външен наблюдател. В едно "неутрално тяло" имаме групиране на зарядите (метал) или ориентиране на поляритета на молекулите ( диелектрик ) по такъв начин че да няма изразяване на повърхностна на напрегнатост, или проява на електрично поле около това тяло. Когато тялото е диелектрик, то може да има вътрешна електрична напрегнатост, и тогава имаме електрет, и имаме външна проява на тази напрегнатост (поле), в диелектрика заобикалящ електректа, или да няма вътрешна напрегнатост при което няма да има изразено външно поле, но това не означава че няма вътрешни полета които взаимно се неутрализират.

При металите е различно, там нямаме вътрешно електрично поле а имаме свободни заряди, които се влияят от него, в голямата си част групирани по повърхността ( електронен облак ) и това групиране е в следствие на диелектрика който неминуемо ги заобикаля. Всъщност електричното поле не навлиза в метала, поне не без "раздиране" на повърхностния електронен облак, и тогава започва проявяване на познатото ни загряване в металната му решетка ( нуждата метла да се охлади или освободи от тази енергия ). Тоест неутралността на металите е от гледна точка на диелектрика който ги заобикаля, въпреки те си имат вътрешни заряди (наричани от нас електрони).
Така ние винаги имаме полета в тялото, и както виждаме понятието "неутрално тяло" е много подвеждащо.

И понеже всяко едно тяло непрекъснато се движи в пространството с резултатен скоростен вектор от всички скоростни вектори на системите на които принадлежи (галактическата, слънчевата система, Земната, собствено релативно движение спрямо Земята, и съответно спрямо всички други системи ), то винаги има взаимодействие между вътрешните си електрични полета и съответно проявяване на вътрешни магнитни (вихрови) полета.

hyparh:
Много точно казано, epwpixieq-1. Именно това се споменава в по-горния цитат, че не може да има "неутрални" тела. Всъщност, без каквито и да било заредени частици, материята просто не може да съществува. Колкото и да се неутрализират взаимно зарядите, винаги ще има макар и лек превес в полза на единия.
Действително трябва да се прави разлика между външен (измерим) и вътрешен или обемен заряд (или поле), които не могат да бъдат пряко измерени.

Едно любопитно следствие от тези разсъждения... Колкото повече бива ускорена една частица в ускорител, толкова по-трудно може да й се повлияе именно заради силните полета и "капсулованост", които тя развива. Нейното магнитно поле (електричното изчезва) и съответно инерция, нарастват до такава степен (макар и на микроскопична площ), че в един момент дори свръхмощните магнити на ускорителя стават безсилни за по-нататъшното й ускоряване.
Краткоживущите частици, подложени на ускорение, удължават живота си именно заради това явление - усилване и капсулованост на полетата, които я държат цяла.

технократ:

--- Цитат --- Нейното магнитно поле (електричното изчезва)
--- Край на цитат ---

Нали ги ускоряват с електрично поле, като изчезне то, частицата повече не може да се ускорява.

hyparh:
Прав си, в случая аз грешно взех предвид методът на ускорение. Точно заради изчезналото електрическо поле (при доближаване скоростта на светлината) по-голямо ускорение не може да бъде постигнато, понеже "лостът" за самото ускорение вече го няма.

технократ:

--- Цитат на: hyparh в Април 08, 2019, 08:49:39 pm ---Прав си, в случая аз грешно взех предвид методът на ускорение. Точно заради изчезналото електрическо поле (при доближаване скоростта на светлината) по-голямо ускорение не може да бъде постигнато, понеже "лостът" за самото ускорение вече го няма.

--- Край на цитат ---

Според това, а не че масата на частицата нараствала до безкрайност, както твърдят привържениците на Айнщайн, при приближаването и до светлинната скорост, не може по нататък да бъде ускорена частица в колайдера за ускоряване на елементарни частици. Магнитното поле обаче не е маса, защото един постоянен магнит като се размагнити трябва да олекне. Дали не е забелязано такова нещо обаче, може би олеква ама с много малко и уредите да не го хващат. Трябва да се експериментира, например на чувствителна везна се поставя електромагнит, с голяма индуктивност и се мери теглото на електромагнита, при включването и изключването му.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия