Автор Тема: Оказва се че звуковите вълни са способни да пренасят маса.  (Прочетена 16183 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Интерференцията е в самата вибрираща плоча, не в частиците които подскачат върху нея. И ... не е точно интерференция, защото нямаме повече от един източник на вибрация. Да го наречем "резонанс" - по-точно ще е. Визуализацията на явлението може да видите тук: https://youtu.be/oZ38Y0K8e-Y?t=49 но тук е една струна (да го наречем едномерно), докато в случая с плочата е двумерно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Точно така, равнинно е.
Докато при образуването на материя е обемно :D

И ... не е точно интерференция, защото нямаме повече от един източник на вибрация. Да го наречем "резонанс" - по-точно ще е.
Пак не е съвсем точно, за резонанс също трябва повече от един източник (въпреки кавичките).

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Точно така, равнинно е.
Докато при образуването на материя е обемно :D
Не е равнинно, защото вибрацията е в третото измерение. Точно както струната трепери във второто измерение.
Предполагам няма проблем да се направи подобна постановка с някакъв обем пълен с газ, където да има реещи се в него топченца, които при подаване на вибрации ще се подредят в тримерни фигури.
Ето тук има някои неща подобни на това за което говоря: https://youtu.be/odJxJRAxdFU

Пак не е съвсем точно, за резонанс също трябва повече от един източник (въпреки кавичките).
Ша ми позволиш категорично да не се съглася с теб :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Ша ми позволиш категорично да не се съглася с теб :)

Ще ти позволя, ако се обосновеш (за резонанса)  ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането

Пак не е съвсем точно, за резонанс също трябва повече от един източник (въпреки кавичките).

Резонанса не се ли получава само от източник и отражател на вълни. Но може и с участието на втори източник.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Интерференция
+ рефракция
помислете как вълната се движи по материала и докъде, и какво става в последствие :)
Видеото което сте дали е много добра визуализация но липсва обяснението за това как така енергията се натрупва във струната. Всъщност това е добра визуализация на коментара които направих преди 3 години (моя коментар обаче е с метален прът вместо струна), въпреки че е с напречно подаване на вибрациите (вместо надлъжно, както при моя мисловен експеримент), и натрупване на енергията във струната: http://mazeto.net/index.php/topic,9693.msg77844.html#msg77844
 
източник и отражател на вълни
отражател не е необходимо да е отделна система, а в този случай е граничната повърхност на материала. Тоест материал с различна геометрична ( в този случай) планарна структура, ще има и различни формирования, като функция на планарните очертания на плочата, при различни честоти на вибрациите.

Отражаването на вълните в границите на материала и обръщането им обратно и движението им до другата граница и така докато затихнат, с подаване на постоянна вибрационна енергия, и невъзможността на тя да се разсее много (сравнително висок Q фактор на системата), прави видими процеса на интерференция и рефракция, като в този случай имаме наслагване на вълни с определени честоти на определени нодални точки и така се получава явлението на стоящи вълни.
При промяна на честотата е ясно, че характеристиките на стоящите вълни се променят, и точно това се наблюдава.

Това което не се вижда не видеото но, ако се направи експеримента, при вглеждане, се забелязва ясно е, че частиците които правят тези очертания/контури не вибрират нагоре надолу а се въртят около оста на контура. Това някак си подсказва, че всяко движение в една флуридна (или динамично характеризираща се като флуидна, миниатюрни свободно движещи се частици) среда, трупаща енергия от външен източник, е натурално въртеливо (спираловидно), както вече го споменах в другата тема  :) Явно това е предпочитаната структура в природата за запазване на енергията в една динамична система, и моето лично предположение че е свързана със закона за минимизиране на относителните скорости (споменат от Тесла), но това още не съм го изчистил в разбиранията си.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
epwpixieq-1, защо намесваш рефракцията, тя няма как да стане в случая.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Резонанса не се ли получава само от източник и отражател на вълни. Но може и с участието на втори източник.
Когато имаш отражател, се наблюдава рефракция или интерференция, в зависимост от вида на "формата" на отражателя, а може и двете заедно.
Да, с един източник наистина може да се постигне резонанс - счупване на стъклена чаша от излъчване на определена честота, но тук пак опираме до...относителността на движението (колкото и абстрактно да изглежда).
Чашата има своя фиксирана честота (като всяко тяло) на "съществуване" и когато честотата от източника съвпадне с нея=резонанс.
Изобщо...за да има резонанс е необходимо наличието поне на две честоти, от които поне едната да се "излъчва".