Автор Тема: Оказва се че звуковите вълни са способни да пренасят маса.  (Прочетена 16295 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
В малки количества, но звуковите вълни са способни да пренасят маса. Това е интересно явление защото досега се смяташе че акустични вълни са способни да пренасят само енергия.
https://physics.aps.org/articles/v12/23

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
И как мислиш да реализираш явлението?
Или само бройка на теми да има  ;D  Не мислиш ли, че и другите хора имат интернет и ги четат тези статии?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
В малки количества, но звуковите вълни са способни да пренасят маса. Това е интересно явление защото досега се смяташе че акустични вълни са способни да пренасят само енергия.
Смятали са само тези, които не са и чували за Лийдскалнин.
mindos е прав - темата е "малко" излишна!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Съвсем естествено е звуковите вълни да пренасят и маса. Та нали енергията и масата са еквивалентни щом се пренася енергия съвсем логично е, че се пренася и маса. Нищо особено не виждам в това

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Съвсем естествено е звуковите вълни да пренасят и маса. Та нали енергията и масата са еквивалентни щом се пренася енергия съвсем логично е, че се пренася и маса. Нищо особено не виждам в това

Не е съвсем логично ;D
В контекста на предположението би било, че щом по ел. проводник се пренася голямо количество енергия, следователно може да се пренесе и маса, а то не е така (поне засега, докато не сме усвоили още превръщането на енергия в маса)  ;D ;D ;D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
От къде я вземат и до къде я пренасят тази маса?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
От къде я вземат и до къде я пренасят тази маса?
От хола до кухнята, предполагам ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Хе хе. И тия са направили грандиозно откририе. Откриха топлата вода през 2019та. Та като отворих дума за водата: морските вълни са разновидност на звуковите вълни. Никой обаче не се учудва на това, че една вълна може да пренесе сърфист на километри. Всичко се свежда до подходящо съотношение на големината на дъската и на вълната. Е тия пичове доказаха, че нещата са аналогични и на микро ниво. Еми да им е честито "голямото откритие"

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Хе хе. И тия са направили грандиозно откририе. Откриха топлата вода през 2019та. Та като отворих дума за водата: морските вълни са разновидност на звуковите вълни. Никой обаче не се учудва на това, че една вълна може да пренесе сърфист на километри. Всичко се свежда до подходящо съотношение на големината на дъската и на вълната. Е тия пичове доказаха, че нещата са аналогични и на микро ниво. Еми да им е честито "голямото откритие"

И това се връзва с квантовомеханични дуалистични свойства на микросвета, вълна-частица. Но за разлика от сърфиста, който не е част от вълнопреносната среда, а се пренася като маса от вълната на средата, при това откритие се оказва, че се пренася маса на самата среда, а това вече е друга бира.
« Последна редакция: Март 03, 2019, 03:11:18 am от atos »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Ефекта на звуковите вълни за "пренасяне на маса" е основан на този феномен:
https://www.youtube.com/watch?v=AS67HA4YMCs
Наскоро ми се наложи да помогна на един петокласник да прави устанвка която задъжа капка вода във въздуха че трябваше да обяснявам доста неща на баща му (който всъщност правеше установката :D, на база на установен проект).
Интересно ми е да чуя какви са хипотезите за това което става на посоченото видео, понеже точно това става и в 3D пространството.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Интерференция

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Ефекта на звуковите вълни за "пренасяне на маса" е основан на този феномен:
https://www.youtube.com/watch?v=AS67HA4YMCs
Наскоро ми се наложи да помогна на един петокласник да прави устанвка която задъжа капка вода във въздуха че трябваше да обяснявам доста неща на баща му (който всъщност правеше установката :D, на база на установен проект).
Интересно ми е да чуя какви са хипотезите за това което става на посоченото видео, понеже точно това става и в 3D пространството.

Ефекта от видеото се основава на интерференцията, но смятам че този ефект вследствие интерференция, не пренася маса, частиците се подреждат по някакъв контур вследствие на интерференцията и си остават там, ако се пренасяше маса, щеше да има перманентни потоци от такива частици.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Съгласен съм напълно!
Това не е въпросният пренос на маса. Подреждането на частиците не е интерференция, а е в резултат от нея!
Все пак, този тип експеримент може да онагледи (в най-примитивен вид) честотното въздействие на вълновата информация върху структурирането на материята.
Виждаме как различната честота предизвиква различни формации на материята (шаблон информация), което можем да допуснем, че се осъществява и на микрониво при зараждането на протоматерия (на границата на мтериализирането), понеже вселенският макро-модел е универсален.

Неактивен mindos

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 41
Житните кръгове дали не стават по подобен начин.  :)