Автор Тема: Генератор Helios  (Прочетена 156780 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Генератор Helios
« Отговор #135 -: Март 09, 2019, 03:17:34 pm »
Ключа от палатката е че ЛЕНЦ не се проявява мигновенно а с известно закъснение така можем да разделим ефекта във времето ако работим на принципа на време-делене TDM-Time Division Manipulation.
van, принципно е така но бъркаш в детайлите. Реакцията на Ленц се получава от протичащият ток и от тази гледна точка е моментална. В момента в който протече някакъв ток с някаква сила той моментално създава свое насрещно поле, което се стреми да противодейства на индуциращото този ток. Но от друга страна това поле се разпространява със скоростта на светлината и му трябва някакво време за да достигне до създаващата го намотка, диск, ротор или каквото е там. Така че принципно е възможно да се направи трансформатор или генератор който да използва време закъснението за неутрализиране на реакцията на Ленц. Този факт е известен от времето на Максуел и щом няма създаден такъв може да ви стане ясно колко са големи техническите трудности по реализацията.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Генератор Helios
« Отговор #136 -: Март 09, 2019, 04:06:27 pm »
Заблуда! Има такъв ефект който се наблюдава при Бедини-Кромри но както подчерта krasias, ако нямаме товар, нямаме Lenz ефект. Казано по друг начин, тези генератори не могат да отдадат реално използваем ток. Единствено от импулса на свиване на полето, можем да извлечем енергия която да върнем в захранващият източник, който от своя страна повишава ефективността си.
В реалната практика се постига до 14% върнато ОЕДС към източника, но това не реализира устройството като източник на СЕ.
В моите експерименти при Бедини съм постигал до 44,7% ОЕДС, но забележете неоползотворени, т.е. на празен ход. Всеки опит да оползотворя тази енергия, се проявява ефекта Lenz в една или друга степен.
При Кромри в същност изглежда по различно, но принципно нещата не се различават.
P.S. Bat_Vanko е публикувал преди мен
https://en.wikipedia.org/wiki/Lenz%27s_law

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Генератор Helios
« Отговор #137 -: Март 09, 2019, 04:23:29 pm »
Батьо, не съм съгласен с това, каквото и времезакъснение да ползваш няма да има никакъв положителен ефект. И това е съвсем нормално защото без ленц ти не можеш да вкараш енергия в системата, а след като не си вкарал енергия от някъде на входа няма какво да чакаш на изхода.                          Бат Мишо, макар че това при Кромри е на границата на невъзможното мисля да се запозная по добре с тоя генератор преди да изказвам някакво мнение.   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #138 -: Март 09, 2019, 06:53:46 pm »
 Бих искал да запитам дали някой е правил следния експеримент:
Фиксираме два магнита един срещу друг с вдноименни полюси така,че да се получи процеп между тях с ширина няколко милиметра. Даже може да се направи регулируема ширината на процепа. Въпроса сега е ако прекараме метална пластина през процепа как ще си взаимодейства пластината с двата магнита. Става дума за стоманена магнитно мека пластина. Някой пробвал ли е такъв експеримент. Аз не съм и ми е малко трудно да си представя какво става.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #139 -: Март 09, 2019, 07:02:07 pm »
lz1jer, реакция на ленц има само под товар, тоест когато има нужда от прехвърляне на енергия от механична в електрическа. Това което ти искаш да ми кажеш е че генераторът на Кромри в тоя частен случай се явява едновременно и двигател и генератор, тоест един вид ротовертер. Честно казано не съм го правил този генератор но не е сложен и лесно мога да го изработя за да проверя на практика за какво става въпрос. Знам че ти го имаш направен затова ти имам доверие.
Не само когато има нужда от прехвърляне на енергия от механична в електрическа, но и когато има прехвърляне на енергия от електрическа в механична. В случая на този генератор Хелиос, обаче може да стане възможно прехвърлянето на механична енергия в електричество без намесата на Ленц ефекта.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Генератор Helios
« Отговор #140 -: Март 09, 2019, 08:01:21 pm »
Радико
Не съм правил такъв експеримент, но и да го направя няма как да се разбере какво ще стане.
Мога само да ти кажа според моите разбирания какво ще стане:
Ако двата магнита са еднакви се получава според руснаците скаларно поле с такъв изглед
http://mazeto.net/index.php/topic,8201.msg59458.html#msg59458
ако са малко отдалечени магнитите би трябвало да е подобно полето, но пластината при това желязна и от 'меко желязо' би трябвало  да направи грубо казано от пластината магнит , в който половината дебелина на пластината ще се полялизира в една посока спрямо единия магнит, а другата половина спрямо другия магнит. Така, че и двата магнита ще привличат желязото едновременно. В средата на пластината няма да има магнитно поле тоест привличане. Но това няма как да се докаже практически лесно.


Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #141 -: Март 09, 2019, 08:28:46 pm »
Радико
Не съм правил такъв експеримент, но и да го направя няма как да се разбере какво ще стане.
Мога само да ти кажа според моите разбирания какво ще стане:
Ако двата магнита са еднакви се получава според руснаците скаларно поле с такъв изглед
http://mazeto.net/index.php/topic,8201.msg59458.html#msg59458
ако са малко отдалечени магнитите би трябвало да е подобно полето, но пластината при това желязна и от 'меко желязо' би трябвало  да направи грубо казано от пластината магнит , в който половината дебелина на пластината ще се полялизира в една посока спрямо единия магнит, а другата половина спрямо другия магнит. Така, че и двата магнита ще привличат желязото едновременно. В средата на пластината няма да има магнитно поле тоест привличане. Но това няма как да се докаже практически лесно.
Така де и аз така виждам едната евентуална концепция, но това значи пластината да се превърне, или част от нея в магнитен монопол. Интересна работа как не ми е дошла до сега наум.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Генератор Helios
« Отговор #142 -: Март 09, 2019, 09:13:17 pm »
Е па вие на сериозно ли коментирате този въпрос?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #143 -: Март 09, 2019, 09:26:36 pm »
Ами разбира се, че е на сериозно. А другият вариант е ако единият магнит вземе надмощие и и пластината се намагнетизира като негово продължение. Тогава този магнит ще я привлича навътре в процепа а другият ще я отблъсква навън. Което пък съответно означава, че покрай два магнита пластината трябва да минава по лесно отколкото покрай един. Смятам, че това е достойно за сериозни разсъждения.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Генератор Helios
« Отговор #144 -: Март 09, 2019, 09:28:22 pm »
Реакцията на Ленц се получава от протичащият ток и от тази гледна точка е моментална. В момента в който протече някакъв ток с някаква сила той моментално създава свое насрещно поле, което се стреми да противодейства на индуциращото този ток.
Bat_Vanko, само да до уточним нещо (като ако има разногласия това, поне спроед мен, е дискусия която си заслужава да се води). Самият ток, не е моментален, първо нараства напрежението по повърхността на намотката EMF (ЕДС), което изисква време в зависимост от скоростта на промяната на B полето, и чак след това, при затворена верига, имаме протичане на ток, които сам по себе си не достига пълната си мощност мигновенно, и следовтелно магнитно поле, което създава, също не е мигновенно (на 100% от теоретичното), а зависи от характеристикие не бобината, и чак тогава можем да говорим за изградена Ленц реакция.

Затова, има физическа разлика в това, как една ротационна система реагира, в случаите в които имаме бобина с нисък или висок импеданс. В първия случай тя намалява оборотите си понеже Ленц ефекта е бърз (L/R малко) и създава поляритета, който нараства до 100% бързо, и действа директно срещу идващото магнитно поле, във втория, забавения Ленц ефект, със същия този поляритет, но различен времеви интервал, дава допълнително ускорение на вече преминаващия (централата ос на бобината) магнит. Разибра се този ефект се наблюдава само при спавзане на определено съотношение не L/R, на бобината и честотата на въртене на рототра, където R включва още и съпротивлението на консуматора възразн към нея (ето лекция показваща изчисленията: https://www.youtube.com/watch?v=cVFXSZzUNmE ). Точно това е динамиката за която споменах в предишния си коментар, дадена със съпътстваща информация и експериментали установки.
« Последна редакция: Март 09, 2019, 09:52:47 pm от epwpixieq-1 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #145 -: Март 09, 2019, 10:01:45 pm »
Ако разглеждаме този вариант две в контекст на въпросното устройство то излиза, че намагнитването на сърцевината породено от ленц ефекта би направило въртенето на пластината по лесно а не по трудно.
 

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Генератор Helios
« Отговор #146 -: Март 09, 2019, 10:38:17 pm »
Когато една магнитна силова линия пресече даден проводник тя индуцира ЕДН в него. Това напрежение тръгва по проводника със скоростта на светлината и задвижва електроните в него независимо че те все още не са достигнали до товара R. Но тука дори незареденият с потенциал проводник се оказва товар. Както се вижда тука протичащият ток малко закъснява след напрежението и за това всеки проводник се държи като бобина и има своя индуктивност макар и малка. В следващият момент две силови линии пресичат проводника и ЕДН става двойно по голямо, съответно тока през веригата расте. И т.н. лавинното нарастване на силовите линии осигурява и все по високо ЕДН и по висок ток. Но не съществува такова магнитно поле което да осигури моментален скок на ЕДН, винаги има плавно изменение на напрежението от нула до максимум и обратно. Така че Ленц съществува винаги когато има протичащ ток и той е синфазен с напрежението. При чисто реактивният ток ще имаме моменти с отдаване на енергия и моменти с консумация. Бих казал че по скоро ще бъде редуване на моменти с Ленц ефект и работа като генератор и други моменти на работа като двигател и консумиране на енергия от мрежата.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Генератор Helios
« Отговор #147 -: Март 09, 2019, 11:01:01 pm »
Точно какво става когато проводник попада при променящо се магнитно поле (dB/dt) е интересно да се визуализира: https://www.youtube.com/watch?v=ZFqPURoZGKE&t=96s ( 5:22 - 7:30, забележете завъртането/"curl" )
Цялото филмче е пракрасно за визуализация на орпеделени взаимодействия, това разбира се не променя нашето осмисляне на динамиката, но показва каква е гамата на комплексност на явленията с които боравим. 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Генератор Helios
« Отговор #148 -: Март 10, 2019, 01:26:37 pm »
Радико, аз намирисвам идеята ти така! Искаш да създадеш конструкция от магнити, в която линията на Блох има процеп. Това би било прекрасно, защото магнитолозите, ала Майстора 52, ала Иван БГ, веднага биха създали двигател само с постоянни магнити.
За съжаление тази идея пробвана от мен, само измества линията, и то само във физическите пределите на магнита. Не създава процеп, така линията си остава неразделна в следствие взаимодействието, деформирането на двете магнитни полета. Ако магнитите са раздалечени толкова, че полетата не си взаимодействат, пластината ще се привлече от единият от магнитите от вътрешна страна. Ако се придържаме към твоят случай, ще се случи същото, но пластината ще се привлича в края на магнита. Ако намерим начин да я оставим свободна, ще изскочи и ще се лепне от външна страна, ако има достатъчно инерция. Впрочем изгледай този клип, и всичко ще се изясни. Взаимодействие между еднополярна конструкция магнит и магнит. Вижда се как с пръста преодолявам малко повече от 90 градуса, след което настъпва тригерен ефект, който довършва движението до 180 градуса. Ето за това усилие говоря, че ако то е приложено на по малко от 90 градуса веднага бих реализирал двигател. Уви!!
https://www.dropbox.com/s/iblaptaqkg8xl8k/Monopole%20magnet.mp4?dl=0

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор Helios
« Отговор #149 -: Март 10, 2019, 03:56:05 pm »
   epwpixieq-1, Стефан Маринов описва анти-Ленц ефекта в книгата си "ИЗЫДИ САТАНА" - има я в библиотеката на форума. Прилагам тук файл с най-важното за да ви спестя четене. Дал съм графика на напрежението и тока в подобни генератори. Червената вертикална линия показва местоположението на магнита. Когато бобината се доближава до магнита, в нея започва да се генерира ток такъв, че да спира нейното движение. Когато бобината премине вертикалната червена линия и започне да се отдалечава от магнита, тогава напрежението рязко се изменя до максималната си стойност в обратна посока. Това напрежение генерира ток на привличане към магнита, който също е спиращ движението. Обаче поради наличието на индуктивност в бобината, а и в товара, се получава закъснение на тока спрямо напрежението. Означил съм на графиката областите на спиране на движението в червено и областта на ускорението в зелено. Ако товарът е чисто индуктивен, тогава ще има най-добро ускоряване. Въпросът е колко ще е това ускоряване и дали ще е практически използваемо? За мен този метод като че ли не е много перспективен, макар че не съм правил много такива генератори за проба. Пробвах два-три вида от подобен вид без особен успех.
   Сега като си прерових компютъра и намерих едни схеми, които малко приличат на дискутираните тук, прилагам ги и тях.