Автор Тема: Генератор Helios  (Прочетена 157593 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #105 -: Март 07, 2019, 09:06:09 pm »
Сега пробвах - действително не се проявява затормозямане, колкото и бързо да се движи магнита близо до пирографита. Нищо общо с мед или алуминий. Значи може и с него да се направи установката.
Силовото взаимодействие между магнит и пирографит се изявява в това, че последния не иска да се задържи върху полюса на магнита - приплъзва се и пада встрани. За стабилна левитация трябват поне четири кубични нео-магнита слепени заедно.

Добра е цената, има ли големи количества? Иначе туряш бучките в едно старо канче и на газовия котлон :) Бисмута се топи при по-ниска Т и от оловото (272гр.) Вече ти ще си прецениш в какво може да го отлееш, примерно огнеупорна тухла ще свърши работа. Гледал съм някои да отливат метални форми и в итонг (понеже е лесен за обработка), но той не е огнеупорен и може лесно да се сцепи от жегата (личен опит).

Значи с пирографит няма затормозяване, а с бисмут би трябвало също да няма, ако не си пробвал и имаш бисмут, пробвай и ми кажи за резултата. За количеството бисмут което има пловдивчанина дето му се обадих, предполагам че ще е голямо, щом го питах за килограм дали продава и колко струва, сигурно има килограми но за опита е достатъчно и количество от 2х300 грамови плочки. Аз най вероятно ще поръчам 1 килограм бисмут но се чудя няма ли да е най добре да го отлея във вид на 2 маховика с прозорчета така че като се въртят периодично да пропускат магнитният поток през прозорчетата към бобината. Като начало може на ръка да се установи какво се индуцира, като между бобина и неодимов магнит, в статично положение се отваря и затваря магнитният поток с пластина от бисмут. Мултицета ще покаже на изхода на бобината какво ЕДС се индуцира. Ще се заема да правя проби и ще пускам периодично тук, най много да изгоря с 30 или 50 лева, здраве му кажи.  :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #106 -: Март 07, 2019, 09:08:32 pm »
Ами какво да ти кажа низо. Моето мнение е че си направил вариант на абха намотка.
Относно въпросното устройство добро решение би било завесата да изглежда като колектор на постояннотоков двигател.  При това положение се избягват няколко неприятни ефекта.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Генератор Helios
« Отговор #107 -: Март 07, 2019, 09:15:17 pm »
Nizo
Това ли описваш?

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Генератор Helios
« Отговор #108 -: Март 07, 2019, 09:32:11 pm »
Не, Венци, първо съм си намотал с жицата тороид, а след това съм продължил да мотая върху тороида.  :o

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Генератор Helios
« Отговор #109 -: Март 07, 2019, 09:35:37 pm »
Искаш да кажеш със една жица? Хитро.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #110 -: Март 07, 2019, 09:40:43 pm »
Значи с пирографит няма затормозяване, а с бисмут би трябвало също да няма, ако не си пробвал и имаш бисмут, пробвай и ми кажи за резултата.

Пробвал съм с магнит със сила 23кг - абсолютно никаква реакция не се усеща. Бисмутът беше отлят в цилиндрична форма горе-долу с дименсиите на магнита.

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Генератор Helios
« Отговор #111 -: Март 07, 2019, 09:41:23 pm »
Значи полето е хем перпендикулярно на основната намотка тороидната хем има поле и във самия тороид. Много хитро.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #112 -: Март 07, 2019, 09:44:51 pm »
Не, Венци, първо съм си намотал с жицата тороид, а след това съм продължил да мотая върху тороида.  :o
Демек ако външните и вътрешните намотки са равни на брой резултантната намотка "еднообразно навита" би бил външна намотка но не със стъпка една дебелина на проводника а със стъпка както е показано тук:
https://m.youtube.com/watch?v=A7KN_vEt_zE   

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Генератор Helios
« Отговор #113 -: Март 07, 2019, 10:06:32 pm »
Специално за nizo. За съжаление е на предпоследната страница 514. Пак накрая има и други интересни неща показани нагледно, но недовършени.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Генератор Helios
« Отговор #114 -: Март 07, 2019, 10:16:56 pm »
Цитат
Значи полето е хем перпендикулярно на основната намотка тороидната хем има поле и във самия тороид. Много хитро.

Да, но да кажат онези, много знаещите, какво е полето на тази намотка!

Радико, не не е ABHA, нито има нещо общо с Родин.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #115 -: Март 07, 2019, 10:29:24 pm »
Прилича малко на "гравитационная катушка", само че с един проводник :)
Вероятно посочената топология не образува магнитно поле (подобно на намотка кадуцей). Магнитните силови линии на частта геврек съвпадат с тока на намотаната върху му част. А пък силовите линии на намотаната част съвпадат с тока в геврека. Така всяка магнитна компонента съвпада с електрическата и обратно, получаваме капсулован енергиен контур.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Генератор Helios
« Отговор #116 -: Март 08, 2019, 11:30:16 am »
Да, но да кажат онези, много знаещите, какво е полето на тази намотка!
nizo, ще то кажа какво е полето но надали ти ще го разбереш:
Всеки един движещ се електрон, било то в домейните на магнит или в проводник, създава своя затворена сама за себе си силова линия. Тези силови линии се сумират или изваждат НО КАТО ИНТЕНЗИТЕТ в дадена точка в зависимост от техният брой и посока. Но независимо дали се сумират или изваждат, те продължават да си съществуват самостоятелно в дадената точка. За да ти отговоря какво е полето на тази намотка ти трябва да ми кажеш размерите, броят намотки, силата на тока, магнитната проницаемост на средата и точката в която се търси решението.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор Helios
« Отговор #117 -: Март 08, 2019, 12:16:08 pm »
   Да добавя още нещо за по-горе споменатия генератор на Кромри. Независимо от "огледалните" намотки пак ще има спирачен Ленц ефект. Насрещното навиване на бобините може да увеличи генерираното напрежение, но това не значи, че спирането ще е по-малко. Просто за едно и също спиране ще имаме по-голяма мощност. Анти-Ленц ефект както го описва Стефан Маринов и тук може да има, но при високи обороти, когато имаме изоставане на тока фазово. Въобще първоначално ми се видя доста добро решение, но като се позамислих и реших да не правя опити с такъв генератор. Още повече в оригиналната схема напреженията биха били насрещни и така на изхода ще е кръгла нула, освен ако няма някакви други връзки с генератора най-вляво. С две думи казано - засукана схема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Генератор Helios
« Отговор #118 -: Март 08, 2019, 12:16:12 pm »
Мисля,че nizo имаше в предвид посоката и формата на полето по-скоро, отколкото количествено измерване...може и да се лъжа, разбира се?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #119 -: Март 08, 2019, 02:02:40 pm »
   Да добавя още нещо за по-горе споменатия генератор на Кромри. Независимо от "огледалните" намотки пак ще има спирачен Ленц ефект. Насрещното навиване на бобините може да увеличи генерираното напрежение, но това не значи, че спирането ще е по-малко. Просто за едно и също спиране ще имаме по-голяма мощност. Анти-Ленц ефект както го описва Стефан Маринов и тук може да има, но при високи обороти, когато имаме изоставане на тока фазово. Въобще първоначално ми се видя доста добро решение, но като се позамислих и реших да не правя опити с такъв генератор. Още повече в оригиналната схема напреженията биха били насрещни и така на изхода ще е кръгла нула, освен ако няма някакви други връзки с генератора най-вляво. С две думи казано - засукана схема.

Определено е засукана. Ето какъв е анализът на "λ" относно работата на генератора (за повече подробности - линкът от отговор #90):


"Демонстрацията е следната:
Кромри включва електромотора, и с негова помощ маховика развива максималната си скорост. Генераторът на Кромри се върти, и стандартното динамо също се върти.
Първо... генераторът на Кромри генерира забележително повече ток от стандартното динамо. Но това не е интересното...
Интересното е, когато Кромри разкача електро-мотора от колянната става... и оста вече е освободена от тяговата сила. Маховикът спира след броени секунди, тъй като, както знаете, в стандартните генератори и динамота има електро-магнитно триене - Законът на Ленц.

Стандартна физика. Всичко е нормално.

След това Кромри отново, с помощта на електро-мотора, развива максимална скорост на маховика. И двата генератора се въртят и генерират ток - неговия, и стандартното динамо.
Тогава, заедно с електро-мотора най-вдясно, Кромри изключва и стандартния електрически генератор, динамото, най-вляво.
Сега генераторът на Кромри е оставен да се върти сам на оста, заедно с маховика, без нищо да му придава допълнителна инерция.

Генераторът на Кромри се върти... и се върти... и продължава да се върти много минути. А спирането му е толкова плавно, че забавянето на големия маховик наподобява нормалното отмиране на инерцията на един пумпал, който се бори единствено с въздушното триене и неизбежното триене в лагерите.

Защо?
- Защото в генератора на Кромри няма Закон на Ленц. Там няма електро-магнитно триене, както го има в стандартните обикновени генератори.

Къде е тук Свободната Енергия?
- Много просто. За да произвежда ток, стандартното динамо се нуждае от постоянно инвестиране на инерция, през 100% от времето. За да произвежда ток, генераторът на Кромри се нуждае от инвестиране на инерция само през 5% от времето.

Това означава, че генераторът на Кромри се нуждае от механично въртене само през 5% от времето.

Защо? - Защото той не унищожава дипола. Ленцовият обратен енергиен поток Затваря Системата, но Ленцовият обратен поток при тази машина е заобиколен..."