Автор Тема: Генератор Helios  (Прочетена 157639 пъти)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Генератор Helios
« Отговор #90 -: Март 07, 2019, 01:50:13 pm »
Много Хелиоси се навъдиха май: https://www.youtube.com/watch?v=SH5eh0UZDfg. И всичките "работещи". Не е ли време да " copy and ...."  и да спрем да мислим. Отдавна англосаксонците си мечтаят за това и даже са успяли в известна степен. Както казваше един уважаван от мене човек: "Какви хора бяхме, какви л..на станахме".

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #91 -: Март 07, 2019, 01:50:51 pm »
В пиролизният графит при движението на екраните ще възникне ЕДС защото той е проводник. Вихровите токове на фуко възникващи в екраните, ще играят ролята на спирачка за този двигател. Преливане от пусто в празно, както казват, не че съм скептик по СЕ  :)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #92 -: Март 07, 2019, 02:22:06 pm »
Да, пиролизния графит е отличен проводник на топлина и електричество, поради което може да се очакват силни вихрови токове и съответно възникване на "контра". От друга страна бисмутът е слаб проводник на топлина и ток (но пък е силен диамагнетик, макар и не толкова колкото пирографита), което подтиска образуването на вихрови токове и съответно нямаме съпротива от негова страна спрямо движението на магнита.
Бисмутът е тежък метал и сектори по дисковете, изработени от такъв, биха играли донякъде роля на маховик. Друг е въпроса как точно изменя магнитното поле, защото доколкото направих опити с малки нео-магнити от двете страни на шайба бисмут, силата им на привличане видимо си остава същата за съответното разстояние помежду им. При движение може да е по-различно заради динамиката.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #93 -: Март 07, 2019, 03:33:20 pm »
Екранировката от диамагнетици може да не се интерпретира коректно и от това да възникнат проблеми. Екранировка на магнитно поле означава прекъснати силови линии на магнитният поток, а не само заобикаляне на диамагнетика и обръщане в противоположна посока на съответните силови линии, подобно на някаква турболенция когато газ се завихря обдухвайки предмет, и започва да духа в противоположната посока.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Генератор Helios
« Отговор #94 -: Март 07, 2019, 03:50:26 pm »
   hyparh, тази схема, която си дал, според мен е сбъркана. Въртящите се намотки вътре така ще индуцират насрещни напрежения - тези вляво заедно ще правят напрежение срещу тези двете вдясно и така нищо няма да излезе на изхода. За да се оправи схемата трябва двете бобини вдясно да се обърнат или може да се обърнат тези двете вляво - няма значение кои. Интересното на тази схема е, че в момента, когато генерира ток имаме все едно въртящ се магнит, който се приближава или отдалечава до два едноименни полюси на статора и затова няма да има голям спирачен момент ако сърцевините са от листова ламарина. Схемата според мен е работеща, но трябва да е така както я коригирах - прилагам файл.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #95 -: Март 07, 2019, 04:53:44 pm »
При левитацията на пиролизен графит или свръхпроводник над магнит, при побутване, не се забелязва затормозяване, което е явен признак че в материала не се индуцира ЕДС както би било, ако се пусне магнит в медна тръба например, и се забелязва забавяне на падането, поради спирачният ефект на индуцираните вихрови токове в тръбата. Значи в диамагнетиците като пиролизният графит или някакъв свръхпроводник не се индуцират вихрови токове и реакция на ленц липсва или е пренебрежимо малка. Логично е че такива материали трябва да се ползват в разни двигатели от този род. Аз бих се навил да експериментирам, трябват ми 2 парчета пиролизен графит или бисмут, с формата на трапец и да са плоски. Някой да знае по поръчка дали продават чрез интернет?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #96 -: Март 07, 2019, 06:02:34 pm »
Иван Димов, може и да си прав... От двата края на огледална намотка (50:50) не може да се извади ток заради самопогасяване, но от същата с вързани заедно краища + center tap вече може.

Някой да знае по поръчка дали продават чрез интернет?

Ибей, Алиекспрес... У нас не съм срещал да продават пиролизен въглен, виж бисмут може да се намери от някои частни лица по обявите. В OLX например попаднах на пловдивчанин, продаващ различни метали, включително и бисмут.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Генератор Helios
« Отговор #97 -: Март 07, 2019, 07:53:04 pm »
Бисмутът е тежък метал и сектори по дисковете, изработени от такъв, биха играли донякъде роля на маховик. Друг е въпроса как точно изменя магнитното поле, защото доколкото направих опити с малки нео-магнити от двете страни на шайба бисмут, силата им на привличане видимо си остава същата за съответното разстояние помежду им. При движение може да е по-различно заради динамиката.
hyparh в крайна сметка ще дойдеш на моето мнение че този генератор ще работи, но прекалено неефективно за да има смисъл от направата му. Бисмута има относителна магнитна проницаемост = 0.99983. Това е всъщност колко пъти даденият материал усилва магнитното поле. Един неодимов магнит с размери 25х25х10 мм и материал N42 има магнитна индукция на 6 мм от полюса В=180 mT. Ако тези 6 мм се заместят от бисмутов екран магнитната индукция в същата точка ще намалее на 179.97 mT. Намаляването на индукцията е dB = 0.03 mT (приблизително толкова е интензитета на земното магнитно поле) или в проценти 0,017%. За да получиш ЕДН 1000V с честота 50 Hz при същото сечение 25х25 мм и същата dB = 0.03 mT ще бъдат необходим соленоид с 530 милиона навивки. Ако заковем броят навивки на 100,  то тогава ще ни е необходим магнит с размери 3.3 декара. Сам разбираш защо не си отчел някаква промяна на силата на привличане.
От друга страна магнита оказва влияние на бисмута със същите тези 0.017 % различаващо се от въздуха. За да отчетеш реакция на Ленц (без влиянието на вихровите токове) ще ти трябва изключително прецизна везна. Точно по тази причина левитацията на бисмута и пирографита може да бъде констатирана при изключително леки обекти като фолио или люспа. Или другата възможност - изключително силно магнитно поле.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #98 -: Март 07, 2019, 07:54:04 pm »
Иван Димов, може и да си прав... От двата края на огледална намотка (50:50) не може да се извади ток заради самопогасяване, но от същата с вързани заедно краища + center tap вече може.

Ибей, Алиекспрес... У нас не съм срещал да продават пиролизен въглен, виж бисмут може да се намери от някои частни лица по обявите. В OLX например попаднах на пловдивчанин, продаващ различни метали, включително и бисмут.

Обадих се на човека от пловдив, продава бисмут, килото за 35 лева, но бисмута не е на плочки а на бучки. А за опита ще ми трябват плочки с трапецовидна форма. Някакви съвети да ми кажеш, дали може да се оформи в желаната форма. Аз виждам вариант само чрез разтопяване, и отливане в желаната форма.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Генератор Helios
« Отговор #99 -: Март 07, 2019, 07:59:09 pm »
 Bat_Vanko става, бисмутената завеса ще се спуска и повдига периодично между неодимовият магнит и соленоида. Но важното е какво ЕДС ще се индуцира. Само опита ще покаже а не празни приказки и предубеждения.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Генератор Helios
« Отговор #100 -: Март 07, 2019, 08:17:59 pm »
При левитацията на пиролизен графит или свръхпроводник над магнит, при побутване, не се забелязва затормозяване, което е явен признак че в материала не се индуцира ЕДС както би било, ако се пусне магнит в медна тръба например, и се забелязва забавяне на падането, поради спирачният ефект на индуцираните вихрови токове в тръбата.

Сега пробвах - действително не се проявява затормозямане, колкото и бързо да се движи магнита близо до пирографита. Нищо общо с мед или алуминий. Значи може и с него да се направи установката.
Силовото взаимодействие между магнит и пирографит се изявява в това, че последния не иска да се задържи върху полюса на магнита - приплъзва се и пада встрани. За стабилна левитация трябват поне четири кубични нео-магнита слепени заедно.

Обадих се на човека от пловдив, продава бисмут, килото за 35 лева, но бисмута не е на плочки а на бучки. А за опита ще ми трябват плочки с трапецовидна форма. Някакви съвети да ми кажеш, дали може да се оформи в желаната форма. Аз виждам вариант само чрез разтопяване, и отливане в желаната форма.

Добра е цената, има ли големи количества? Иначе туряш бучките в едно старо канче и на газовия котлон :) Бисмута се топи при по-ниска Т и от оловото (272гр.) Вече ти ще си прецениш в какво може да го отлееш, примерно огнеупорна тухла ще свърши работа. Гледал съм някои да отливат метални форми и в итонг (понеже е лесен за обработка), но той не е огнеупорен и може лесно да се сцепи от жегата (личен опит).

Неактивен ventsy74

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 422
Re: Генератор Helios
« Отговор #101 -: Март 07, 2019, 08:26:53 pm »
Аз бих пробвал със чиста желязна ламарина на 3 пласта и между тях изолация. Целта е да се разсее, погълне магнитното поле. А какво по добро за поглъщане на магнитно поле от желязо? Въпроса е, че желязото ще се намагнити и тогава не знам какво ще последва. Схемата не е трудна за изработка и аз май ще се пробвам.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 332
Re: Генератор Helios
« Отговор #102 -: Март 07, 2019, 08:30:23 pm »
Bat_Vanko става, бисмутената завеса ще се спуска и повдига периодично между неодимовият магнит и соленоида. Но важното е какво ЕДС ще се индуцира. Само опита ще покаже а не празни приказки и предубеждения.
технократ, щом си решил да пробваш - пробвай. Само не се хвърляй с големи разходи, че инак набутвацията е голяма. После ако искаш можем да измерим и изменението на полето, само че долният предел на уреда ми е 0.1 mT.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Генератор Helios
« Отговор #103 -: Март 07, 2019, 08:45:26 pm »
..остава някой да се пробва да я изработи! Дотогава всичко е преливане от пусто в празно!
Искаш да кажеш: остава още някой да се набута като макса62 с някоя и друга хилядарка. Нали няма да ги даваш ти парите.
Добре аз съм съгласен да направя експериментална постановка, но не с мой пари. Събирайте волни пожертвования от желаещите да видят какво се случва. Аз мога да се включа с труда си и с 200-300 грама бисмут. За всичко ще има снимки, клипове, предавания на живо квот се сетите. Но пари в този нескопосан експеримент не бих вложил. Защото, това че имаме работещ принцип въобще не значи, че с него ще направиме и работещо устройство. В вдно такова устройство се съвместяват няколко, да не кажа десетина принципа и ако само един от тях дори и най маловажния есгрешен и каруцата отива у реката.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Генератор Helios
« Отговор #104 -: Март 07, 2019, 08:54:29 pm »
Цитат
Та nizo, можеш ли да ми кажеш какво ще случи като завъртиш железния екран с примерно 3000об/мин в близост до неподвижния мощен неодимов магнит, достатъчно е да отговориш правилно само на този въпрос. И не забравяй има огромна разлика в това да пуснеш парче желязо само да влезе в магнитното поле на магнита, от това да накараш същото парче желязо да премине с голяма скорост през същото това магнитно поле.

Нищо особенно не се случва, аз съм въртял диск с магнити и много добре знам, че желязото не спира това въртене, имай предвид солидно желязо, а с мед има вече доста осезаем спирачен ефект, но това мисля е ясно. Не разбирам, защо подемате разговорите на такова елементарно ниво. Не знаем как да се избавим от вихровите токове или какво, деца?! Знаем ... какво да го обсъждаме повече?!

Цитат
1. Привличане при приближаване и отдалечаване - при подходящата конструкция може да се получи компенсиране да двете сили и тяхната работа, като влиянието може да се сведе до минимум;
2. Индуциране на вихрови токове в екрана, те винаги ще влияят, но при използване на листов екран също могат да бъдат минимизирани;
3. Индуцираното ОЕДН от тока в соленоида - там нещата са винаги в противодействие на въртенето. Когато екрана се отваря тока нараства и се индуцира все по голямо ОЕДН. То създава свое магнитно поле което привлича отдалечаващият се екран и се стреми да го върне. В този момент магнита също се стреми да спре екрана. За разлика от приближаването на екрана когато силата на тока от ОЕДН намалява и единствено магнита привлича в случая.

Bat_Vanko, по точките които си дал:

1. Съгласен
2. Съгласен
3. Тук имам възражения. Ако отделиш малко време да помислиш за различните позиции на екрана ще видиш някои интересни неща. Първо да речем екрана го няма и сърцевината е намагнитена. Т.е. излиза, че когато екраните приближават, то тях ги дърпат както магнитите, така и самата сърцевина. С навлизане на екрана, сърцевината започва да се размагнитва, но Ленц ще поддържа нещата до 1/2 от хода на екрана, а после обратно, ускорението от магнитите и сърцевината се изхабява за излизане на екрана от тази магнитна "яма". С други думи в този генератор Ленц ефекта идва като 1/2 положителен герой и той сам унищожава себе си.

Цитат
Подкрепям написаното от nizo по темата. Прословутите закони си ги има, те са изведени емпирично и доказани многократно, това никой не би трябвало да го оспорва. Обаче, при определени условия, тези закони (в частност на Ленц) може да бъдат използвани по такъв начин, че вместо да пречат (оказвайки съпротивление и прахосвайки енергия на вятъра), да се пренасочат в друга посока или дори да подпомагат процеса чрез подходящ метод.

Да, hyparh, за тва иде реч. Ленц не е магическо зло същество, а просто още едно магнитно поле с което трябва да се справим по подобаващ начин. Аз имам идея за генератор, където Ленц изоообщо не си и помисля да спре въртящият вал. За онези със законите пояснявам, Ленц има в генераторните намотки, Ленц обаче не спира вала ... ей такива чудеса.

Сега да изпитаме знанията на скептиците, които явно знаят всичко. Тъй като доста неща съм пробвал покрай Капанадзе, един ден навих следната намотка. Първо по периметър на буква О е намотана намотка, която образува тороид, а след това върху този тороид продължава намотката в стил тороиден трансформатор. Кажете сега всезнайковци, какво е магнитното поле на тази намотка?! Извадете дебелите книги и ми покажете в коя книга, на коя страница е описано това нещо.