Алтернативни енергоизточници > Други генератори на електрическа енергия
Генератор Helios
Михаил Кузмов:
Значи, забавената реакция на Lenz, подпомага движението на ротора?
dmitarp:
epwpixieq-1 пак повтарям реакцията на Ленц е моментална, може да има някаква илюзия за забавяне, която се дължи на това че индуктивностите трябва да се заредят с достатъчно енергия за да може да я регистрираш тази реакция. Направи опити с почти нулеви индоктивности и ще разбереш. Аз лично съм правил един елементарен експеримент, където не съм използвал бобини а само проводници. Експеримента е на релсово оръдие, съвсем условно казано, два успоредни проводника, и един напречен, свободно движещ се по успоредните проводници. Като приложих напрежение на успоредните проводници, напречния проводник без никакво закъснение, което аз съм способен да регистрирам (около една десета от секундата) реагира. Не бъркай реакцията на Ленц с енергията до която се зареждат индуктивностите, защото всички индуктивности се зареждат с енергия, и като прекъснеш напрежението тази енергия индуцира т.н. обратно е.д.н. Колкото е по голяма индуктивността толкова е по-гляма и тази енергия, която също зависи и от квадрата на тока, който протича през нея. Това е загубена енергия за един електромотор, и затова малките мотори имат ниско кпд, поради относително високата им индуктивност, и малката мощност. Обратно кпд на големите двигатели е много високо 98.5 %, защото относително имат много ниска индуктивност, спрямо мощността им.
При натоварен трансформатор, тока на първичната е във фаза с тока на вторичната ( или на 180 градуса в зависимост от навиването) същото важи и за напрежението, което е пряко доказателство, че Ленц реакцията е моментална, няма закъснение няма изпреварване.
Иван Димов:
Михаил Кузмов
--- Цитат ---Значи, забавената реакция на Lenz, подпомага движението на ротора?
--- Край на цитат ---
По-горе ви дадох графика, оцветих я даже с червено, зелено и розово. По същество имаме бобина, при която токът изостава от напрежението. Оста на магнита съвпада с вертикалната червена линия, а оста на бобината е успоредна на тази линия и се движи от ляво надясно като описва нещо, което не прилича на синусоида. Ако бобината нямаше индуктивност, то тогава графиката на тока би съвпадала с графиката на напрежението и щеше да е симетрична относно вертикалната червена линия. Тогава Ленц-ефектът щеше да е 100%. Но в действителност, токът изостава от напрежението и така част от симетрията се премества надясно. Затова "отблъскващият" ток вляво от вертикалата спира движението, но същият "отблъскващ" ток вдясно от вертикалата действа ускоряващо. По-надясно бобината се отдалечава от магнита и токът обръща посоката и става "привличащ", имаме отново спиране. Но това спиране е по-слабо, защото бобината вече е по-далече от магнита. Това е механизмът на анти-Ленц ефекта.
Bat_Vanko:
Ракцията на Ленц е моментална. В момента в който протича ток той моментално създава обратна реакция. Това закъснение за което говорите идва от товара и от това че поради неговата индуктивност тока закъснява от напрежението. Но в индуктивността на товара се е запасила някаква енергия, която се отдава към генератора след преминаването на напрежението му през нулата и от там идва изместването на двете диаграми.
От друга страна една бобина може да има индуктивност спрямо външно за нея захранване. Но когато във всяка една витка се индуцира ЕДН от променливо магнитно поле тази индуктивност липсва. Механизма на появяване на индуктивността се състои в това че магнитното поле създадено от всеки един елемент (витка) при протичането на външен ток се стреми да противодейства на създаването на магнитно поле от съседната витка като индуцира в нея обратно ЕДН.
epwpixieq-1:
Единственото което е "моментално" ако може така, неквалифцирано да се изразим, в електромагнитните системи е разпространението на електричното поле в диелектрика. Всичко друго има "забавено" времево проявяване.
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 13, 2019, 02:41:13 pm ---В момента в който протича ток той моментално създава обратна реакция.
--- Край на цитат ---
Bat_Vanko, ценя вашето виждане но мисля че тук имате непълно виждане.
И за да не говоря само с думи използвам формулировките установени от Хевисайд (на много места в "Eletcial Papers", като по-долу посоченото е от "Volume I, p. 520"):
С - ток на проовдимост/conduction current
k - проводимост/conduction
Е - електрическа сила/electrical force
C = кE
Тоест без електрическа сила, която се проявява само във електрическо поле, което само се проявява във диелектрик, под напрежение, ние нямаме и ток (по/в проводник). Тоест тока е реакция, или последствие, а не "моментално" реагиране, както и това да си го представяте като физическо явление.
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 13, 2019, 02:41:13 pm ---
От друга страна една бобина може да има индуктивност спрямо външно за нея захранване. Но когато във всяка една витка се индуцира ЕДН от променливо магнитно поле тази индуктивност липсва.
--- Край на цитат ---
Отново от Хевисайд от същата страница дадена по горе:
B - магнитна индукция/ magnetic induction
μ - магинтна проницателност/magnetic permeability
H - магнтина сила/magnetic force
B = μH
И от формулата дадена в предишен коментар curl(E)=-dB/dt се вижда че без Е нямаме и С (ток), по дефиницията на Хевисайд.
--- Цитат на: Bat_Vanko в Март 13, 2019, 02:41:13 pm ---
Механизма на появяване на индуктивността се състои в това че магнитното поле създадено от всеки един елемент (витка) при протичането на външен ток се стреми да противодейства на създаването на магнитно поле от съседната витка като индуцира в нея обратно ЕДН.
--- Край на цитат ---
За да има ЕДН трябва да има curl(E) и за да се спази това условие се изисква механизма посочен по-горе, поне при стандартните генераторни/двигателен системи.
Като гледам ще трябва да се отвори тема на фундаментални дефиниции и процеси във електричеството и магнетизма. Може би там ще е най-добре да се дискутира тази тема.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия