Да добавя още нещо за по-горе споменатия генератор на Кромри. Независимо от "огледалните" намотки пак ще има спирачен Ленц ефект. Насрещното навиване на бобините може да увеличи генерираното напрежение, но това не значи, че спирането ще е по-малко. Просто за едно и също спиране ще имаме по-голяма мощност. Анти-Ленц ефект както го описва Стефан Маринов и тук може да има, но при високи обороти, когато имаме изоставане на тока фазово. Въобще първоначално ми се видя доста добро решение, но като се позамислих и реших да не правя опити с такъв генератор. Още повече в оригиналната схема напреженията биха били насрещни и така на изхода ще е кръгла нула, освен ако няма някакви други връзки с генератора най-вляво. С две думи казано - засукана схема.
Определено е засукана. Ето какъв е анализът на "λ" относно работата на генератора (за повече подробности - линкът от отговор #90):
"Демонстрацията е следната:
Кромри включва електромотора, и с негова помощ маховика развива максималната си скорост. Генераторът на Кромри се върти, и стандартното динамо също се върти.
Първо... генераторът на Кромри генерира забележително повече ток от стандартното динамо. Но това не е интересното...
Интересното е, когато Кромри разкача електро-мотора от колянната става... и оста вече е освободена от тяговата сила. Маховикът спира след броени секунди, тъй като, както знаете, в стандартните генератори и динамота има електро-магнитно триене - Законът на Ленц.
Стандартна физика. Всичко е нормално.
След това Кромри отново, с помощта на електро-мотора, развива максимална скорост на маховика. И двата генератора се въртят и генерират ток - неговия, и стандартното динамо.
Тогава, заедно с електро-мотора най-вдясно, Кромри изключва и стандартния електрически генератор, динамото, най-вляво.
Сега генераторът на Кромри е оставен да се върти сам на оста, заедно с маховика, без нищо да му придава допълнителна инерция.
Генераторът на Кромри се върти... и се върти... и продължава да се върти много минути. А спирането му е толкова плавно, че забавянето на големия маховик наподобява нормалното отмиране на инерцията на един пумпал, който се бори единствено с въздушното триене и неизбежното триене в лагерите.
Защо?
- Защото в генератора на Кромри няма Закон на Ленц. Там няма електро-магнитно триене, както го има в стандартните обикновени генератори.
Къде е тук Свободната Енергия?
- Много просто. За да произвежда ток, стандартното динамо се нуждае от постоянно инвестиране на инерция, през 100% от времето. За да произвежда ток, генераторът на Кромри се нуждае от инвестиране на инерция само през 5% от времето.
Това означава, че генераторът на Кромри се нуждае от механично въртене само през 5% от времето.
Защо? - Защото той не унищожава дипола. Ленцовият обратен енергиен поток Затваря Системата, но Ленцовият обратен поток при тази машина е заобиколен..."