Автор Тема: търся трансформатор  (Прочетена 23147 пъти)

magnet77

  • Гост
търся трансформатор
« -: Февруари 25, 2019, 10:56:39 am »
Търся маломощен повишаващ трансформатор - от 12V и към 200mA на около 60V и не виждам нищо подобно на пазара.
Някой би ли бил така добър да ми даде някаква насока как да се сдобия с подобно нещо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: търся трансформатор
« Отговор #1 -: Февруари 25, 2019, 11:34:40 am »
За такива нисковолтови повишавания, едва ли ще намериш на пазара.
По-добре си пренавий сам един от типа "звънчев", при тази ниска стойност на тока няма да е проблем.
Другият вариант е да кажеш какво точно ще захранваш и може специалистите да ти дадат различни решения?

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: търся трансформатор
« Отговор #2 -: Февруари 25, 2019, 04:37:21 pm »
Има повишаващи модули:
https://www.zahranvane.com/DC-DC-модули/CV-12-80V-10A-boost-Model-H6A1

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: търся трансформатор
« Отговор #3 -: Февруари 25, 2019, 09:04:49 pm »
Ако ти трябва за постоянно напрежение, ето ти повишаващ ДЦ-ДЦ инвертор, тънка-тънка лайсна:


https://ru.aliexpress.com/item/DC-DC-8-32V-to-45-390V-High-Voltage-Boost-Converter-ZVS-Step-up-Booster-Module/32827533203.html?spm=a2g0v.33020208.8.106.5072bAkSbAkSm2&pvid=727faa80-1bdb-4789-b220-8a346b59dae3&scm=1007.17258.123255.0

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: търся трансформатор
« Отговор #4 -: Февруари 25, 2019, 09:32:13 pm »
Много е просто бе пич. Потърси си траф който понижава от 220 на 40 волта и го ползвай на обратно и си готов.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: търся трансформатор
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2019, 10:41:57 pm »
Не, човека е конкретен! Няма такъв на пазара! Щото няма кой да го купи! Нещо ще изобретява! Сори, ама само селфмейд, ако съм разбрал правилно!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: търся трансформатор
« Отговор #6 -: Февруари 26, 2019, 06:32:30 am »
http://elimex.bg/product/136922/traf-230v-42v-45va-nezalyat-sas-svobodni-izvodi.html

Това вързано като повишаващ би трябвало да ти даде някъде към 60 волта от 12. Само че дали тоя един брой реално е в магазините ...

magnet77

  • Гост
Re: търся трансформатор
« Отговор #7 -: Февруари 26, 2019, 01:32:21 pm »
http://elimex.bg/product/136922/traf-230v-42v-45va-nezalyat-sas-svobodni-izvodi.html
Това вързано като повишаващ би трябвало да ти даде някъде към 60 волта от 12. Само че дали тоя един брой реално е в магазините ...

Пише, че има само 1 в магазините. Имал съм такъв случай с Елимекс, никой не може да ти каже къде е бройката, накрая я открих чрез склада и ми казаха, че била резервирана за някой си. И на Алиекспрес нищо не открих.

Благодаря на всички за отговорите. Имам променливо напрежение от двете страни.  Връзването на трансформатор на обратно, казват, че не винаги става тъй като първичната намотка е обикновено с голямо съпротивление за по-голямо КПД и като се обърне, загубата на ток ще я прежаля, ама трансформатора може да се нагорещи ужасно. Проблема се оказа много костелив, най-добре да се избягва от началото ако може и за радост аз май ще мога да заобиколя трансформатора с други заменки. Иначе да търся 1 траф из цяла България за 30лв, пък да експериментирам с него и ако не стане става зле. Който може да си навива трансформатори и е в свои води да го прави.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: търся трансформатор
« Отговор #8 -: Февруари 26, 2019, 02:13:44 pm »
Е че толкова ли е трудно да си навиеш един траф. Най простия начин е взимаш готов за 220V, и с необходимата мощност, включваш го в мрежата и мериш напрежението на вторичната. Изключваш и разглобяваш желязото, махаш първичната и внимателно развиваш вторичната като броиш навивките. След това делиш намотките на вторичната на измереното напрежение и получаваш навивка на волт, това е основното което ти трябва. След това умножаваш исканото напрежение по навивка на волт, това се отнася и за първична и за вторична и получаваш реално колко навивки ти трябват за първична и вторична. Трафа е маломощен та мисля че медта може да е около 0,35мм. А много е важно после при сглобяването на желязото да стане максимално плътно та да имаш по добро КПД.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: търся трансформатор
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2019, 02:51:25 pm »
Краси, караш го да прави упражнения, които досега не е правил.
За пренавиване ще му е най-лесно да вземе някой с вит магнитопровод, от стар компютър или CD плейър...пък и да не го пренавие, както каза Радико, а само да го обърне и е готов!

magnet77, ако вземеш такъв и го обърнеш, едва ли ще грее съществено, тъй като е изчислен за 220V, а при теб и мощностите са малки-милиампери, тъй, че давай смело ;D От захранване на комп мисля, че става, има различни изходни напрежения.
Да, загубите ще са малко по-големи, но щом не ти е проблем...

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: търся трансформатор
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2019, 03:12:07 pm »
Atos, от компютър захранването е импулсно не става, а имаше едни ама много стари но трафовете им бяха много яки. А от CD може да стане, но като го обърне няма да има точно напрежение но няма да грее. И що да не опита винаги има пръв път може да му хареса.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: търся трансформатор
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2019, 03:57:57 pm »
Е, аз стари имам в предвид, де...кой луд ще си прецака новия комп ;D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 503
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: търся трансформатор
« Отговор #12 -: Февруари 26, 2019, 05:32:15 pm »
Скоро една позната ме попита, как да се отърве от хронична бъбречна инфекция. Отговорих и, че трябва кардинална промяна на живота - да спре да яде месо и млечни продукти, да започне да приема естествени антибиотици, които влияят на бактерията в продължение на около 1 год с почивки. Тя ми отговори, че не можела да се откаже от тези храни, защото това причинявало стрес на организма, не можела и да пие постоянно отвари, защото това й действало изнервящо.

Разбрах, че съм си изхабил приказките на вятъра. Когато човек сам не иска да си помогне, никой друг не може. Лесно в тоя живот няма, всичко е труд и борба. Хората до нас не ги постигат нещата, като дар Божи, а с много труд, само на нас така ни се струва. Затова нека всеки си носи кръста. Видиш ли някой, който търси панацея и не е готов да вложи минимални усилия, да реши проблема си, най-правилното решение е - бий му шута на тоя и го гледай отстрани докъде ще го доведе простотията му и мързела!

Казвам ти дъще, сещай се снахо.....

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: търся трансформатор
« Отговор #13 -: Февруари 26, 2019, 05:42:18 pm »
Амин! :)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: търся трансформатор
« Отговор #14 -: Февруари 26, 2019, 05:59:32 pm »
във стара аудио-визуална апаратура от близкото минало се съдържат подобни трансформатори. Аз ползвам два еднакви (от видеомагнетофони може би около 15 ватови) за да разделя галванично мрежата така ~220-12-12-220. Имат няколко различни изходни напрежения при входно 220, могат да се ползват и наобратно.