Справочници, схемотехника, теория > Трансформатори, силова, захранваща и стабилизаторна схемотехника

търся трансформатор

<< < (2/4) > >>

Михаил Кузмов:
Не, човека е конкретен! Няма такъв на пазара! Щото няма кой да го купи! Нещо ще изобретява! Сори, ама само селфмейд, ако съм разбрал правилно!

juliang:
http://elimex.bg/product/136922/traf-230v-42v-45va-nezalyat-sas-svobodni-izvodi.html

Това вързано като повишаващ би трябвало да ти даде някъде към 60 волта от 12. Само че дали тоя един брой реално е в магазините ...

magnet77:

--- Цитат на: juliang в Февруари 26, 2019, 06:32:30 am ---http://elimex.bg/product/136922/traf-230v-42v-45va-nezalyat-sas-svobodni-izvodi.html
Това вързано като повишаващ би трябвало да ти даде някъде към 60 волта от 12. Само че дали тоя един брой реално е в магазините ...

--- Край на цитат ---

Пише, че има само 1 в магазините. Имал съм такъв случай с Елимекс, никой не може да ти каже къде е бройката, накрая я открих чрез склада и ми казаха, че била резервирана за някой си. И на Алиекспрес нищо не открих.

Благодаря на всички за отговорите. Имам променливо напрежение от двете страни.  Връзването на трансформатор на обратно, казват, че не винаги става тъй като първичната намотка е обикновено с голямо съпротивление за по-голямо КПД и като се обърне, загубата на ток ще я прежаля, ама трансформатора може да се нагорещи ужасно. Проблема се оказа много костелив, най-добре да се избягва от началото ако може и за радост аз май ще мога да заобиколя трансформатора с други заменки. Иначе да търся 1 траф из цяла България за 30лв, пък да експериментирам с него и ако не стане става зле. Който може да си навива трансформатори и е в свои води да го прави.

krasias:
Е че толкова ли е трудно да си навиеш един траф. Най простия начин е взимаш готов за 220V, и с необходимата мощност, включваш го в мрежата и мериш напрежението на вторичната. Изключваш и разглобяваш желязото, махаш първичната и внимателно развиваш вторичната като броиш навивките. След това делиш намотките на вторичната на измереното напрежение и получаваш навивка на волт, това е основното което ти трябва. След това умножаваш исканото напрежение по навивка на волт, това се отнася и за първична и за вторична и получаваш реално колко навивки ти трябват за първична и вторична. Трафа е маломощен та мисля че медта може да е около 0,35мм. А много е важно после при сглобяването на желязото да стане максимално плътно та да имаш по добро КПД.

Аtos:
Краси, караш го да прави упражнения, които досега не е правил.
За пренавиване ще му е най-лесно да вземе някой с вит магнитопровод, от стар компютър или CD плейър...пък и да не го пренавие, както каза Радико, а само да го обърне и е готов!

magnet77, ако вземеш такъв и го обърнеш, едва ли ще грее съществено, тъй като е изчислен за 220V, а при теб и мощностите са малки-милиампери, тъй, че давай смело ;D От захранване на комп мисля, че става, има различни изходни напрежения.
Да, загубите ще са малко по-големи, но щом не ти е проблем...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия