Автор Тема: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car  (Прочетена 66306 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #45 -: Февруари 28, 2019, 12:00:15 pm »
Не пресилвай нещата сега.
Един електромобил би имал много по-ниска производствена цена от стандартен с ДВГ, ако се внедрят масово линии за производство, но това е друга тема...да не отварям сега и дума за технологии като "клетката на Джо" и подобни...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #46 -: Февруари 28, 2019, 12:45:31 pm »
Пресилвам за да схванеш какво искам да ти кажа.
Дори и да е 50 000 лева... пак е нецелесъобразно до голяма степен.
Има и едно друго нещо - електромобила те лишава от свободата на Route 66 най-образно казано. Дръпваш един джойнт, риташ стартера на мотора и се понасяш накъдето те отвее вятъра. Няма значение дали е 12 на обед или 2 през нощта. Без да мислиш къде ще заредиш, без да мислиш колко време ти трябва да заредиш... Ако бензина свърши - едно празно шише от минерална вода и на макс 50 км има бензиностанция, или колега ти отлива 2-3 литра колкото да стигнеш...
Електромобила може и да има съизмерима цена, но батериите струват скъпо. Виждаш колко милиарди се наливат в търсене на нови методи за производство на батерии. Тия пари откъде мислиш че ще се избият? Нали ако някой намери начин да направи лека, бързо зареждаема и малка батерия, поне в първите 5-10 години ще има жесток патент, с приходите от ползването на който ще бъдат покрити разходите по проучванията и изследванията... Защото тези разходи изобщо не са малки, и все някой трябва да ги плати.
Защо Тесла модел С струва $100 000? Защо новия роудстър, дето уж ще се появи ще струва $250 000? Нали точно с тези пари ще се възвърнат инвестициите в изследвания, в нови производствени мощности... не е само въпрос до метала в колата и до тока за машините. Не е толкова и в печалбата на инвеститора, която трябва да присъства все пак - щот без нея как ще си играеш на Форекс пазара? :)

В примера с горелките - откъде се плаща газта, която изгарят тестовите горелки на стендовете? Една голяма горелка гори по 1 000 - 1 500 литра нафта на час, или по 1 500 -2 000 кубически метра газ на час. Откъде да се вземат парите само за горивото при тези изследвания? А парите за висококвалифицираните инжинери, дето извършват измерванията и тестовете, които конструират новите модели? Това не са заварчици и стругари...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #47 -: Февруари 28, 2019, 12:53:29 pm »
Всяка насока за развитието на технологии, на която е даден приоритет е нормално с времето да изпревари доста останалите, какво странно има?
И е в реда на нещата опитите за наваксване в другите насоки да са чрез помощта на най-развитата, с кое не си съгласен?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #48 -: Февруари 28, 2019, 01:01:26 pm »
Всяка насока за развитието на технологии, на която е даден приоритет е нормално с времето да изпревари доста останалите, какво странно има?
И е в реда на нещата опитите за наваксване в другите насоки да са чрез помощта на най-развитата, с кое не си съгласен?
Ми да инвестираме в изследвания на детандери тогава ... :) Или на парни машини.
Всяка технология стига до някакво ниво, на което достига баланса между цена и ефективност. Никой не оспорва, че в 21-ви век сме в състояние да проектираме и изработим значително по-ефективни парни двигатели, отколкото през 30-те години на 20-ти век. Защо никой не предлага да се върнем към парните локомотиви? Ми ... щото или ще са скъпи, или ще са недостатъчно ефективни спрямо електрическите локомотиви. А най-вече няма да са толкова удобни за употреба. Да, ще са евтини за употреба - въглищата все още са евтини... ма никой не ще. Защо ли?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #49 -: Февруари 28, 2019, 01:10:36 pm »
А ако спрете да си фантазирате, защо не можело да съществува евтин електромобил ТЕСЛА 3, ( Видял шопа жираф в зоопарка и след като се дзверил пет минути, отсякъл: „Е те такова животно нЕма!" ) ето реалност: Пълен абсурд в Здравей България
https://www.youtube.com/watch?v=2q-lpQb4E_8 100 километра с кола само за 1,5 лв. - Пълен абсурд (12.03.2018г.)
Това минава 30-40 км с максимална скорост 60 км/ч (макс. 70 км/ч на много дълги прави - по думите на изобретателя). Това ли наричаш автомобил?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #50 -: Февруари 28, 2019, 01:18:10 pm »
Всяка насока за развитието на технологии, на която е даден приоритет е нормално с времето да изпревари доста останалите, какво странно има?

Кой дава приоритет? Още ли смяташ че има ЦК на КПСС който определя кое да се развива повече и кое - не толкова?
Единствения който дава приоритет е инвеститора. Ако намериш някой да финансира дадена идея - тя ще стане продукт. Ако не в БГ, то някъде другаде по света. Ако имаш само мокри фантазии, или не си в състояние да обясниш идеята си, или си прекалено подозрителен - пари няма. За последното - справка при Роси.

Вие в града (при ограничение на максималната скорост до 50км/ч) с колко карате? С 120 км/ч ли?
Искате състезателен автомобил ? - купете си Тесла Model S P100D или новия им Roudster, но не e за 1000 евро.
Точно за това говоря - електромобила ти налага ограничения какво можеш да си пожелаеш. Елементарни по съвременните разбирания ограничения - да не мога да отида до вилата си, да не мога да карам цял ден и после да дам волана на сина ми който да продължи да кара през нощта. Да не мога да отида на къмпинг, където няма контакт за ток...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #51 -: Февруари 28, 2019, 01:56:24 pm »
Искам да мога да отида на море с колата - само толкова искам. И да мога да си избера дали да отида във Варна или на Халкидики. И това пътуване да не ми отнеме повече време, отколкото с волски впряг. И да мога да кача жената и детето, както и багажа за трима за едноседмична ваканция.
Не искам да вкарвам трикрилен гардероб в колата. Не искам да возя ромска фамилия до 3-то коляно. Не искам да стигна по-бързо отколкото със самолет.
Това го мога с моята кола за 5 000 лева. Колко ще ми струва да я направя електричка, като запазя това което изброих че ми е необходимо?

П.С. Ходил съм на море когато малкия беше бебе с Рено Клио 56 конски сили, така че знам какво е да се пътува с малък и слаб автомобил и с багаж за бебе. Това ме устройва като минимум, макар че е стъпка назад спрямо това което карам сега.

Разбираш ли ... не споря че електромобилите имат място където са приложими. Но все още не са приложими за един голям сегмент потребители - тези които нямат пари за два автомобила - един за града и един за екскурзии. А тези които имат пари за два автомобила (да ги купят, поддържат и плащат всичките разходи по тях като данъци и застраховки) не са хората, които ще се интересуват дали горивото за един ден с колата им струва 5 лева или 10 стотинки. Ако им струваше 20 лева - тогава да. Но при сегашните цени на бензина не е така.
А тези за които 5 лева на ден за гориво им е много ... те просто не могат да си позволят да купят и поддържат електричка, или да си я направят.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #52 -: Февруари 28, 2019, 02:55:27 pm »
... но цената му е европейска ("немска"). Да оскъпява се базовата конфигурация с още 22000Евро за добавянето на ел. частта: e-tron... Просто заплатите в България не са адекватни, не е проблема толкова в цената (за останалите европейци).
А сега това му го обясни на Атос :)

Един електромобил би имал много по-ниска производствена цена от стандартен с ДВГ, ако се внедрят масово линии за производство...

не е като Ауди да няма производствени мощности...

Пак да го кажа: Нямаме технологията да направим автомобил на чисто електрическо задвижване, който да предложи пробега и скоростта на зареждане на класическия такъв с ДВГ. Решението е хибрид, него го има масово още от първите Приуси. Но явно не е идеалното, защото хората не се юрнаха да хвърлят масово колите си и да купуват хибриди, дори и в богати страни като Германия или САЩ. Те са типичен пример колко малко значение има цената на горивото за решението дали да си купиш хибрид или електромобил. И в двете държави заплатите са високи, в едната бензина е 3 лева литъра, в другата - 1.25 за литър. И в двете електромобилите са по-скоро екзотика за заможни граждани, хората от ниската класа просто нямат пари за инвестицията в автомобила, не че им харесва да плащат горивото (било то евтино или скъпо).

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #53 -: Февруари 28, 2019, 03:17:00 pm »
А сега това му го обясни на Атос :)

Какво да ми обяснява?

Кю7 Е-Трон куатро плъгин са комбинирали ДВГ турбо-дизел с ниски емисии за големи дистанции + Ел. за из града ЕКО придвижване, както вие си мечтаете, но цената му е европейска ("немска").

Това е хибрид!!!
Странното при теб е, че дори не вникваш в това, което ти говори понякога събеседника, а си измисляш какво той твърди и то единствено с цел да наложиш лични доминации? Тези стремежи у теб са неразбираеми за мен? По чий критерий?

Нямаме технологията да направим автомобил на чисто електрическо задвижване, който да предложи пробега и скоростта на зареждане на класическия такъв с ДВГ.

Че аз какво казвам, бе, Юлиане?

Всяка насока за развитието на технологии, на която е даден приоритет е нормално с времето да изпревари доста останалите, какво странно има?

Май сам си измисляш полета за спор, въпреки, че спорещи няма?

Ако ел. двигатели и акумулатори с днешните характеристики бяха измислени преди 150 години, изобщо нямаше да има сега такава масовост на ДВГ автомобили (можеше и изобщо да ги няма)!

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #54 -: Февруари 28, 2019, 06:25:17 pm »
Ако ел. двигатели и акумулатори с днешните характеристики бяха измислени преди 150 години, изобщо нямаше да има сега такава масовост на ДВГ автомобили (можеше и изобщо да ги няма)!
Да, но ги нямаше. Сега продължава да ги няма, затова и ДВГ продължават да са преобладаващи на пазара. Може електромобила никога да не достигне показатели, които да го направят приемлив за голямата част от потребителите.
Виж при самия ДВГ - ако някой преди 30-40 години ти кажеше че преобладаващата част от автомобилите, дори от високия клас ще са нафтови "печки"... щеше ли да му повярваш? Та преди 30 години дори при по-малките камиони бензиновия двигател беше основен...

Какъв извод можем да си направим за последните 30 години в България - само регрес, прогрес никакъв, ни завод, ни часпром, ни нищо. Само разсипия и разруха, както излиза Българите ни бива само деца да правим и да ги изнасяме на запад, за нищо друго не ставаме.

Просто върви оптимизация. Губещи предприятия се закриват, остават само печелившите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #55 -: Февруари 28, 2019, 07:02:30 pm »
Да, но ги нямаше. Сега продължава да ги няма, затова и ДВГ продължават да са преобладаващи на пазара. Може електромобила никога да не достигне показатели, които да го направят приемлив за голямата част от потребителите.
Това казвам де... ти сега на шут ли се правиш?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #56 -: Февруари 28, 2019, 08:16:25 pm »
Цитат
Да, но ги нямаше. Сега продължава да ги няма, затова и ДВГ продължават да са преобладаващи на пазара. Може електромобила никога да не достигне показатели, които да го направят приемлив за голямата част от потребителите.   
Ако иска човек да види какво ще се случи в бъдещето трябва да си спомни миналото. Понеже по случайност добре помня как изчезнаха съветските лади и москвичи. Тази тенденция наложена върху бъдещето издава тенденция до 7-8 години максимум половината от автомобилите в България да са на ток. В момента понеже работя в ценръра на София ми направи впечатление, че всеки ден виждам поне по три електромобила, заводски не самоделки. Хибридите не ги слагам в това число. Аз не вярвах, че са толкова много, но ми направи впечатление и започнах целенасочено да ги следя и това е то при това има много малка повтаряемост.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #57 -: Февруари 28, 2019, 08:24:29 pm »
Радико в България каруци и автомобили съжителстват повече от 120 години така че според моето скромно мнение ДВГ и електро-автомобили ще съжителстват най-малко 100 години, от които почти 20 вече са изминали. Имай в предвид, че в момента каруците са повече от  електро-автомобилите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #58 -: Февруари 28, 2019, 08:35:28 pm »
Нормално Димитре, каруците са колкото и невероятно да ти звучи "стратегическо превозно средство, има ги и в Германия. Американците продължават да използват парни локомотиви все още, пак по същата причина. Не са много и са силно модернизирани, но всеки един такъв може за броени часове да спре да работи на газ и да тръгне на дърва. Това обаче е друга тема.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
« Отговор #59 -: Февруари 28, 2019, 09:28:35 pm »
... В момента понеже работя в ценръра на София ми направи впечатление, че всеки ден виждам поне по три електромобила, заводски не самоделки.
Вероятно виждаш автомобилите на тази фирма: https://spark.bg/