Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Електромобили
Истинската ТЕСЛА, The True Tesla Car
ventsy74:
Атос, цитирам Caduceus от една друга тема:
"1. Факта, че Тесла говори за турбината си като най-великото от всички негови неща, е доста смущаващ - когато се разглежда това устройство от стандартна гледна точка. На пръв поглед това е просто нещо, направено да извлича енергия от движещ се флуид. Но това е само на пръв поглед - няма начин човекът, създал Уордънклиф, безжичния пренос на енергия, телеавтоматиката с дистанционно подаване на енергия /а не само управление, както се опитват да го изкарат съвременните популяризатори/ и т.н. да дава такова голямо значение на някакво флуидно задвижвано двигателче."
За мен това, че Тесла определя турбината за най значимото си откритие би означавало,;" от там тръгва всичко", което от своя страна би означавало, че това изобретение пак е свързано с електричество.
Всъщност не всички знаят, че Тесла смята турбината за най значимото си откритие. Аз не знаех.
Аtos:
--- Цитат на: ventsy74 в Февруари 27, 2019, 11:58:02 pm ---
За мен това, че Тесла определя турбината за най значимото си откритие би означавало,;" от там тръгва всичко", което от своя страна би означавало, че това изобретение пак е свързано с електричество.
--- Край на цитат ---
Спокойно, няма човек който да знае всичко (освен Енталпий, разбира се) ;D Аз не съм изключение, но...ако под всичко, разбираш само електрическите разработки на Тесла, това автоматично те отправя в ограничен коловоз...разбираш ли ме?
Турбината е свързана с...движението на енергията, макар и "свалена" в ниво-две по-надолу от първичната и същност. Флуидите са най-близкият пример на материя, сравнена с енергия по показател - движение! Това, че електричеството е вид енергия не означава непременно директна връзка!
Общото между мухата и крокодила е, че са живи, но иначе...ами нямат нищо общо ;D
Интересно е да се знае, че в САЩ преди доста години е имало проект да се направи преносна мрежа за...сгъстен въздух до домакинствата. Даже са разработени и уреди, които могат да се захранват с него - кафемелачки, миксери, бормашини и т.н. каквото се сетиш.. Включваш в "контакта" (с налягане няколко бара) маркучето на устройството и...работиш ;D
С пробива на променливия ток обаче, цялата тази идея отпада като неконкурентна. Това, от своя страна дава база за развитие на електрониката, но за сметка на флуидната механика, която днес е сведена до направата на прости хидравлични усилватели (помпи), погасители (амортисьори), вакуумни или нагнетателни помпи и...до там.
juliang:
--- Цитат на: atos в Февруари 28, 2019, 12:24:07 am ---...но за сметка на флуидната механика, която днес е сведена до направата на прости хидравлични усилватели (помпи), погасители (амортисьори), вакуумни или нагнетателни помпи и...до там.
--- Край на цитат ---
Е сега пък... ти тотално отрече корабостроенето, самолетостроенето, ракетостроенето (в частта му за излитането и кацането), голяма част от системите за отопление и вентилация...
На последното си обучение в Швенди при обиколката в завода "екскурзовода" ни обясни защо си навиват сами ел.моторите за горелките. Оказа се че имат доста сериозен компютърен модел на процесите по преминаване на въздуха през турбината и най-вече през смесителното устройство на самата горелка, който им позволява да изчислят с точност до ват колко мощен електродвигател им е необходим за да вкарат определеното количество въздух така че да изгорят определеното количество гориво и да получат определената мощност. И се получава че им трябва мотор от 4.173 киловата, На пазара има 4 киловата и 5 киловата. Това не ги устройва и ... почнали сами да си правят моторите с точно определената мощност.
Та само си представи колко наука и колко хиляди часове опити са натикани в този компютърен модел...
Да не говорим за горелките Multi Flame, където трябва да се съберат 3, 5 или 7 отделни пламъка и да се постигне "наръч" от горящи струи такъв, че да има точно определена форма и точно определена температура в определени зони. Ако пламъка е с грешната форма - ще прогориш стените на котела. Ако температурата не е точната в дадена зона - ще получиш или недоизгаряне (а оттам СО) или прегряване (а оттам NOx).
Аtos:
--- Цитат на: juliang в Февруари 28, 2019, 08:53:11 am ---Е сега пък... ти тотално отрече корабостроенето, самолетостроенето, ракетостроенето (в частта му за излитането и кацането), голяма част от системите за отопление и вентилация...
--- Край на цитат ---
Не, не съм ги отрекъл, но сравнени с технологиите на база електричество са...на ниво пеленаче.
--- Цитат на: juliang в Февруари 28, 2019, 08:53:11 am ---На последното си обучение в Швенди при обиколката в завода "екскурзовода" ни обясни защо си навиват сами ел.моторите за горелките. Оказа се че имат доста сериозен компютърен модел на процесите по преминаване на въздуха през турбината и най-вече през смесителното устройство на самата горелка, който им позволява да изчислят с точност до ват колко мощен електродвигател им е необходим за да вкарат определеното количество въздух така че да изгорят определеното количество гориво и да получат определената мощност. И се получава че им трябва мотор от 4.173 киловата, На пазара има 4 киловата и 5 киловата. Това не ги устройва и ... почнали сами да си правят моторите с точно определената мощност.
Та само си представи колко наука и колко хиляди часове опити са натикани в този компютърен модел...
--- Край на цитат ---
Точно, де...хвърлят се много повече ресурси за "електрически/електронен" ъпдейт на технологичните продукти, отколкото за изследване на флуидната механика, вземи ДВГ за пример и автомобилите.
Турбината на Тесла - събира прах, разработките на Шаубергер - също...
Това е толкова вкоренено вече в нас, че като стане дума за каквато и да е технология е немислимо да си я представим без електроника.
juliang:
--- Цитат на: atos в Февруари 28, 2019, 10:38:51 am ---Точно, де...хвърлят се много повече ресурси за "електрически/електронен" ъпдейт на технологичните продукти, отколкото за изследване на флуидната механика, вземи ДВГ за пример и автомобилите.
--- Край на цитат ---
Ти си представи колко ресурси са хвърлени в изследване на флуидната механика за да се построи компютърен модел на процесите, за да не се налага всичко да се излива, стругова, фрезова, сглобява и тества в реален размер всеки път. Защото в изследователския център работата не спира и в този момент.
За автомобилите не ща да отварям приказка за пореден път... Един автомобил който харчи 1/100 не е проблем да се конструира, проблема ще е да се продаде, да се зарежда и да се поддържа. Ако автомобил който харчи 1/100 струва 5 млн лева, как ще се продаде? Ако купувача има 5 млн лева да си купи автомобил, дали ще го интересува дали харчи 1/100 или 20/100? Ако ти кажат че този автомобил ще ползва само специално гориво което го няма по бензиностанциите, ти ще си го купиш ли? Ако автомобила ползва само специални масла и антифризи, които не се намират по бензиностанциите и се чака със специална поръчка по 1 месец, и литър от антифриза или маслото струва 200 лева - ти ще си го вземеш ли? И това в комплект с пояснението, че максималната скорост ще е 80 км/ч (щото нали трябва да е икономичен), и че ускорява от 0 до 100 за 2 минути и 37 секунди... И че трябва да се лишиш от климатика щото и той харчи енергия, и че ако включиш парното разхода скача тройно, т.е. ще трябва и да помръзваш в името на икономията... И това за 5 млн лева? :)
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия