Автор Тема: Самоунищожение на магнитно поле  (Прочетена 57924 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Самоунищожение на магнитно поле
« -: Февруари 03, 2019, 09:12:07 pm »
Гледайте до края видеото, опита всеки може да го направи, аз магнити имам, нямам планките ама ще потърся утре в гаража да пробвам. Някакво обяснение някой може ли да даде.
https://www.youtube.com/watch?v=4bOyEZrdTxU

Не се унищожава, но се самозатваря в контура. Та това не може ли да се ползва във магнитните двигатели?

« Последна редакция: Февруари 04, 2019, 01:56:17 am от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #1 -: Февруари 03, 2019, 09:58:40 pm »
Хайде бе няма ли компетентни хора? Какъв е този ефект? вижда се че има някаква промяна на конфигурацията на магнитното поле при промяна на поляритета на магнитите, но каква е тя?

Ето това видео обяснява всичко

https://www.youtube.com/watch?v=0raoW1WAiYc

Изглежда, че магнитното поле може да се свива и разгръща от действието на друго магнитно поле, а това не може ли да се ползва за магнитните двигатели?

Ефекта се използва в приспособления за вдигане на товари, известни като " магнитни ключалки ", но не виждам как ефекта може да се ползва в магнитните двигатели.
« Последна редакция: Февруари 04, 2019, 02:00:54 am от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2019, 09:50:19 am »
Ето и пиролитичен графит за екранировка на магнитно поле.
https://www.youtube.com/watch?v=4aQXPkZsQsU

Неактивен venzi

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #3 -: Март 15, 2019, 07:39:14 pm »
Здравейте,
поръчах от Топлинно обработената графитната плоча.
Ще измеря магнитната индукция и ще пусна резултатите.
Поздрави

Неактивен venzi

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #4 -: Април 09, 2019, 10:06:57 pm »
При измерване на магнитната индукция с прибор   WT10A, на постоянен магнит с размери     Ф/30/10, N52 се получиха следните резултати.
Растоянието между магнита и сензора на прибора е 10мм.
Без преграда- магнитната индукция В=80 мТ.
1.С преграда от плътно желязо дебело 5мм. В=15 мТ.
2. С преграда от мю метал дебелина 1мм. В=10 мТ.
3. С преграда от Бисмуд  метал дебелина 10мм. В=75 мТ.
4. С преграда от Пиролитен графит  за магнитна левитация и  с   
    дебелина 4мм.  В=72 мТ.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #5 -: Април 10, 2019, 07:59:51 am »
При измерване на магнитната индукция с прибор   WT10A, на постоянен магнит с размери     Ф/30/10, N52 се получиха следните резултати.
Растоянието между магнита и сензора на прибора е 10мм.
Без преграда- магнитната индукция В=80 мТ.
1.С преграда от плътно желязо дебело 5мм. В=15 мТ.
2. С преграда от мю метал дебелина 1мм. В=10 мТ.
3. С преграда от Бисмуд  метал дебелина 10мм. В=75 мТ.
4. С преграда от Пиролитен графит  за магнитна левитация и  с   
    дебелина 4мм.  В=72 мТ.

Значи мю метала най добре екранира. А откъде имаш този метал?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #6 -: Април 10, 2019, 08:03:44 am »
Може да се сготви вкъщи.
Състав на мю метала - 77% никел, 16% желязо, 5% мед и 2% хром или молибден . ;)
« Последна редакция: Април 10, 2019, 03:05:45 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #7 -: Април 10, 2019, 08:44:14 am »
Венции, мисля че направения експеримент е леко некоректен защото пропуска дребна, но изключително важна подробност. Едните материали които тестваш "екранират" полето чрез поглъщане и пренасочване докато другите просто му се съпротивляват. Това са коренно различни неща.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #8 -: Април 10, 2019, 10:18:37 am »
Бре момци, аз като прочетох заглавието на темата, останах с впечатление че полето (само полето) има някаква спосбност да се самоунищожава?? Демек, физическото тяло наречено магнит, по някакъв начин престава да бъде магнит? Виждам че се отплеснахте в посока, екраниране, деформиране, поглъщане и т.н.! Та за какво ще е лафа?

Неактивен venzi

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 25
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #9 -: Април 10, 2019, 11:49:18 am »
Здравейте,
в експеримента целта ми е да открия по-добър начин да спра магнитното поле.
За момента това се оказа мю метал.
този който съм използвал е:"Nickel 48% mumetal alloy for shielding neodymium magnet, 23.5 × 30 cm, 0.35T", купен от Ebay.com, Южна Корея.
Състава му е: Никел 48%, Манган 0.5%, Силиции 0.35%, Желязо 51%.
Има и други сплави с изразен възпиращ магнитното поле ефект като Пермалой 80 със състав: Никел 80%, Желязо 15% и Молибден 5%.
Предвид високата температура на топене на част от съставките не ми е възможно да си ги направя в домашни условия.
Ще опитам с отделните метали, като ги подредя в сандвич и ще видя какви резултати ще се получат. Ще ви информирам.
Наистина не знам как се унищожава магнитно поле освен с повишаване на температурата, но мисля , че е важно за някой експерименти да отклоним или намалим силата на магнитното поле.
Поздрави
Венци

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #10 -: Април 10, 2019, 12:47:30 pm »
Правилно, темата не е точно за унищожаване на магнитно поле, но да ме извини модератора, ако иска да я коригира с подходящият термин. Та, мю метала отслабва магнитното поле защото магнитната му проницаемост е малка, докато пиролизният графит има отрицателна магнитна проводимост, това означава че "обръща" магнитното поле на постоянен магнит, самият графит е диелектрик, докато мю метала въобще не е . Възниква въпросът за създаването на какъв магнитен двигател ще е по добре да се ползва едно от двете, ако е само до екранировка на магнитното поле мисля че мю метала е по подходящ, ако обаче е само до пренасочване на магнитното поле, пиролизният графит е по подходящ. За създаването на магнитен двигател обаче нещата стават сложни, щото магнитното поле не се лъжи лесно, пробвал съм разни вариации с разположени магнити но магнитното поле винаги си намира равновесната точка S=N и всичко се обезсмисля. Ако обаче по някакъв начин магнитните силови линии се "закривят" по подходящият начин така че конфигурацията им да е S>N или обратното, тогава мисля че може да се получи някакво СЕ, макар и да не съм абсолютно убеден. Трябват експерименти в тази насока, също и идеи, а както виждам форумът отскоро се превърна в махленски клюкарник, и плювалник, за съжаление.
П.С За създаването на тъй нареченият генератор без ленцова сила, за съжаление мисля че е невъзможно, поради железният фарадеев закон, аналогичен на действието и противодействието в механиката на Нютон.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #11 -: Април 10, 2019, 02:04:15 pm »
Екран ползва колегата в неговия Хелиос.
Според иванБГ екрана размагнитва магнита.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #12 -: Април 10, 2019, 02:46:57 pm »
Технократ-е, брате, голяма каша е у главата ти. Всичко е точно на обратното, ама точно на 180 градуса.
Та, мю метала отслабва магнитното поле защото магнитната му проницаемост е малка, докато пиролизният графит има отрицателна магнитна проводимост, това означава че "обръща" магнитното поле на постоянен магнит, самият графит е диелектрик, докато мю метала въобще не е . Възниква въпросът за създаването на какъв магнитен двигател ще е по добре да се ползва едно от двете, ако е само до екранировка на магнитното поле мисля че мю метала е по подходящ, ако обаче е само до пренасочване на магнитното поле, пиролизният графит е по подходящ. За създаването на магнитен двигател обаче нещата стават сложни, щото магнитното поле не се лъжи лесно, пробвал съм разни вариации с разположени магнити но магнитното поле винаги си намира равновесната точка S=N и всичко се обезсмисля. Ако обаче по някакъв начин магнитните силови линии се "закривят" по подходящият начин така че конфигурацията им да е S>N или обратното, тогава мисля че може да се получи някакво СЕ, макар и да не съм абсолютно убеден. Трябват експерименти в тази насока, също и идеи, а както виждам форумът отскоро се превърна в махленски клюкарник, и плювалник, за съжаление.
1. Мю метала е материал с една от най високите магнитни проницаемости от всички познати. При него екранирането става като той концентрира и пренасочва в себе си магнитните силови линии благодарение на много ниското си магнитно съпротивление.
2. Не съществува материал с отрицателна магнитна проницаемост. Пиролизният графит намалява външното магнитно поле благодарение на създаденото вътрешно насрещно поле. Неговата магнитна проницаемост е по малка от единица но по голяма от нула. Подобно явление се получава при екраниране на един магнит с друг (или множество малки магнити), но обърнати насрещно. Пиролизният графит обаче не пренасочва магнитните линии.
3. Експерименти има достатъчно но няма кой да чете. Къде, къде е по лесно да разтягаш локуми и празни разсъждения.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #13 -: Април 10, 2019, 02:50:18 pm »
Екран ползва колегата в неговия Хелиос.
Според иванБГ екрана размагнитва магнита.
Зависи от "екрана" Ако за "екран" ползваш желязо или мю-метал не се размагнитва, че дори има и шанс да стане и по силен магнита.  Бисмута действа по същия начин като въздуха, малко по силно обаче. Виж при графита нещата са малко по сложни но не чак толкова. Причината е, че графита е с противоположни свойства в различните посоки ако магнитното поле идва от към тънката страна на слоевете графен той концентрира полето по силно от мю- метала. Ако идва от към плоската страна го отблъсква по силно от бисмута.

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: Самоунищожение на магнитно поле
« Отговор #14 -: Април 10, 2019, 03:06:56 pm »
Добре.щом има точка на Кюри .то не може ли да се ползва лазер които не е насочен към магнита(за да не се размагнитва)а към неговото поле...