Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Енергия от биомаса

Отпадна листна маса за брикети

<< < (2/5) > >>

технократ:

--- Цитат на: Bat_Vanko в Февруари 02, 2019, 10:09:23 am ---Листата опадат на есен, когато дъждовете са чести и за период от 2 седмици и нагоре. Цялата тази маса може да се води "сухи листа" но си е твърде влажна. Трябва да се вложи много енергия за изсушаването й. По лесният вариант е да впрегнеш магарето в каручката и да караш след комбайната и да събираш слама. Или най добре след балировачката поне сламата ще готова на брикети.
Преси има и готови и самоделни, които някои хора сами си правят. Търси да вземеш готова, защото за самоделните се искат и акъл и ръце. Само едното няма да свърши работа.

--- Край на цитат ---

Виж сега, листата не се събират след валеж, а по време на сух период и стават сухи много бърже. Есента няма много чести валежи, поне аз съм събирал много често листна маса през есеният период и е достатъчно суха за да гори, даже и за разпалка на печката съм събирал, така че не си прав.

Tanas:
Може и нефт да е, не съм го опитвал.
Исках да помогна на Технократа, щом казваш, хем няма да се налага да го загрява за да си го прилее в кофичката.

Аtos:
технократ, за слепваща маса можеш да ползваш обикновен асфалт, разтворен в бензин. Гъстотата може да си я нагаждаш според нуждата. Лично не съм пробвал, но тази идея ми хрумва на първо четене.
Естествено, че е мръсна работа, ще има омазване голямо. Изцеждането/пресоването трябва да е силно, че току виж си изобретил нов модел напалм...
Пробвай с малко количество отначало, преди да се заемеш с "огромните глупости" ;D Можеш за експеримента да ползваш обикновен винтов крик от автомобил и притискане между две стоманени плочи, или да оставиш предното колело на автомобила да ги натиска. Предполагам ще ти е нужна не повече от 10% слепваща смес на килограм суха маса, ако е добре пресовано.

П.П.Голямо събиране на листа ще падне ;D ;D ;D

montanar:
Първо провери реалната калорийност на листната маса - не мисля че ще останеш очарован.
А за смесването с нефтопродукти не мисля че е особено смислено - по-добре да се ползва пресовка под високо налягане - тогава се топи лигнина и си стават брикети без добавка на лепилна маса.

технократ:

--- Цитат на: atos в Февруари 02, 2019, 02:35:36 pm ---технократ, за слепваща маса можеш да ползваш обикновен асфалт, разтворен в бензин. Гъстотата може да си я нагаждаш според нуждата. Лично не съм пробвал, но тази идея ми хрумва на първо четене.
Естествено, че е мръсна работа, ще има омазване голямо. Изцеждането/пресоването трябва да е силно, че току виж си изобретил нов модел напалм...
Пробвай с малко количество отначало, преди да се заемеш с "огромните глупости" ;D Можеш за експеримента да ползваш обикновен винтов крик от автомобил и притискане между две стоманени плочи, или да оставиш предното колело на автомобила да ги натиска. Предполагам ще ти е нужна не повече от 10% слепваща смес на килограм суха маса, ако е добре пресовано.

П.П.Голямо събиране на листа ще падне ;D ;D ;D

--- Край на цитат ---

Листата няма да ги събирам аз, те са събрани в големи чували по 5 ,6 чувала само от един парк, събират ги озеленителната бригада. Така че не ми бери грижа за събирането. Имам и познати в дъскорезница дето могат да ми дадат без пари отпаден талаш, само пресата ми е проблем но и това ще решя. Важното е че ще имам огрев за през зимата без да давам пари ;D ;D ;) :) 8)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия