Автор Тема: Отпадна листна маса за брикети  (Прочетена 28499 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Отпадна листна маса за брикети
« -: Февруари 02, 2019, 09:36:40 am »
Една идея ми дойде, когато почне листопад , може да се събере значително количество листна маса, и то суха готова за горене. Ако тази листна маса се пропие с някакво горливо вещество, например, нафта или мазут, а може и парафин и се пресова в подходящ калъп, мисля че ще станат добри брикети за отопление през зимният период. Листната маса може да се комбинира и със отпаден талаш от някоя дъскорезница. Проблемът е само в подходяща преса, може ли да се закупи такава, или да се изготви самоделно? Някой има ли идея за такава преса.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2019, 10:09:23 am »
Листата опадат на есен, когато дъждовете са чести и за период от 2 седмици и нагоре. Цялата тази маса може да се води "сухи листа" но си е твърде влажна. Трябва да се вложи много енергия за изсушаването й. По лесният вариант е да впрегнеш магарето в каручката и да караш след комбайната и да събираш слама. Или най добре след балировачката поне сламата ще готова на брикети.
Преси има и готови и самоделни, които някои хора сами си правят. Търси да вземеш готова, защото за самоделните се искат и акъл и ръце. Само едното няма да свърши работа.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #2 -: Февруари 02, 2019, 10:33:40 am »
И после що нивата на фини прахови частици са толкова високи, що не може да се диша в градовете...

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #3 -: Февруари 02, 2019, 10:47:57 am »
Търси да вземеш готова, защото за самоделните се искат и акъл и ръце. Само едното няма да свърши работа.
Ъ, Bat_Vanko, ти са бъзикаш!

Мазут има до околовръстното на главния път между Свети Никола и Камен бряг, само за 30 стинки.

Като караш в дясно, гледаш леко пак в дясно има едни гърбести железни съоръжения - там го вадят и пазача казва, че подпочвено минава под морето и румънците вадят от него, а рафинерията в бургаско и не са чували за това.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #4 -: Февруари 02, 2019, 10:49:40 am »
Това не е мазут, това е нефт (ако го описваш правилно). Има известна разлика.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2019, 10:55:18 am »
Листата опадат на есен, когато дъждовете са чести и за период от 2 седмици и нагоре. Цялата тази маса може да се води "сухи листа" но си е твърде влажна. Трябва да се вложи много енергия за изсушаването й. По лесният вариант е да впрегнеш магарето в каручката и да караш след комбайната и да събираш слама. Или най добре след балировачката поне сламата ще готова на брикети.
Преси има и готови и самоделни, които някои хора сами си правят. Търси да вземеш готова, защото за самоделните се искат и акъл и ръце. Само едното няма да свърши работа.

Виж сега, листата не се събират след валеж, а по време на сух период и стават сухи много бърже. Есента няма много чести валежи, поне аз съм събирал много често листна маса през есеният период и е достатъчно суха за да гори, даже и за разпалка на печката съм събирал, така че не си прав.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2019, 10:57:10 am »
Може и нефт да е, не съм го опитвал.
Исках да помогна на Технократа, щом казваш, хем няма да се налага да го загрява за да си го прилее в кофичката.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #7 -: Февруари 02, 2019, 02:35:36 pm »
технократ, за слепваща маса можеш да ползваш обикновен асфалт, разтворен в бензин. Гъстотата може да си я нагаждаш според нуждата. Лично не съм пробвал, но тази идея ми хрумва на първо четене.
Естествено, че е мръсна работа, ще има омазване голямо. Изцеждането/пресоването трябва да е силно, че току виж си изобретил нов модел напалм...
Пробвай с малко количество отначало, преди да се заемеш с "огромните глупости" ;D Можеш за експеримента да ползваш обикновен винтов крик от автомобил и притискане между две стоманени плочи, или да оставиш предното колело на автомобила да ги натиска. Предполагам ще ти е нужна не повече от 10% слепваща смес на килограм суха маса, ако е добре пресовано.

П.П.Голямо събиране на листа ще падне ;D ;D ;D


montanar

  • Гост
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #8 -: Февруари 02, 2019, 03:25:36 pm »
Първо провери реалната калорийност на листната маса - не мисля че ще останеш очарован.
А за смесването с нефтопродукти не мисля че е особено смислено - по-добре да се ползва пресовка под високо налягане - тогава се топи лигнина и си стават брикети без добавка на лепилна маса.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #9 -: Февруари 02, 2019, 05:45:54 pm »
технократ, за слепваща маса можеш да ползваш обикновен асфалт, разтворен в бензин. Гъстотата може да си я нагаждаш според нуждата. Лично не съм пробвал, но тази идея ми хрумва на първо четене.
Естествено, че е мръсна работа, ще има омазване голямо. Изцеждането/пресоването трябва да е силно, че току виж си изобретил нов модел напалм...
Пробвай с малко количество отначало, преди да се заемеш с "огромните глупости" ;D Можеш за експеримента да ползваш обикновен винтов крик от автомобил и притискане между две стоманени плочи, или да оставиш предното колело на автомобила да ги натиска. Предполагам ще ти е нужна не повече от 10% слепваща смес на килограм суха маса, ако е добре пресовано.

П.П.Голямо събиране на листа ще падне ;D ;D ;D

Листата няма да ги събирам аз, те са събрани в големи чували по 5 ,6 чувала само от един парк, събират ги озеленителната бригада. Така че не ми бери грижа за събирането. Имам и познати в дъскорезница дето могат да ми дадат без пари отпаден талаш, само пресата ми е проблем но и това ще решя. Важното е че ще имам огрев за през зимата без да давам пари ;D ;D ;) :) 8)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #10 -: Февруари 02, 2019, 07:29:21 pm »
Една идея ми дойде, когато почне листопад , може да се събере значително количество листна маса, и то суха готова за горене. Ако тази листна маса се пропие с някакво горливо вещество, например, нафта или мазут, а може и парафин и се пресова в подходящ калъп, мисля че ще станат добри брикети за отопление през зимният период. Листната маса може да се комбинира и със отпаден талаш от някоя дъскорезница. Проблемът е само в подходяща преса, може ли да се закупи такава, или да се изготви самоделно? Някой има ли идея за такава преса.
технократ, оставете листата на земята. Тя природата им е намерила много ефективен начин за  100% рециклиране. Каквото и да направите няма да е по-ефективно от начина по които се използва листната маса в природата. Напротив с вашата идея само ще увеличите неефективността в човешката енергийна система и ще намалите ефективността на природната.

Ако се интересувате от горене препоръчвам ви да се насочите към ефективно горене на вече установените горивни продукти, и ефективно използване на топлинната енергия, а не към разновидност на горивната маса, още повече такава каквато, в своето натурално състояние, идеално се оползотворява от природата, и то само за един сезон. Помислете върху това. 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2019, 07:47:22 pm »
Първо провери реалната калорийност на листната маса - не мисля че ще останеш очарован.
А за смесването с нефтопродукти не мисля че е особено смислено - по-добре да се ползва пресовка под високо налягане - тогава се топи лигнина и си стават брикети без добавка на лепилна маса.
Точно така е, така се правят и пелети от слънчогледови стъбла. въобще не е проблем нито закупуването на такава машина "има ги в продавалника" нито е проблем калоричността. остава обаче големия въпрос, кой ще ги събира тонове листа? Не за килограми не за тон за десетина двайсет тона годишно дори, не си струва масрафа по машинарията. Слънчогледовите стебла ги събира комбайна като жъне и си струва, защото той така или иначе трябва да жъне и така или иначе трябва да ги събира.
Прав е epwpixieq-1 всяко друго гориво е по изгодно от икономически съображения. А между другото къде мислите, че отиват листата и клоните събирани в градските паркове и от озеленените улици.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #12 -: Февруари 02, 2019, 09:15:04 pm »
Цитат
Прав е epwpixieq-1 всяко друго гориво е по изгодно от икономически съображения

Как ще е, като на мен горивото ще ми е без пари. И какво ще навреди на природата , нищо, само даже ще е по чисто щото и без това горят листата на сметището. Писна ми от вашите зеленикави глупости, това не е приличен форум а форум за уж интелигентно скроени типове. ;D

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Отпадна листна маса за брикети
« Отговор #13 -: Февруари 02, 2019, 09:29:00 pm »
Писна ми от вашите зеленикави глупости, това не е приличен форум а форум за уж интелигентно скроени типове. ;D
Ами не виждам някой да те държи тука на сила. Като не ти харесва форума намери си друг където можеш да обиждаш на воля...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a