Автор Тема: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект  (Прочетена 34012 пъти)

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #15 -: Януари 30, 2019, 08:55:17 am »
Атос, индукционния котлон излъчва високочестотно електромагнитно поле което създава вихрови токове в нагрявания съд. Има само една бобина излъчвател на това поле която изобщо не се нагрява, и това са най добрите котлони с най високо КПД. При котлоните с чугунена плоча се разчита най вече на директно предаване на топлината към загрявания съд, нищо че има и инфрачервено излъчване то не е приоритетно. При инфрачервените котлони с керамичен плот се разчита изцяло на инфрачервеното излъчване на реотана заради огромното температурно съпротивление на керамичния плот, това са котлоните с най ниско КПД, просто една скъпа гъзариика, която само разхищава енергия.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #16 -: Януари 30, 2019, 01:32:52 pm »
Значи в същност, това, което масово досега се наричаше индукционни котлони, реално не са били индукционни.
Може да ви се стори тъпо, но досега не съм ползвал индукционни (ползвам газ).
Разбирам какво имаш в предвид, но защо другите не ги наричат просто...обикновени котлони, а "инфрачервени"?
Та всички досега (отпреди индукционните) са практически инфрачервени...ей това ме дразни като маркетингов подход, не друго.
По същия начин, по който се появиха разни термини в рекламите като "фибри", "парабени", "мицеларни" и т.н..

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #17 -: Януари 30, 2019, 02:17:13 pm »
не се лъжете по тези експерименти с индукционен котлон и плоски бифилярни намотки... защото това е обикновенна електромагнитна трансформация с всички характерни за нея особенности, а видеата на тая тема са просто мракобес и нищо повече (включително и тези на другаря Копеца)

Ясно е че тези опити с индукционни котлони и бифилярни намотки са глупост. Но какво ще кажеш за вилката на Аврамов ?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #18 -: Януари 30, 2019, 09:03:44 pm »
Нека аз да отговоря. Вилка Авраменко СЕ едно котлоните, описани по горе.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #19 -: Януари 30, 2019, 09:56:16 pm »
Красиас малко не съм съгласен с теб. Инфрачервените котлони с керамична "стъклена" плоча въобще не са "скъпа гъзаеия" те далеч превъзхождат по КПД чугунените котлони. Чугунения започва да ги доближава по КПД доближава обаче, само когато го ползваш над 2 часа, да вариш боб примерно. Чугунената плоча има много голяма инертност и ако искаш да свариш едно джезве кафе то 5 минути грееш плочата и после 2 мин. Кафето и какво кпд имаш?  Точно това константно инврционно поглъщане на топлина при керамичния е сведено до минимум а при индукционният е почти равно на нула. За него съм съгласен, че е с най висок КПД и съответно най евтино готвене по евтино и от газта.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #20 -: Януари 30, 2019, 10:48:43 pm »
Бе според мен - по-добре да запалим морето... Да му драснем клечката, или да му хвърлим жицата там...
Владко, до къде стигна по въпроса? Варненските автобуси вече на морска вода ли гилат?
Пък ако някой се сети да му метне и един индукционен котлон вътре (на морето)... вече става бата-мата!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #21 -: Януари 30, 2019, 11:03:32 pm »
Радико, пропускаш само една не малка подробност която задължително трябва да я включиш преди да правиш изводи за инфрачервените котлони с керамичен плот. Проблема е че за да загрееш кафето до 100° нагревателя се загрява до 1000° на това ли му казваш икономия, живо лудо разхищение си е. Значи отдолу направо си имаш пещ за топене на метали а отгоре си вариш кафенце.
« Последна редакция: Януари 30, 2019, 11:29:05 pm от krasias »

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #22 -: Януари 31, 2019, 02:24:53 am »
МТМ, вилката на Авраменко е  двудиодна и няма нищо общо със бифилярната индукционна такава!
Трябва да се прави разлика!  ;)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #23 -: Януари 31, 2019, 04:10:09 am »
Правих си опити с вилка на Авраменко, ползвах фазата от контакта, с кондери до 1 микрофарад не полярни ги пълни до към 40-60 волта, зависи от кондера какъв му е диелектрика, но няма никакъв приложим ефект. Дори и светодиод не може да запали, с електролитен кондер още по-зле.
Нямам индукционен котлон, ползвам газ, иначе може би щях да се заиграя с тия бифлярки.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #24 -: Януари 31, 2019, 07:05:13 am »
По принцип, Индукционното нагряване е метод за безконтактно нагряване на проводими материали за реализация на производствените операции заваряване, закаляване, отвръщане, топене и валцоване на метали в металургията и др. Този метод използва принципите на електромагнитната индукция, създадена от протичането на високочестотен електричен ток в нагряваните детайли. Това позволява и нагряване САМО в отделни участъци от детайла, свързани с дадената обработка.
Мисля, че бях достатъчен МТМ :)

ppipilica, добре е че правите опити, похвално бих казал, но опитайте с т.н. точкови руски със зелена ивица и пак руски кондензатори на 100 (сто) микрофарада алуминиеви - Земя - Въздух, ще останете доволен, на полеви условия зарежда телефона за 48 минути при Небедствено полОжение :).
Ако трябва да сме сериозни, диодите  са със малък пик в права посока или 0,3 волта пропускливост!
Това няма как да ти го обясня сега на момента, може би модератора и админа знаят повече... Успех!
 




Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #25 -: Януари 31, 2019, 09:16:55 am »
Дааа... иначе казано, на индукционен котлон не могат да се пекат нито чушки, нито патладжанииии....  :o;D
« Последна редакция: Януари 31, 2019, 04:11:27 pm от atos »

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #26 -: Януари 31, 2019, 09:40:50 am »
Зависи    Ksurnev, Вие там в Средната гора не си мислете, че чушпопека е измислен тъдява..., има и по-рационални начини за взимане на електричество от вилката на Авраменко, мозъка на МТМ бих казал не стига за гениалната идея стигайки до форума на mzk, а  това е друга бира... ;)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #27 -: Януари 31, 2019, 11:04:18 am »
Tanas още малко, ще ме убедиш, че вилка Авраменко е високо ефективна. Ми ползвай си я тогава.Зареждай си детските играчки
 Както каза има и много по добри методи.  :)

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #28 -: Януари 31, 2019, 11:43:57 am »
Танасе, аз съм от Кръстогорието, демек - Смолян. Въпрос на география!

И тука печем повече шикалки, защото не можем да дочакаме узряването.

Неактивен Tanas

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 150
Re: Бифилярна намотка на индукционен котлон Ефект
« Отговор #29 -: Януари 31, 2019, 01:39:48 pm »
Знаех си, че шикалките са приоритет  ;D Ksurnev, МТМ да не ми забелязва, не съм алчен!