Животът- начин на употреба! > Политика, религии, себеосъзнаване

Човекът - копие на Бог или напреднал примат?

<< < (33/67) > >>

dmitarp:
Скоростта на звука зависи от скоростта на наблюдателя спрямо средата, докато скоростта на светлината е константа и не зависи от скоростта на наблюдателя спрямо светлината.

Радико:

--- Цитат на: dmitarp в Януари 22, 2020, 08:48:30 pm ---Скоростта на звука зависи от скоростта на наблюдателя спрямо средата, докато скоростта на светлината е константа и не зависи от скоростта на наблюдателя спрямо светлината.

--- Край на цитат ---
Май нещо си се объркал Димитре, по точно объркали са те и то много.
Скоростта на наблюдателя при звука предизвиква доплеров ефект, не промяна на скоростта на звука.

технократ:

--- Цитат ---Скоростта на наблюдателя при звука предизвиква доплеров ефект, не промяна на скоростта на звука.
--- Край на цитат ---
Радико, предизвиква и промяна в скоростта на звука спрямо самият наблюдател. Но ако наблюдателя е в покой спрямо средата, а спрямо нея се движи источника на вълни, тогава има доплер но няма промяна в скоростта на звука спрямо наблюдателя, а промяна в скоростта на звука спрямо източника. Две различни ситуации, забележи че при единият случай, първият, можем да твърдим, че не източника се движи спрямо наблюдателят, а обратното, тоест, не е спазен принципа на относителността на движението и покоят. А този принцип е залегнал във първи постулат на СТО, заедно със втори постулат, за константността на скоростта на светлината, спрямо всяка една отправна система.

Bat_Vanko:

--- Цитат на: dmitarp в Януари 22, 2020, 08:48:30 pm ---Скоростта на звука зависи от скоростта на наблюдателя спрямо средата, докато скоростта на светлината е константа и не зависи от скоростта на наблюдателя спрямо светлината.

--- Край на цитат ---
dmitarp много добре го каза "скоростта на наблюдателя спрямо средата". Същата е ситуацията на светлината спрямо средата, но в случая тази среда е етера (или на който както му изнася да я нарича). Ние сме мерили скоростта на светлината но в земните условия, при гравитационното влияние на планетата и Слънцето. Колко би била скоростта там където етера би имал някаква скорост спрямо измерителната установка.

Аtos:
Тук се връщаме на една стара дискусия от друга тема....
Да, скоростта на звука (в определена среда обаче) е константна. Ако обектът излъчващ звукова вълна се движи "към нас" със скорост 1/2 от тази на звука, ще се промени честотата на тази звукова вълна, но не и скоростта и. Ако въпросният обект надвиши скоростта на звука, той ще пристигне "при нас" преди да чуем звука, който издава. Пример за това са свръхзвуковите самолети.
Да минем към светлината...
Ако приемем и тук същите условия за валидни, значи ли това, че тяло, излъчващо светлина и движещо се със светлинна (в същата посока като тази светлина) скорост ще я "натрупа" в предната си част и за наблюдател движещ се със същата скорост успоредно на това тяло, нещата ще изглеждат "странни"?
Нарасналият светлинен интензитет ("насъбрана" светлина) би ли изпарил това тяло, като лазерен лъч? То ще плува в собствения си "светлинен пашкул", ще бъде едно с него.

Да си представим хипотетично кораб в космоса с такава скорост?
Екипажът включва "прожектор" (като автомобилни фарове). Би трябвало да не вижда нищо осветено отпред - тъмнина. А светлината от "фаровете" би се насъбрала и разтопила предната му част, така ли би било?
Радар също би бил безполезен - ел. магнитните вълни биха се "натрупали" в предницата като в микровълнова печка (но с невъобразимо голям интензитет), дори може да минат в светлинния спектър.
Екипажът в предната част на кораба не би могъл да комуникира с екипажа от задната част чрез безжична връзка, понеже радиовълните няма да достигат предната част - не е ли забавно?

Няма как да го установим опитно! Всички измервания на скоростта на светлината се извършват...ами с друга светлина (или с ел.магнитни вълни със същата скорост).
Просто е прието, че е така и всички по-нататъшни "измервания" се базират именно на това приемане...
Каквито и скорости да сме постигали на физически тела, те са практически нулеви, сравнени със светлинната.
Дори самото "наблюдение" включва в себе си скоростта на светлината - тази, на която и трябва известно време първо да стигне до обекта, после да се отрази, за да попадне в очите ни...
Единствените промени в скоростта на тези вълни, които сме отчели със сигурност са от промяна на средата, в която се разпространяват.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия