Форум > Филми, видео лекции

Соларната система в реален размер

(1/2) > >>

nizo:
Здравейте,

тъй като често се демонстрира соларната система с опростени модели, се получава така, че много хора нямат реална представа за големината на планетите, на слънцето и разстоянията между тях. Преди време попаднах на интересен сайт, който дава точни размери на соларната система. Разгледайте и си направете изводи.

http://joshworth.com/dev/pixelspace/pixelspace_solarsystem.html

Луната е с размера на 1 пиксел от екрана. Долу в дясно има бутонче, което Ви позволява да се движите със скоростта на светлината.

Аtos:
Да, готино е.
Забавно е как са бацнали дименсиите - светлинни минути, километри или пиксели, автобуси и даже...сини китове ;D ;D ;D
Тук има видео, което също много добре дава представа за мащабите:
https://www.drugitenovini.com/patuvane-prez-slanchevata-sistema-sas-skorostta-na-svetlinata-video/2/

plcsoft:
А ето и нещо с още по-стряскащи човешкото въображение мащаби.  - https://www.youtube.com/watch?time_continue=375&v=GoW8Tf7hTGA

Така че, наистина ние сме нищо. Просто едни молекули застопурени на определено енергийно ниво! Нищо повече!

Maistora52:
Линкът от предния пост изпраща зрителя почти в края на клипа.
Трябва да си го пуснете от началото му "ръчно".

Мащабите не са просто умопомрачителни - просто са невъобразими!

А ние тук се "хапем" и "ритаме" - ама толкова "ситничко", ама толкова "на дребничко" , че чак безсмислено! - напълно загубили представа за нищожността си!
Иначе усти отваряме, като че ще гълтаме Вселената!

plcsoft:
Да наистина! Ето нов линк - https://youtu.be/GoW8Tf7hTGA

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия