Автор Тема: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.  (Прочетена 54071 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #120 -: Януари 28, 2019, 02:07:50 pm »
Оххх, добре, ще ти го обясня образно тогава!
Имаш тежест, която въртиш с ъглова скорост 1 об/сек. с въже, дълго 1 метър. Линейната скорост е 2х3.14=6.28 м/сек.
Ако удължиш въжето на 2 метра и се запази линейна скорост 6.28 м/сек, то ъгловата ще е намаляла до 1/2 об/сек.
Ако при това удвояване на радиуса пък запазиш същата ъглова скорост, ще се удвои линейната.
atos, виждам че много добре разбираш нещата, но това не ти пречи да се правиш на улав  :D. Важното е спор на има, време и нерви да се трошат.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #121 -: Януари 28, 2019, 02:11:09 pm »
atos, виждам че много добре разбираш нещата, но това не ти пречи да се правиш на улав  :D. Важното е спор на има, време и нерви да се трошат.

? ? ?
Какво искаш да ми кажеш, че не те разбрах? Обясни му го ти тогава на технократ (без да се правиш на улав)?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #122 -: Януари 28, 2019, 02:53:15 pm »
Цитат
Ако удължиш въжето на 2 метра и се запази линейна скорост 6.28 м/сек, то ъгловата ще е намаляла до 1/2 об/сек.
Ако при това удвояване на радиуса пък запазиш същата ъглова скорост, ще се удвои линейната.

За да се запази линейната скорост при удължаването на въжето, респективно увеличаване на радиуса от центърът на въртене, трябва да се увеличи ъгловата скорост демек оборотите, иначе линейната ще  намалее заради закона за запазване на момента на импулса, примера с балерината дето ти го дадох.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #123 -: Януари 28, 2019, 03:06:16 pm »
За да се запази линейната скорост при удължаването на въжето, респективно увеличаване на радиуса от центърът на въртене, трябва да се увеличи ъгловата скорост демек оборотите, иначе линейната ще  намалее заради закона за запазване на момента на импулса, примера с балерината дето ти го дадох.
Цъ. Атос е прав, ти бъркаш...
(кога ще сложите оценяване на постовете за да не се налага да пиша едносрични отговори? :) )

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #124 -: Януари 29, 2019, 09:29:54 am »
Цъ. Атос е прав, ти бъркаш...
(кога ще сложите оценяване на постовете за да не се налага да пиша едносрични отговори? :) )

Обоснови се, не така да караш на декларации. Ти сега изведнъж се съгласяваш с Атос, а по останалите постове на Атос постоянно го критикуваш и не се съгласяваше с него. Дадох формула обясних, ти кажи къде греша.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #125 -: Януари 29, 2019, 09:40:19 am »
За да се запази линейната скорост при удължаването на въжето, респективно увеличаване на радиуса от центърът на въртене, трябва да се увеличи ъгловата скорост демек оборотите, иначе линейната ще  намалее заради закона за запазване на момента на импулса, примера с балерината дето ти го дадох.
Импулса ти е функция на линейната скорост. Ти се движиш в кръг с 1 м/сек и правиш 1 оборот за 1 секунда. Ако радиуса се увеличи 2 пъти, то дължината на окръжността вече ще е 2 метра. За да си запазиш импулса трябва да продължаваш да се движиш с 1 м/сек. За колко секунди ще изминеш път от 2 метра (колкото ще е обиколката на новата окръжност) ако се движиш с 1 м/сек?
При увеличаване на радуиса ъгловата скорост се намалява, за да се запази линейната. При НАМАЛЯВАНЕ на радиуса ъгловата скорост се увеличава, и точно това правят фигуристите - прибират ръцете и увеличават скоростта си на въртене (ъгловата скорост), поради запазване на линейната скорост на ръцете или краката, които прибират към тялото си.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #126 -: Януари 29, 2019, 11:49:37 am »
Цитат
Импулса ти е функция на линейната скорост. Ти се движиш в кръг с 1 м/сек и правиш 1 оборот за 1 секунда. Ако радиуса се увеличи 2 пъти, то дължината на окръжността вече ще е 2 метра. За да си запазиш импулса трябва да продължаваш да се движиш с 1 м/сек. За колко секунди ще изминеш път от 2 метра (колкото ще е обиколката на новата окръжност) ако се движиш с 1 м/сек?

Еми при този случай импулса ти ще се увеличи и ще имаш нарушение в закона за запазване на импулса, защото при удвоена орбита ще изминаваш два метра за една секунди, а не 1 метър за секунда.
« Последна редакция: Януари 29, 2019, 12:05:00 pm от технократ »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #127 -: Януари 29, 2019, 12:28:24 pm »
Не, просто ъгловата ти скорост ще падне от 1 об/сек на 0.5 об/сек. Ще почнеш да се въртиш 2 пъти по-бавно.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #128 -: Януари 29, 2019, 12:41:38 pm »
Да , така е, ъгловата скорост W=V/R с увеличение на стойността в знаменателят R стойността на W намалява без да се променя V. Нещо съм се позаблудил. Тя балерината точно затова като разпери ръце се забавя.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Инициирана гравитация, възможно ли е да се докаже.
« Отговор #129 -: Януари 29, 2019, 03:07:34 pm »
Обоснови се, не така да караш на декларации. Ти сега изведнъж се съгласяваш с Атос, а по останалите постове на Атос постоянно го критикуваш и не се съгласяваше с него. Дадох формула обясних, ти кажи къде греша.
Юлиан не критикува мен когато го прави, а доводите ми! Аз също критикувам доводи, а не личност!
Трябва да се прави разлика ;D