Автор Тема: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин  (Прочетена 173770 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #15 -: Януари 03, 2019, 09:28:58 pm »
Магнитният поток е поток от вечно движеща се материя (може да се нарече "етерална").
Не може да се нарече "етерална" защото вече си има име - електромагнитно поле :) Обяснено е в електродимнамиката, има уравнения на Максуел които обясняват какво се случва. Обаче те са сложни, и малко хора разбират какво изразяват.

Както виждате най тривиалното явление може да бъде изтълкувано като чудо от незапознатият човек.
Или като доказателство за съществуването на оргон... :)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #16 -: Януари 03, 2019, 10:05:22 pm »
Съвременната физика има още много неща да изяснява. Едва ли някой си мисли че човечеството знае всичко. И доста хора са в грешка относно това с какво реално се занимава науката (и физиката в частност). Науката се опитва да систематизира знанията, да обясни как дадено нещо се случва. Много рядко дава обяснение защо то се случва. В някои случаи успява да напипа някаква зависимост или формула, която да ни подскаже за нещо, което не сме наблюдавали, но би трябвало да е така, и в последствие се оказва че наистина е така.
juliang както и ти самият казваш - все още не можем да дадем обяснение какво всъщност се случва. Ефектите са известни, формулите са верни, но естеството се губи. Затова слагам и двете определения. И не е електромагнитно, а чисто магнитно поле. А дали е поле или някаква вечно движеща се материя - времето ще покаже. Но едно съм сигурен, за да взаимодейства с материята трябва да има някакъв материален носител.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #17 -: Януари 03, 2019, 10:30:24 pm »
Този експеримент според мен е с единия крак в познатото с другия в хипотетичното. Бат ванко добре обясни познатото. Има меки и твърди магнитни материали. Има и полумеки. Този експеримент се получава с тях.другият крак обаче е по интересен. Извън залепналия магнитопровод поле няма "ако някой не вярва да провери с датчик на Хол примерно" Какво тогава по дяволите се свива за да индуктира импулса в намотката. На този въпрос не издържа нито една от изложените по горе хипотези.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #18 -: Януари 03, 2019, 11:22:02 pm »
Хипарх, ако на теб ти харесва влизането на някой в темата с:
и че този начин на изразяване спомага за създаването на конструктивен диалог ... Не бях останал с такова впечатление за теб... Но аз не съм човек дет ще търпи някакви селтаци да влизат в дискусията с ритник по вратата и да раздават квалификации като последна инстанция.

Човекът вече е претръпнал от квалификациите, които многократно са отправяни към него и затова се държи така. Всеки може да провери от архивите на форума. Това, че някой се занимава с нещо, което другите не разбират, не означава, че трябва да му се нахвърлят и да го разкъсат.
Да, това отношение от негова страна също не е в реда на нещата, но съм 100% сигурен, че ако има разбиране и градивна дискусия от другата страна, това моментално ще се промени.

Та да се върнем на PMH :)... Радико, тук мисля, че по-скоро "нещото" се разширява. При безконечното циркулиране потокът е компактен и съсредоточен само в метала. Както казваш - не може да бъде засечен отстрани. При разделянето на "подковата" потокът мигновено се разширява и вече имаме външно магнитно поле, което при рязкото си преминаване през намотките индуцира ток.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #19 -: Януари 03, 2019, 11:26:06 pm »
Фактите:
1. Ед казва еднозначно, че с помощта на PMH е построил Кораловия замък. Т.е. това устройство си има цел и предназначение, което не е да демонстрира даден физичен принцип. То е практически инструмент.
2. Всички репликации на PMH са построени без точно определена обработка на материалите, без която не може. Липсата на определени знания пречи репликата да работи като оригинала.
3. Всички разсъждения по темата магнитно поле и т.н. без конкретното, практическо знание за етералните течения от двата вида /наречени от Ед южни и северни магнитни потоци/ и начините на тяхното генериране в свободен вид или в проводник - са просто празен шум. Който смята че не е така, да омекчи скала от 20-30 тона за да я оформи като глинена и да я направи тежка примерно два килограма, пък макар и за кратко. Ед го е правил и резултатът си стои още там, във Флорида.
4. Очевидно хората които най-много не знаят, най-много говорят - а и се обиждат от думите ми.  Вместо да попрочетат и се ограмотят - никой не се е родил професор  :)
Успехи!

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #20 -: Януари 03, 2019, 11:51:34 pm »
Ами ти caduceus, като толкова можеш и знаеш докажи че не разтягаш локуми. Щот не за пръв път пишеш небивалици и приказки от 1001 нощ.

Неактивен caduceus

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 347
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #21 -: Януари 04, 2019, 12:26:35 am »
Не. Аз давам насоки, за който може да ги оцени. А който ме познава лично, е наясно дали говоря празни приказки. Оправяйте се сами, сдъвканото не е ценно.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #22 -: Януари 04, 2019, 12:34:54 am »
PMH (permanent magnetic holder ) както го наричат, ефекта е интересен и си заслужава, най-малко човек да се заиграе с него за да го усети. От моя гледна точка, като винаги се стремя да си обясни динамиката на процесите елементарно ( макар и не елементарно успешно ), в метала се образува нещо като еднопосочна магнитна "високо скоростна река", посредством моментния магнитен импулс от намотките, която се движи с висока скорост ( дали над или под тази на светлината няма значение  :) ), и затова след прекъсване на захранването, трябва да положим сила за да разделим отделните елементи. В момента в който имаме определено въздушно пространство, скоростта "магнитната река" или по скоро нейната сила, страшно отслабва поради, така да се каже, магнитното съпротивление на въздуха ( поради липсва магнитопровода, метала) и така разрушава цялостта на конструкцията.

За да си представите динамиката си представете две тръби с форма на полукръг, с еднакво сечение, съединени така че да образуват затворен кръг. В тръбите имаме, вода която се движи с висока скорост без никакви загуби, или със страшно пренебрежими такива. Как сме я задвижили, тази водана маса, няма значение за аргумента. В момента, в които се опитаме да разделим тръбите ние ще усетим съпротивление от самото движение на водата, предполагам че може да се каже от инерционната сила, което ние усещаме като "залепване" на тръбите една за друга. Сега си представете, че започваме да разделяме тези полукръгове със сила, и колкото повече става промеждутъка между тях, толкова скоростта на водата рязко спада. Веднага виждаме как силата която "държи" кръга като цяло започва да изчезва, и той се разпада. Мисля че така представяне на процеса дава идея за динамиката феномена.

Във връзка с подобен, макар че по друг тип, феномен си позволявам да приложа следния видео материал:
https://www.youtube.com/watch?v=7yoM4Qjmduk ( това е тъй наречения Flynn motor )
и ефекти базирани на принципа:
https://www.youtube.com/watch?v=9Nlspw1HY-w
https://www.youtube.com/watch?v=r4PWiyN1G7I&list=PLyJcyYF3QWl0kchYQtndmbsNabg17bUmL

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #23 -: Януари 04, 2019, 12:46:16 am »
Лека поправка към epwpixieq-1. PMH означава "perpetual motion holder" или нещо, което поддържа вечно движение.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #24 -: Януари 04, 2019, 12:53:44 am »
Не. Аз давам насоки, за който може да ги оцени. А който ме познава лично, е наясно дали говоря празни приказки. Оправяйте се сами, сдъвканото не е ценно.
  То беше ясно че ще се опиташ да се измъкнеш като мокра връв. А и не давай повече такива насоки щот май само ти си ги разбираш, бъди сигурен причината че никой тук не те разбира не е в нас тя си е твоя лична.........

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #25 -: Януари 04, 2019, 02:43:18 am »
Лека поправка към epwpixieq-1. PMH означава "perpetual motion holder" или нещо, което поддържа вечно движение.
Съгласен съм, моя грешка при написването.  Благодаря за поправката. Въпреки, ако се замислим, от аналогията която дадох, може да се представим (вечно или не това е друг въпрос) движение на магнитен (по)ток аналогичен на движението на електроните които, според стандартните разбирания, се въртят вечно около ядрото вечно, само ние не сме свикнали да ги наричаме вечно движещи се частици.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #26 -: Януари 04, 2019, 08:26:18 am »
Цитат
Технократе, науката в прав текст казва "Не знаем какво поражда магнетизма"
Юлиане, не съм съгласен, науката знае какво поражда магнетизма, това са токовете, но този експеримент на лидскалнин озадачава, как при намагнитване на соленоид, не може да се установи около него магнитно поле, а същевременно нещо държи във хватка двата пръстена на соленоида, същевремено при разделянето на соленоида на две части се индуктира в намотката напрежение, което подсказва че вътре в соленоида съществува магнитно поле но е затворено вътре и не излиза на повърхността му. Според мен това е някаква форма на феромагнетизъм която не е добре изучена.

Активен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #27 -: Януари 04, 2019, 09:09:21 am »
Tехнократ, като изключим всичко-знаещия философ caduceus, в едно е поне прав. Моля като създаваш тема, поне гледай заглавието и да бъде без правописни и граматически грешки.

Принципът, за който търсиш обяснение в поредната тема и илюстриран с поредния видео-клип в "тубата" е елементарен и има абсолютно просто обяснение. 

П.П. Апел към всички. Моля, спрете да дъвчете едни и същи неща и да пълните форума с поредните теми без грам практическа насоченост и да демонстрирате своята некомпетентност в сфери, в които Ви липсват елементарни познания.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #28 -: Януари 04, 2019, 09:38:10 am »
Магнитният поток е поток от вечно движеща се материя (може да се нарече "етерална").
По-скоро е с характеристиките на чиста енергия, не на материя.

При изчезване на причината за поява на това поле, съответно магнитните силови линии се прибират обратно до нулата. При това нарастване от нулата и последващото прибиране обратно до нулата, силовите линии пресичат проводниците в близост и индуцират ЕДН в тях. Подобно явление може да се наблюдава при създаването на кръгчета тютюнев дим и преминаването им покрай препятствия имитиращи проводниците. Когато се намагнитва една сърцевина домейните се ориентират по посока на полето и остават заключени в тази посока поради наличието на хистерезис във феромагнетиците. При премахване на част от тази сърцевина се появява "размагнитващ фактор" и се увеличава магнитното съпротивление. При това положение част от домейните затварят създаваното от тях поле в съседните домейни. От това преориентиране на домейните, силовите линии които до момента са преминавали през цялата сърцевина сега се свиват до почти нула и обхващат само два съседни домейна. Т.е. магнитните силови линии (респективно полето) не са изчезнали, те само са се преориентирали. При това преориентиране от макромащаб към микромащаб, силовите линии пресичат проводниците и създават ЕДН.
Както виждате най тривиалното явление може да бъде изтълкувано като чудо от незапознатият човек.
Това е добро обяснение, но то дава отговор на въпроса "как става" а не "защо"...както и Юлиан отбеляза.
Всички знаем как се индуцира ел.ток, но не знаем точния механизъм, по който това става на микрониво, а и защо става?

Че магнетизмът ни е "под носа" и имаме достъп до наблюдение и експериментиране с магнити, не означава, че е "просто явление".
Хайде да разгледаме двата добре известни практични опита:
1. "Свободно" падане на магнит през медна тръба - забавя се падането. Къде отива енергията, която се противопоставя на гравитацията?
2. Свободно падане на магнит върху медна плоча - милиметри преди контакта, магнита сякаш "бие спирачки" и рязък удар няма, а почти меко приземяване.

Обяснението какво точно (и защо) се случва вътре в медта, би било отговор и на другите въпроси.

П.П. Краси, този ефект при реле и аз съм го наблюдавал лично, котвата остава залепнала като постоянен магнит, но при прекъсване на директния контакт, ефектът изчезва. Поразително прилича на поведението на кондензатор, който след разреждане няма заряд, само че действието е обратно - кондензаторът за да го разредиш, трябва да затвориш веригата галванично.
При магнитите напротив - подковообразен магнит си запазва силата по-дълго време, ако му залепиш пластина на полюсите да затвори магнитните линии.


Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #29 -: Януари 04, 2019, 09:55:54 am »
Радико, полето си съществува и извън магнитопровода и може да бъде измерено с датчик на Хол. Но то е хиляди пъти по слабо от това вътре в магнитопровода и човек може да реши, че не съществува. Подобно на два проводника, от които единият е с много по голямо съпротивление от другият, тока се съсредоточава основно в този с малкото съпротивление и трудно може да се регистрира в другият.
За принципите КАК СТАВА - вижте в книгата на акад. Миткевич "Магнитният поток и неговото преобразуване". А къде отива енергията при спускане на магнит в тръба - във вид на топлина. А ефекта се нарича 'вихрови токове".