Автор Тема: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин  (Прочетена 173820 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #90 -: Януари 05, 2019, 10:48:36 pm »
Да Радико това е един от начините за трансформиране на прав ток, като се прекъсва магнитният поток. А за тази цел трябва да се прекъсва и магнитната верига. За постигането му има два начина - премахване на част от магнитопровода или повишаване на магнитното му съпротивление. На този принцип се основава и МЕГа. С тази разлика че там постоянният поток се създава от магнит.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #91 -: Януари 05, 2019, 11:00:56 pm »
Виж тук малко не съм съгласен с теб защото комутирането на магнитния поток изисква дали механична дали друга, но енвргия. На финала се получава преобразуварел на един вид енергия в друг. С една проста дума "динамо" Всички опити да се избяга от принципа за сега са всуе.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #92 -: Януари 06, 2019, 10:31:49 am »
Технократ да кажеме, че навиеш един електромагнит с две отделни намотки и пуснеш по едната кротко да си тече ток както и да измерваш другата намотка няма да измериш нищо, ни ток ни напрежение. Обаче в момента в който електромагнита придърпа желязо във втората намотка ще се индуктира ток. Само докато желязото се движи. В мига в който залепне и спре да се движи всичко се връща като в положението преди залепването.

Това как ще промени тока във първата намотка? иначе ясно е, проста електромагнитна индукция като при променлив ток.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #93 -: Януари 06, 2019, 11:11:07 am »
Ами как както във втората намотка така се индуктира напрежение. От тук насетне прочитаме зак. на Ом за цялата верига гласящ, че тока е равен на сбора на всички напрежения по веригата върху сбора от всички съпротивления.

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #94 -: Януари 06, 2019, 12:03:56 pm »
А с какъв знак ще бъде така индуктираното напрежение-плюс или минус?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #95 -: Януари 06, 2019, 12:12:46 pm »
Ами как както във втората намотка така се индуктира напрежение. От тук насетне прочитаме зак. на Ом за цялата верига гласящ, че тока е равен на сбора на всички напрежения по веригата върху сбора от всички съпротивления.

Първата намотка е тази която е включена във захранването, ако вследствие промяната на магнитният поток причинен от повдигането на товар в нея се ивдуцира вторично ЕДС то ще е с противоположна посока спрямо захранващото от мрежата ЕДС, от това следва само и единствено че тока ще падне вследствие на реактивното съпротивление, но във другата намотка ще се индуктира ЕДС и там вече няма какво да го удържа, ще протече ток. Интересно би било да се проведе някакъв експеримент, аз например се досещам че един звънец-звънчев траф, може да се модифицира за такъв експеримент. Просто трябва да му се навие една допълнителна намотка, и да се замерва ток в тази намотка при работа на звънеца.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #96 -: Януари 06, 2019, 12:56:54 pm »
Виж тук малко не съм съгласен с теб защото комутирането на магнитния поток изисква дали механична дали друга, но енвргия. На финала се получава преобразуварел на един вид енергия в друг. С една проста дума "динамо" Всички опити да се избяга от принципа за сега са всуе.
Радико, малко бъркаш комутирането с естественото състояние. При динамото, МЕГа и "вечният хранител на движение" естественото състояние е магнитните силови линии да минават през зоната на най малко магнитно съпротивление. Дори стремежа на самият електромагнит е да затвори своите силови линии през котвата като най малко съпротивление. За тази цел не е необходимо влагането на повече енергия, но виж за разкъсването на магнитният поток е необходима допълнителна енергия. Така е при МЕГа - там се влага допълнителна енергия когато се опитваш да комутираш потока по друг, неестествен път. И не се бъркай с логичното спиране на тока през бобината защото там нещата започват да клонят към трансформатор а не хранител на Лийдскалнин.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #97 -: Януари 06, 2019, 01:34:02 pm »
atos, нека предположим че е необходимо постоянно да влагаме енергия в едно тяло за създаване на сила която да противодейства на гравитацията. В примера за електромагнита ще трябва да приемем и нулево съпротивление за да се избегне изкривяване на картинката електросъпротивителното загряване. Но да разгледаме едно въже със закачен за него достатъчно голям товар. Ние влагаме постоянно енергия във въжето за да може то да поддържа товара, но самият товар не се премества за изконсумира тази енергия. Получава се натрупване на енергия, която поради невъзможност да извърши някаква друга работа, трябва да увеличи вътрешната енергия на тялото (в случая въжето, но същата ситуация има и при електромагнита). Това увеличаване на вътрешната енергия на едно тяло неизбежно се изразява в увеличаване на температурата му. При достатъчно голям товар и вложената енергия трябва да бъде много голяма. При съвременните средства за измерване на температура лесно би могло да се регистрира подобно увеличение, дори и ти в любителски условия би могъл да го направиш. Така по безспорен начин ще докажеш твоята теория.
По същата причина не мога да приема хипотезата за магнита като конвертор на някакъв вид енергия. За поддържане на магнитното поле не е необходима външна енергия  в случай че няма консумация на магнитна.
Именно - когато  няма консумация на магнитна енергия, няма и разход на енергия. Но когато има консумация (залепена стомана към магнит), няма как да не се ползва енергия, за създаването на тази постоянна сила.
При въжето не е нужно да влагаме външна енергия, защото това се поема от вътрешната - тази, която създава силата на междумолекулните връзки. Интересното е, че топлинна енергия се отчита( и то за миг) само, когато това въже се деформира (или се къса) от прекомерна тежест.
При залепнал висящ магнит - също, но вече енергията на магнита поема създаването на противоположна сила.
Юлиане, извършена работа наистина няма как да има без разход на енергия, но разход на енергия без извършена работа е възможен.
Да вземем две твърди тела - две павета примерно. Ако ги долепим и започнем да ги натискаме едно в друго, ползвайки еднакви и срещуположни сили, температурата им едва ли ще нарасне. Работа също няма да има.
Но ще сме изразходвали енергия, за да упражним тези сили. Сега...не е въпросът дали в устройствата, създаващи тези сили ще има нагряване, както и по какъв начин сме получили тези сили, разглеждаме момента при контакта на самите павета. В примерите за увисване на товар на въже или в наредени един върху друг камъни, ползваме готови сили, които не сме генерирали ние изкуствено! Защо няма нагряване в един камък, който кротко си тежи "на мястото"?

Да, аз разбирам аргумента ви, че ако има изразходена енергия, би следвало да се търси отговор - къде отива после тази енергия и защо не я засичаме като топлинна? Как потъва вътре във веществото, без да му покачва температурата?
Ами...(ако това ще ви зарадва), нямам отговор :D
Както нямаме и отговор на въпроса - колко енергия хаби силата на междумолекулните връзки при твърдите тела, за да ги поддържа в цялост при различните им приложени натоварвания. Можем да установим само прага на силата, която ще предизвика деформация (съпромат).

Искам правилно да се разбере тезата ми - Не може да твърдим, че за работа или противопоставяне на сили в изкуствено създадени от нас условия е нужен разход на енергия, а за същите процеси в природата - енергия не е нужна понеже сме го приели за даденост!



Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #98 -: Януари 06, 2019, 02:37:33 pm »
Цитат
Да вземем две твърди тела - две павета примерно. Ако ги долепим и започнем да ги натискаме едно в друго, ползвайки еднакви и срещуположни сили, температурата им едва ли ще нарасне. Работа също няма да има.
Но ще сме изразходвали енергия, за да упражним тези сили. Сега...не е въпросът дали в устройствата, създаващи тези сили ще има нагряване, както и по какъв начин сме получили тези сили, разглеждаме момента при контакта на самите павета. В примерите за увисване на товар на въже или в наредени един върху друг камъни, ползваме готови сили, които не сме генерирали ние изкуствено! Защо няма нагряване в един камък, който кротко си тежи "на мястото"?

Да, аз разбирам аргумента ви, че ако има изразходена енергия, би следвало да се търси отговор - къде отива после тази енергия и защо не я засичаме като топлинна?

Атос, не може да има изразходване на някаква енергия и да няма извършване на работа, защото това е нарушение на ЗЗЕ. Като притискаш 2 павета не се извършва механична работа, паветата не се загряват, но мускулите ти се загряват, и в действителност се извършва работа.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #99 -: Януари 06, 2019, 03:10:27 pm »
При въжето не е нужно да влагаме външна енергия, защото това се поема от вътрешната - тази, която създава силата на междумолекулните връзки. Интересното е, че топлинна енергия се отчита( и то за миг) само, когато това въже се деформира (или се къса) от прекомерна тежест.
Това се дължи на вътрешното между молекулно триене. Същото се получава когато късаме стоманена тел чрез многократно огъване. Тогава пак мястото на сгъване се загрява в следствие на триенето. При магнитите имаме добавяне на външна енергия само до толкова колкото е консумираната магнитна. Ако няма консумирана магнитна енергия няма и нужда от добавянето на външна, а в почти всички известни случаи няма констатация на такъв факт.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #100 -: Януари 06, 2019, 03:50:24 pm »
Като притискаш 2 павета не се извършва механична работа, паветата не се загряват, но мускулите ти се загряват, и в действителност се извършва работа.

А когато двете павета са едно върху друго и се притискат от гравитацията, кое се загрява?
... вътрешното между молекулно триене.
Няма такова триене. Междумолекулните разстояния са огромни, в сравнение с размера на молекулите! Все едно да кажа, че в Слънчевата система има "междупланетно триене"...има само взаимодействия между полета.

А изкуственото стареене на метал чрез многократно огъване просто променя насилствено разстоянията между тези полета и се разкъсват връзките - силата на връзките е по-малка от приложената.

Само една мисъл от Стивън Кинг ще споделя и нищо повече:
"Повечето хора не вярват на онова, което виждат, освен ако не съвпада с онова, в което вече вярват!"

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #101 -: Януари 06, 2019, 04:43:28 pm »
Цитат
А когато двете павета са едно върху друго и се притискат от гравитацията, кое се загрява?

Не се загряват, не се извършва и механична нито термодинамична работа, енергията остава непроменена.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #102 -: Януари 06, 2019, 05:57:59 pm »
Няма такова триене. Междумолекулните разстояния са огромни, в сравнение с размера на молекулите! Все едно да кажа, че в Слънчевата система има "междупланетно триене"...има само взаимодействия между полета.
atos, ти сега на глупав ли се правиш или някой друг пише от твое име. Нарочно ли бъркаш ядрата с атомите или целта е спор да става???

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #103 -: Януари 06, 2019, 06:12:08 pm »
Не се загряват, не се извършва и механична нито термодинамична работа, енергията остава непроменена.
Да, да...съгласен съм с всичко...гравитацията не изразходва енергия а магия, силата на привличане я няма, докато не се опиташ да я преодолееш, предметите са залепнали по магичен начин към Земята и докато не се опиташ да ги вдигнеш, липсва сила, която да ги натиска постоянно надолу...ако пък има такава сила, тя не се дължи на енергията, която се опитва да преминава постоянно през материята, а е пак магично появяваща се и т.н.
Убедихте ме, предавам се!

atos, ти сега на глупав ли се правиш или някой друг пише от твое име. Нарочно ли бъркаш ядрата с атомите или целта е спор да става???
Атоми и ядра не съм споменавал!
Ако твърдиш, че молекулите вътре във веществото наистина контактуват една с друга и се "търкат" едва ли не...аз нямам какво повече да ти кажа (не съм спец толкова), но нека питаме Весо дали е така, става ли?


Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #104 -: Януари 06, 2019, 06:54:34 pm »
Цитат
Да, да...съгласен съм с всичко...гравитацията не изразходва енергия а магия, силата на привличане я няма, докато не се опиташ да я преодолееш, предметите са залепнали по магичен начин към Земята и докато не се опиташ да ги вдигнеш, липсва сила, която да ги натиска постоянно надолу...ако пък има такава сила, тя не се дължи на енергията, която се опитва да преминава постоянно през материята, а е пак магично появяваща се и т.н.
Убедихте ме, предавам се!
От всичко това искаш да кажеш че гравитацията постоянно изразходва енергия за да претиска предметите на повърхността на земята? може и да е така, но това не е извършване на механична работа а на термодинамична, а ако е така то температурата в недрата на земята трябва да са високи, както и показва опитът. Възможно е гравитацията да извършва термодинамична работа  подобно на мускулите ти, когато притискат две павета. Ядрото на земята е загрято, какво предизвиква тази топлина? гравитация? ядрен разпад? или друго?, това са все въпроси очакващи отговор от конвенционалната физика.