Автор Тема: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин  (Прочетена 173821 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #30 -: Януари 04, 2019, 10:13:27 am »
1. "Свободно" падане на магнит през медна тръба - забавя се падането. Къде отива енергията, която се противопоставя на гравитацията?
2. Свободно падане на магнит върху медна плоча - милиметри преди контакта, магнита сякаш "бие спирачки" и рязък удар няма, а почти меко приземяване.

Обяснението какво точно (и защо) се случва вътре в медта, би било отговор и на другите въпроси.
В медта се генерира напрежение, оттам и ток, оттам и магнитно поле. Двете полета действат едно срещо друго с едноименните си полюси и се отблъскват. Съпротивленето в медта все пак не е нула, оттам едното поле е по-слабо и магнита все пак се движи/приземява.

Юлиане, не съм съгласен, науката знае какво поражда магнетизма, това са токовете, но този експеримент на лидскалнин озадачава, как при намагнитване на соленоид, не може да се установи около него магнитно поле, а същевременно нещо държи във хватка двата пръстена на соленоида, същевремено при разделянето на соленоида на две части се индуктира в намотката напрежение, което подсказва че вътре в соленоида съществува магнитно поле но е затворено вътре и не излиза на повърхността му. Според мен това е някаква форма на феромагнетизъм която не е добре изучена.
Да, науката знае какво поражда магнетизма (не са само токовете), но не знае какво става вътре в материала, който е станал магнитен. Не е съвсем наясно какво точно се променя в материала че от буца руда или пръчка желязо се получава магнит. Не знае на какво ниво се случва тази промяна - на ниво домейни, на ниво атоми или някъде още по-надълбоко.

Фактите:
1. Ед казва еднозначно, че с помощта на PMH е построил Кораловия замък. Т.е. това устройство си има цел и предназначение, което не е да демонстрира даден физичен принцип. То е практически инструмент.
Аз лично не съм срещал подобно негово твърдение. Навсякъде той твърди друго:
Цитат
I understand the laws of weight and leverage and I know the secrets of the people who built the pyramids


Който смята че не е така, да омекчи скала от 20-30 тона за да я оформи като глинена и да я направи тежка примерно два килограма, пък макар и за кратко. Ед го е правил и резултатът си стои още там, във Флорида.
Няма никакви данни потвърждаващи това което твърдиш че се е случило. Някой си Christopher Dunn който уж е изследвал Кораловия замък пред 90-те години е изказал някакви предположения относно приложението на някакви устройства които е видял, но ... реално няма никакви факти. Да, има въпроси без отговори, има теории, но това нищо не означава.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #31 -: Януари 04, 2019, 10:17:58 am »
За принципите КАК СТАВА - вижте в книгата на акад. Миткевич "Магнитният поток и неговото преобразуване". А къде отива енергията при спускане на магнит в тръба - във вид на топлина. А ефекта се нарича "вихрови токове".
Да, знаем как става, "вихровите токове" са именно това, което се смята за загуби в трансформаторите и ги загрява, всички сме чели (надявам се) дебелите книги...някои сме навивали (и то не един) трансформатори :D
Въпросът, на който нямаме отговор е малко...първичен - откъде идва силата, образуваща магнитното поле при постоянен магнит?
Правим ток чрез магнити, правим магнити чрез...ток - порочен кръг. И не става дума как се е намагнетизирал "първият магнит", а как, защо и каква точно енергия е акумулирал (или трансформира постоянно?).
Да вземем един електромагнит, чрез него прилагаме на някое тяло сила F с големина "N" нютона за единица време. Можем да сметнем консумираната електрическа мощност, която сме ползвали за прилагането на тази сила, нали така. Примерно магнитен кран за скрап.
Сега да приложим същата сила, за същото време, но с постоянен магнит, изразходваната мощност е същата, но...постоянният магнит не се е "изтощил".
Ако направим това упражнение много(50-100-1000) на брой пъти, ще установим, че общата мощност, която е "изразходил" постоянния магнит има невъобразимо висока стойност-енергия, която не може да събере никой от известните ни акумулатори при същия обем или маса.
Това ме навежда на мисълта, че постоянният магнит е конвертор на друг вид енергия.



Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #32 -: Януари 04, 2019, 10:22:41 am »
В медта се генерира напрежение, оттам и ток, оттам и магнитно поле. Двете полета действат едно срещу друго с едноименните си полюси и се отблъскват. Съпротивлението в медта все пак не е нула, оттам едното поле е по-слабо и магнита все пак се движи/приземява.
.............................
Да, науката знае какво поражда магнетизма (не са само токовете), но не знае какво става вътре в материала, който е станал магнитен. Не е съвсем наясно какво точно се променя в материала че от буца руда или пръчка желязо се получава магнит. Не знае на какво ниво се случва тази промяна - на ниво домейни, на ниво атоми или някъде още по-надълбоко.
Ок, в първата част казваш това, което всички знаем. Въпреки, при че напрежение без затваряне на верига...как се получава точно ток?
Във втората обаче задаваш точно моя въпрос?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #33 -: Януари 04, 2019, 10:24:43 am »
Бат Ванко, този датчик ще ти свърши ли работа за да докажеш, че полето е и навън:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/50233/ . Казваш, че става и веднага ти го пращам. Защото според мен най логичното обяснение на проблема е, че магнитното поле е от два компонента с причинноследственна връзка помежду им.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #34 -: Януари 04, 2019, 10:36:05 am »
Да вземем един електромагнит, чрез него прилагаме на някое тяло сила F с големина "N" нютона за единица време. Можем да сметнем консумираната електрическа мощност, която сме ползвали за прилагането на тази сила, нали така. Примерно магнитен кран за скрап.
Сега да приложим същата сила, за същото време, но с постоянен магнит, изразходваната мощност е същата, но...постоянният магнит не се е "изтощил".
Ако направим това упражнение много(50-100-1000) на брой пъти, ще установим, че общата мощност, която е "изразходил" постоянния магнит има невъобразимо висока стойност-енергия, която не може да събере никой от известните ни акумулатори при същия обем или маса.
Пак ще стигнем до спора за енергия и работа, за която така и не се съгласи с мен. Сега пак настъпваш същата мотика ... :) Ти не черпиш енергия от постоянния магнит защото той само държи скрапа към крана, не върши работа във физическия смисъл на думата. Магнита на картинката на хладилника също върши работа в естетически смисъл докато държи украшението, но не извършва работа във физическия смисъл на думата.

Ок, в първата част казваш това, което всички знаем. Въпреки, при че напрежение без затваряне на верига...как се получава точно ток?
Във втората обаче задаваш точно моя въпрос?
1. Веригата е затворена накъсо в самия меден лист.
2. Ми ... не знаем. Изследвали сме много добре цялото явление, имаме формули които го описват и ... дотам. Тоест имаме теории, обаче нямаме доказателства. Еднакво допустими са както етера, така и оргонния ток, така и меките електрони, така и Божествения сопол държащ частиците на материята заедно... Науката засега им казва кварки, глуони, струни... но това пак са имена на нещо, което не знаем какво е и дали го има. Само теории.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #35 -: Януари 04, 2019, 10:45:21 am »
Юлияне тарикате, не се измъквай. Електромагнитът също не извършва работа, но харчи енергия, нали.
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 11:52:18 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #36 -: Януари 04, 2019, 11:06:36 am »
Юлияне тарикате не се измъквай. Електромагнита също не извършва работа, но харчи енергия нали.
Да, харчи енергия но не за това за което го ползваме. Харчи енергия за да създава електромагнитни смущения в околното пространство (и така да захранва СЕ устройствата на мераклиите наблизо :) ), както и да топли оня дет клати гората.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #37 -: Януари 04, 2019, 11:32:40 am »
Юлиане, пак се бъркаш нещо и точно ти настъпваш мотиката!
Не знам защо започваш пак някакъв спор, вместо да акцентираш върху същността на примера?
Сложи си пръста между два 10 килограмови магнита и докато го смачкват, пак продължавай да ми казваш, че няма работа :D
Ако смъкнеш плавно, чрез статив стоманена плоча към магнит, тежащ 10 килограма, ще дойде момент, в който магнитът ще подскочи и ще залепне за плочата! И това според теб не е работа?

А сега направи същия опит с електромагнит със същото тегло и сравни изразходените енергии!

После остави включен електромагнита и със сила го отлепи, после направи същото и с постоянния.
След това, проведи опита със залепването "n" на брой пъти (без да изключваш електромагнита)...ха сега бягай да погледнеш електромера!
Това, че атакуваш конкретната постановка (и то необмислено), не означава, че оборваш принципа!


Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #38 -: Януари 04, 2019, 11:34:34 am »
Цитат
Да, науката знае какво поражда магнетизма (не са само токовете), но не знае какво става вътре в материала, който е станал магнитен. Не е съвсем наясно какво точно се променя в материала че от буца руда или пръчка желязо се получава магнит. Не знае на какво ниво се случва тази промяна - на ниво домейни, на ниво атоми или някъде още по-надълбоко.

Юлиане, само токове могат да породят магнитно поле, какво друго имаш в предвид? А материала който става магнитен под въздействие на магнитно поле, неговите атоми се намагнитват, атомите стават като малки магнитчета и образуват магнитните домени, по големите групи от атоми с магнитна ориентация. Има обяснение но не е толкова прецизно. По необяснимото е как това магнитно поле индуктира ЕДС когато пръстените се отлепят.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #39 -: Януари 04, 2019, 11:43:59 am »
Радико, от 4 - 5 г имам този уред: https://ru.aliexpress.com/item/HT-20/32922677324.html?spm=a2g0v.search0104.3.99.51be2015Dkk8mx&transAbTest=ae803_3&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103%2Csearchweb201603_2%2CppcSwitch_0&algo_pvid=6d2b333e-896b-46fb-834a-a385ff9b8327&algo_expid=6d2b333e-896b-46fb-834a-a385ff9b8327-15 . С негова помощ съм мерил потока в сърцевината и извън нея. С негова помощ на практика доказах и консервативността на магнитното поле и това може да се види в таблиците на взаимодействие между магнити.
По необяснимото е как това магнитно поле индуктира ЕДС когато пръстените се отлепят.
@технократ, напротив, това е напълно обяснимо със стандартната теория. Трябва само прочетеш теорията или ако те мързи да прегледаш отново моят пост по горе.
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 11:50:58 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #40 -: Януари 04, 2019, 11:47:53 am »
Да, взаимодействията са обясними и даже са обяснени, но въпросът откъде идва енергията в постоянния магнит си остава висящ...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #41 -: Януари 04, 2019, 04:34:32 pm »
С негова помощ на практика доказах и консервативността на магнитното поле и това може да се види в таблиците на взаимодействие между магнити.
Как да разбирам това изявление. Аз го разбирам, че вече си убеден, че с помощта само на постоянни магнити не може да се извади енергия. Сиреч опитите които правят някои от хората в този форум са обречени на провал. И освен това изявлението на Майстора за разпадналият се от скорост двигател е било лъжа. Правилно ли съм разбрал???

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #42 -: Януари 04, 2019, 05:09:06 pm »
Опитите проведени през последните седмици на размисъл недвусмислено показаха, че магнитния хранилник проявява известна дихотомност. Оказва се, че единият от полюсите храни повече енергия от другия, в зависимост от положението и ориентацията спрямо астрообстановката на самия хранилник.  S полюса, наречен още и северен по първата буква, показва склонност към хранение на повече енергия(на северния полюс сега е по-студено), отколкото N полюса, наречен още и норд щото стрелката на компаса винаги гледа натам. При така стеклите се обстоятелства обаче, възникна и последната дилема за решаване а именно. Магнитите с които работя са предимно феро, оцветени са в синьо и червено. Синьото – студено, то първата буква си показва, значи север. А червеното? - дали не показва температурата на ядрото на земята...на юг винаги е по-топло. От правилното определяне на  (+)  и (-) на магнитния хранилник зависи до голяма степен свръхединичността на хранение.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #43 -: Януари 04, 2019, 05:26:16 pm »
Цитат
@технократ, напротив, това е напълно обяснимо със стандартната теория. Трябва само прочетеш теорията или ако те мързи да прегледаш отново моят пост по горе.

Не е баш така, когато разчупиш един магнитен соленоид на две парчета, магнитното поле не изчезва, всяко парче става отделен магнит. При Лидскалният магнитен хранилник обаче не е така, магнитното поле съществува само докато има затворен контур, това рязко различава хранилника от обикновен постоянен магнит. Ти казваш че си замерил магнитно поле извън контура на хранилника с уреда който показа, добре, разбра ли конфигурацията на поляритета на магнитното поле при хранилника? тоест как са ориентирани двата полюса S и N спрямо затвореният контур на хранилника?

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Магнитен акумулатор на Лийдскалнин
« Отговор #44 -: Януари 04, 2019, 06:42:36 pm »
Как да разбирам това изявление. Аз го разбирам, че вече си убеден, че с помощта само на постоянни магнити не може да се извади енергия. Сиреч опитите които правят някои от хората в този форум са обречени на провал. И освен това изявлението на Майстора за разпадналият се от скорост двигател е било лъжа. Правилно ли съм разбрал???
Силата на взаимодействие между два магнита в дадено направление е равна на градиента на полето в тази посока умножен по един коефициент зависещ само от конструкцията. И когато се интегрира получената работа (енергия) се получава (Фmax - Фmin)*k, или иначе казано при постоянни минимум и максимум на полето (като стойности) енергиите за приближаване и отдалечаване са равни. Подобна картинка се получава и при гравитацията там силата на изкачване или спускане зависи от наклона (градиента) и един коефициент определен от самото тяло. И съответно работата на спускане е равна на тази при изкачване. До колкото ми е известно конструкцията на Майстора включва електромагнити с външно захранване и този случай най коректното измерване е при самозахранване. Всички други случаи допускат грешка при измерването поради импулсният ток който се ползва. Но причина за разпадането може да бъде и не добре закрепени магнити или дебаланс. Аз лично смятам, че всяка конструкция която използва само градиента на полето няма да излезе извън границите на двигател с външно захранване.
За да се избегне фактора консервативност на полето, самото то не трябва да има градиент. Т.е да се ползват други фактори. Това бих могъл да го оприлича на движение по равно с попътен вятър. В случая гравитацията е необходима само до толкова колкото да ни придържа към повърхността на Земята и основната работа се върши от вятъра. Разбирате, че в случая могат едновременно да съществуват и двата фактора - консервативно поле и попътен вятър, но само единият от тях е работещ. Това в много случаи (особено при магнитните полета където не може да се видят силовите линии) довежда до заблуждение и промяната уж към по добро всъщност достига само изчезване търсеният ефект.
При магнитните двигатели не се изключва наличието на градиент на полето, но то не само че не върши полезна работа но и създава спиращи вихрови токове. Затова съм се постарал да създам възможно най константно поле, за да може да се изследва само полезната кривина на магнитната силова линия. Реалната конструкция е тип магнитен лагер. Какво ще се получи в крайна сметка - времето ще покаже.