Форум > Препратки, сайтове, източници
Осъществен безжичен пренос на електроенергия
sorrry:
Атомния разпад не е измислен за бомби. Тесла е мечтал за независим достъп до свободната енергия. В момента какво става. Човечеството вече е крайно зависимо от електричеството, но все още има батерии и генератори даващи до известна степен независимост. Като отпадне необходимостта за постоянна връзка(жична) към електропреносната мрежа, ще отпадне и нуждата от батерии и генератори. И всички хора чувствайки се независими, само още по-жестоко сами си стягат оковите. Нима не стана така с мобилните комуникации? При старото поколение помнещо жичните аналогови връзки не е чак трагично, обаче при подрастващите....
juliang:
1. Атомния разпад не е измислен, а открит. Има разлика - той така или иначе си съществувал, със или без нашето знание. Това че се ползва за бомби е неизбежно. Сега терористите ползват коли и пътнически самолети за да убиват хора - за това вероятно са виновни Хенри Форд и братя Райт? Може би трябва да се откажем от зависимостта си от автомобилите и превозните средства като цяло?
2. Искаш да се откажем от благата на цивилизацията - електриеството, мобилните връзки ... Колко назад да се откажем? Може би да се откажем от колелото? За какво ни е всъщност - човечеството е изкарало хилядолетия без него... Ще си носим дисаги със сушено месо на гърба за няколко дни - какво може да бъде по-хубаво от това...
Проблема е е ще останем няколко стотин хиляди вместо 7 милиарда по цялата Земя. Само за 100-тина години. Вероятно и това не е голям проблем за теб, само че не допускаш че ти може да не си от тия няколко стотин хиляди.
Реално ак осе върнем толкова назад, 90% от пишещите във форума ще са отдавна покойници - средната възраст на човека преди 10 000 години едва ли е надвишавала 20-тина години...
sorrry:
:o
epwpixieq-1:
--- Цитат на: PyroVeso в Януари 02, 2019, 10:37:09 am ---Преносът на огромни енергии на големи разстояния не е решение...
--- Край на цитат ---
Така е, но ще добавя че еднопроводимост (проводимост на ел. вибрациите само по един кабел/проводник, което Тесла многократно е демонстрирал) всъщност е икономично решение даже и на малко разстояние (използва се два пъти по-малко метал за проводници), тоест ако консуматорите и термална-към-механо-към-ел. енерфия трансфроматори са локални.
--- Цитат на: PyroVeso в Януари 02, 2019, 10:37:09 am ---Решение са малките и компактни, и високо-ефектвини термална-към-механо-към-ел. енергия трансформатори , и добре обезопасени откъм радиоактивност автономни източници на електричество с мощност 2-5-10KW, които могат да захранят домакинство или някаква малка станция (лаборатория, изследователска станция и т.н.).
И в космоса ще са полезни, и по другите планети също.
--- Край на цитат ---
Позволих си редакция на коментара ви, обозначени съответно, за да го доведа до това което и аз виждам като оптимално бъдеща възможност.
Дали за термалната енергия ще бъде от (ефективно горене на ) въглища, дърва или излъчвана от радиоактивен материал, или друг топлинен източник, като геотермален, няма толкова голямо значение, основния въпрос е процеса на термодинамична трансформация да е високо ефективен даже и при малка турбина. Коментирал съм надълго за това, в темата за ТТ. На който му е интересно ще прочете.
Само ще добавя, че забравете за домашни или районни атомни централки, в космоса може, там няма да има проблеми, но за Земята, при свободно използване от населението, абсолютно забравете, как си представяте всеки да си изработва обогатен уран локално :o ::) Да не говорим за обезопасяването, на милиони такива миниатюрни станциики (това е направо лудост) да не говорим за лицензите, проверките, осигуряването и потдръжката (високо специализирани екипи) което трябва да се предложи от доставчиците. Ел. енергията от тези малки реакторчета ще излезе много соленичка на потребителя.
Има само, сравнително малка възможност, ядрения разпад а бъде технологично усвоен за малки ядрени централи, само ако цялата ядрена енергетика се пренасочи към миниатюрни "molten-salt reactor"/"реактор на разтопени соли" https://en.wikipedia.org/wiki/Molten-Salt_Reactor_Experiment , и причината че там "горивото" не е уран, а торий, които има само 2% радиоактивност, сравнена с тази урана, след използване като гориво в реактора. Имало е такъв експериментален, но понеже от тория не може да се извлича обогатен ядрен материал, военните не го одобряват за "цивилно" използване. За тези които се интересуват и имат възможност да разбират, ето една добре известна лекция от "Google TechTalks" (технологичните лекции Google ) точно на темата как така, цялата ядрена енергетика се базира на база на урана а не на торий: https://www.youtube.com/watch?v=AHs2Ugxo7-8
PyroVeso:
Изобщо нямах предвид "обогатен уран", а примерно никел и водород като при Андреа Роси... или нещо подобно - още по-хитро.
Изкуствената фотосинтеза е също възможно (локално) решение.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия