Автор Тема: Що е то време  (Прочетена 103233 пъти)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #75 -: Декември 24, 2018, 10:16:07 am »
Относно коментарите за пространствените "измерения" - виждам, че неколцина от изказалите се имат уклон да докажат, че "земята е плоска"... т.е. 2D = дву-дименсионна! - смях, брате, тъжен смях!
Същото е и с листа хартия, КОЙТО САМО ПРИВИДНО изглежда и ФИКТИВНО се приема за плосък! - а плосък ли е? - Да, в сравнение с едно гюлле изглежда плосък, НО, това Е само УСЛОВНО ПРИЕТО НАИМЕНОВАНИЕ ... защото от ниво АТОМ нагоре всичко има 3D = три-дименсионна характеристика, т.е. има ОБЕМ. От ниво атом "надолу" - в посока СУБСТАНЦИЯ нещата не можем да характеризираме, защото НЯМАМЕ ТАКИВА УРЕДИ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ, но и "там" всичко ВЕЩЕСТВЕНО има ни по-малко, ни повече от 3D характеристики...
Така че, желая приятно прекарване на поредните празници на симпатягите от Плоската Земя!

Относно "Времето" - като ФИКЦИЯ  и ВРЕМЕТО като ПРОЦЕС:
... докато четях някои от горните простотии изведнъж усетих, че "междувременно" СЛУШАМ МУЗИКА!!!
и... о, Боже! - каква перфектна асоциация се оказа ВРЪЗКАТА между Време (и в двата посочени аспекта) и Музиката!
Какво всъщност е това, което наричаме Музика? - във физически аспект, това е последователност от ЗВУЦИ с различна продължителност - може да са свързани един с друг, може да са разделени с паузи, но във всички случаи, Сетивото СЛУХ има предназначението да ЧУВА (всъщност "чува" Мозъкът!), и да СЛУША тези Звуци!
Самото СЛУШАНЕ е Физически ПРОЦЕС - МЕМБРАНАТА (тъпанчето) в ухото вибрира вследствие на ЗВУКОВИТЕ ВЪЛНИ.
И така, да приемем, че генерираме с някакъв инструмент тоновете До-Ре-Ми-Фа-Сол-Ла-Си-До - октава от осем тона - в случая, Тонът е възприета Честотна характеристика (в Херци) на конкретен Звук.
Изсвирваме посочената последователност от тонове  в осмина ноти - в музиката има и т.нар. Нотиране - всеки различен по продължителност (интервал) Звук (Тон) се отбелязва с различна нота - Цяла нота-Половин нота, Четвъртина нота, Осмина, Шестнадесетина, 32-на, 64-на и т.н.
За улеснение на музикантите е създаден и т.нар. Тактов Часовник - същият отмерва при задаване (настройване) съответният интервал докато пружината му се развърти докрай.
Обикновено в Музиката се изпълняват звукови интервали най-кратки до 32-ни. Това е съобразено със СПОСОБНОСТТА на Мозъка да успява да ги Чуе тези кратки звукови интервали
Обясних всичко това, за да имам основание да обясня и каква е Връзката между Времето (и в двата посочени аспекта) и Музиката.

При изсвирването на Осемте тона в (примерно) свързани Четвъртини, мозъкът Чува тази последователност и реагира по своеобразен начин - задействат се множество неврони, аксони и т.н. протича физически процес в Мозъка.
Заключението Му, е: Да, чух Октавата от долно До до горно До!

Идва големият въпрос: Кога (в процеса на Слушане) Мозъкът ЧУВА съответният Звук(тон)?
...
и ви го казвам най-откровено, писна ми да обяснявам, като на малки деца - ЧЕ ДОРИ И МУЗИКАТА ДОКАЗВА, ЧЕ ВРЕМЕТО ВЪВ ФИЗИЧЕСКИ (А  ДОРИ И В ПСИХИЧЕСКИ) АСПЕКТ Е САМО И ЕДИНСТВЕНО УСЛОВНО ПОНЯТИЕ (ФИКЦИЯ), С КОЕТО ОБОЗНАЧАВАМЕ ПРОЦЕС!
Нищо повече и нищо по-малко!


« Последна редакция: Декември 24, 2018, 10:47:16 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #76 -: Декември 24, 2018, 10:48:51 am »
Браво майсторе, добре се досещаш. Наистина листът хартия е само фиктивно "2D" а в същност са повече DEтата сега остава и да се досетиш, че положението е аналогично и с нашето "3D" битие. Това досещане ще бъде равно на просветление. Мисля, че този акт е непосилен за 90% от пишещите тук. Интересно ми е ти от кои си.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 193
Re: Що е то време
« Отговор #77 -: Декември 24, 2018, 11:07:28 am »
Ако се премахне бъркотията с пространството, дефиницията за време що годе се изясни! Така си мисля аз nizo.
Фиксирам, последните два поста. На teofilius и Майстора.
Обобщено, teofilius-движение, Майстора-процес! Аз бих прибавил, промяна! И трите определения имат посока!
Това е точната, неумолима, равномерна промяна.
В примерът мой, "пуснете си чешмата" и не само чешмата! Пуснете я бавно да цъцарика, бройте до 20 примерно, засечете колко вода е изтекла на дъното на тенджерата! После отворете крана до край, пак бройте да 20 и засечете колко вода е изтекла! Има ли смисъл да обяснявам нататък? Трите думи: движение, процес, промяна дават отговор!

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #78 -: Декември 24, 2018, 11:22:19 am »
Обяснението е по-просто от Психо-Физиологичният феномен - Музика!
С понятието "битие" (това, което Е!) обозначаваме обикновено физикалната (веществената) характеристика на Съществуващото - и наблюдаемо и ненаблюдаемо. В българският език обаче, съществува и категорията - Житие, т.е. поредицата от Събития (процеси) всред Съществуващото, също наблюдаеми и вкл. ненаблюдаеми.
И Житието и Битието са обекти на описания (процес) на Хронологията, Летописите, Календите, Историята, митовете, легендите и пр. За по-сложните форми на описание си служим с граматически форми наречени глаголни времена - минало, настояще, бъдеще и техни производни разни.
С тези глаголни времена обясняваме, че дадено събитие (процес) се е случило (примерно) преди друго събитие, и (примерно) след трето събитие (процес)
Но това са  само описания - не са самите процеси! Никъде - нито в Микро, Мезо и Макро Космосът не съществува ФИЗИЧЕСКИЯТ ПАРАМЕТЪР "време". Същият се "подвизава" само в нашите описания и обяснения.

Иначе, Ради, аз НЕ СЪМ нито от "едните", нито от "другите"... проценти! - аз съм извън-Редно събитие по-време на битийното ми присъствие!!!
И с всичките ми обяснения тук и там, въобще не казвам, че когато аз приключа Житието си, с мен ще изчезне и Битието! - въобще не! - ще изчезне само моето лично физикално (процесуално) Житие.

Хайде някои от съответно Житействащите, ми отговорят на въпроса, къде въобще е тук или там 4-тото (времево) измерение, което започнахме вече и да си го манипулираме, като в детските приказки или фантастичните ни екстраполации!?

 ;D ;D ;D
 8) 8) 8)

« Последна редакция: Декември 24, 2018, 11:39:48 am от Maistora52 »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #79 -: Декември 24, 2018, 01:32:45 pm »
Цитат
Хайде някои от съответно Житействащите, ми отговорят на въпроса, къде въобще е тук или там 4-тото (времево) измерение   
Има едни съвсем реални двумерни същества, наричат ги амеби. Ако приемем, че те някак си имат начин да мислят и комуникират, как една амеба би могла да покаже на друга третото измерение. Да отрече човек твърдение с тези доводи е равносилно да отрече още много неща, примерно  менделеевата таблица защото никой не е преброил електроните в даден атом поспчвайки ги с пръст един по един. На практика човек използвайки такива доводи отрича единствено собствените си когнитивни способности. Дори и това отричане да има чисто спекулативен характер заключението на онези 70-80 нерегистрирани потребители влизащи всеки ден във форума е:
Ебаси тъпака е тоя а след като направят такова заключение за няколко потребителя обобщението е:
Ебаси тъпаците са в тоя форум.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Що е то време
« Отговор #80 -: Декември 24, 2018, 02:01:07 pm »
Дори и това отричане да има чисто спекулативен характер заключението на онези 70-80 нерегистрирани потребители влизащи всеки ден във форума е:
Ебаси тъпака е тоя а след като направят такова заключение за няколко потребителя обобщението е:
Ебаси тъпаците са в тоя форум.
Ш'са сетиш какво имама предвид когато искам рейтинги за постове ... :)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Що е то време
« Отговор #81 -: Декември 24, 2018, 02:35:43 pm »
Радико, тази амеба на прикачената снимка, прилича ли ти на двумерно същество? И въобще хабитатът на микроорганизмите е мноого далеч от двумерен – те плуват в каквато посока си пожелаят от обемното пространство. Това, че ние ги притискаме между стъклата на микроскоп (за наше удобство), не значи, че светът за тях е някаква плоскост. Някои може да каже: "Нека за момент да приемем, че са  двумерни...". Няма как да приемем такова нещо, защото бягаме от реалността и я изопачаваме. Не се ли усещате? Майсторът много добре обрисува нещата по-горе с примерът чак до атомарно ниво, където всичко е ни повече ни по-малко 3D. Тук отново човекът започва да брои (както Майстора неведнъж е споменавал),т.е. измисля си някакви неща за удобство и оттук тръгват фикциите 1D, 2D, 3D, 4D и т.н. Неслучайно прибавих и 3D-то към списъка, защото реално погледнато може да се нарече просто... всеобхватно обемно пространство, в което протичат процесите (любимото "време" :) ) на всесъществуващото.
Световете с различна финост и честота съществуват тук и сега във всеобхватното обемно пространство (то не е "наше", не е ничие, то е просто всеобхватно), но просто не си взаимодействат с нашите градивни частици заради големите разлики в механизмът им на съществуване.

Въобще всички тези напъни приличат на: "Епа що да е просто, като може да е сложно?" Там е работата, че сложнотиите които насила си измисляме (особено в космологията и квантовата механика) в голямата си част грам не си корелират с действителността.

Работата не опира до това, че примерно аз и Майстора не разбираме тези неща, които така усилено се опитвате да разнищвате. Далеч не е така. Разбираме ги, но в крайна сметка осъзнаваме, че те са фиктивни.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #82 -: Декември 24, 2018, 03:03:20 pm »
Боже, боже, Ради... ама ти почна да се ядосваш май?!
Не се ядосвай бе брат, не тоя форум, а целият свят е пълен, та препълнен чак, с тъпаци... и... просто е невероятен късмет да не попаднеш в тяхната "група"... То и за това цялата човешка цивилизация (или май "цвили-цвили-зация"!?) върви бавно като охлюв, не можейки да се отърси именно от тъпащините на тъпаците.
И нека, както думаш ти, всеки редови и извън-редови читател на форума САМ ДА СИ НАПРАВИ РАВНОСМЕТКАТА ЗА ТЪПАЩИНИТЕ ТУК И ТАМ...
...като например последния ти бисер за двуизмерната амеба! - да! - за нея Земята е плоска!
... то така ако погледнеш, и уя на коча е двуизмерен (толкова е дълъг и толкова е дебел! - нема 3D!!!) - ама коча не е 2D ?! Нито 4D - нали! - така че решавай, щот ни си уй `(2D), ни си коч (3D), а просто нещо различно от 3D битийността... - просто си имаш 4D житийност! - ми кой като теб? - ние сме си пълни нещастници с нашата 3D битие-житийност в нашата N-мерна действителност!

Извинявам се... нищо лично... просто ми е супер весело!

 ;D ;D ;D 

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #83 -: Декември 24, 2018, 03:31:48 pm »
Протеус Мирабилис - едноклетъчен звяр и братовчед на Амебите!

Сещам се и за митологичният (гръцки) дзвероид - Протей! - имащ способността да се превръща във всичко, и за това бил непобедим... та същият, като едното нищо можел да става и двуизмерен! - да, бе! - притиснал го Херкулес, ама тоя, дзвер си е от класа, превърнал се във вода и изтекъл двуизмерно изпод лапите херкулесови!
Ей такива ми ти БАКТЕРИАЛНИ работи из митологията БИТУВАТ и до днес!

9-ТО бЛАЖЕНСТВО:
"Блажени сте, когато ви похулят и ви изгонят и върху вас рекат на лъжа всяка зла реч заради Мене.

Радвайте се и веселете се, защото е голяма наградата ви на небесата!"

И си носете новите дрехи, че ... 2 и 4 D-мерностите ни дебнат от всякъде!

Чуйте си пак "Балкански синдром" https://www.youtube.com/watch?v=va7xn7BSeZ0&index=27&list=RDOhm7bnY9tng  и продължавайте с 2 и 4 D изобретенията!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #84 -: Декември 24, 2018, 04:11:55 pm »
Въобще не съм се ядосал. Само малко ми е тъжно и много досадно, че се налага да водя подобен род дискусии. Съвсем очевидно е, че и на двамата с хипарх ви е ясно каква теза защитавам. Съвсем очевидно е, че нямате доводи да я оборите. Обаче понеже "Ромео трябва да умре"  се отрича всичко което е възможно. Кажете нвщо прорив твзата не против илюстрациире с които я обяснявам. Да ама "Мисията невъзможна" Тъжното е, че тези страсти да се докаже на всяка цена се случват точно днес. Спирам и повече няма да влизам докато минат празниците защото очевидно провокирам низки чувства неподходящи за този празник.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Що е то време
« Отговор #85 -: Декември 24, 2018, 05:31:53 pm »
Фактите са следните:
1. Простият не знае, че е прост!... т.е. не знае, че нищо не знае!... или, не знае, че може и да знае нещо!
2. Умният знае, че не е съвсем прост! ... т.е. знае, че нещичко поназнайва!
3. Геният "знае, че нищо не знае"!... ми как?! - и простият и умният взети заедно - знаят повече от него!

Това е обобщеният Кюп! Всички сме вътре! Някои от нас, не знаят къде са! Други знаят, че са някъде там - около!
Трети, знаят, че никога не могат да напълнят делвите на Данаидите... просто защото нямат дъна... нямат основа, и ... водата ще изтича, колкото и да се мъчат да ги напълнят...

Их, как хубаво го казах! - делви... глави... вода - знание - нещо тече, едно нагоре, друго надолу... около - въртене в кръг с уклон към зацикляне или излитане "по допирателната"... кюп - форум...

Ура! - имаме си кюп за Свободна енергия!

Айде веселете се, бе, празници са... стига сте мъчили клавиатурите!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Що е то време
« Отговор #86 -: Декември 24, 2018, 05:52:54 pm »
Фактите са следните:
1. Простият не знае, че е прост!... т.е. не знае, че нищо не знае!... или, не знае, че може и да знае нещо!
2. Умният знае, че не е съвсем прост! ... т.е. знае, че нещичко поназнайва!
3. Геният "знае, че нищо не знае"!... ми как?! - и простият и умният взети заедно - знаят повече от него!

Това е обобщеният Кюп! Всички сме вътре! Някои от нас, не знаят къде са! Други знаят, че са някъде там - около!
Трети, знаят, че никога не могат да напълнят делвите на Данаидите... просто защото нямат дъна... нямат основа, и ... водата ще изтича, колкото и да се мъчат да ги напълнят...

Их, как хубаво го казах! - делви... глави... вода - знание - нещо тече, едно нагоре, друго надолу... около - въртене в кръг с уклон към зацикляне или излитане "по допирателната"... кюп - форум...

Ура! - имаме си кюп за Свободна енергия!

Айде веселете се, бе, празници са... стига сте мъчили клавиатурите!

Хайде Майсторе, на теб и на всички от форума, честита коледа и приятно прекарване. Хубавото е че има различни мнения, макар че едните попадат в умната категория, а другите в неправилната категория, защото определението "глупава категория"не е подходящо. :) ;)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Що е то време
« Отговор #87 -: Декември 24, 2018, 07:34:06 pm »
и ви го казвам най-откровено, писна ми да обяснявам, като на малки деца - ЧЕ ДОРИ И МУЗИКАТА ДОКАЗВА, ЧЕ ВРЕМЕТО ВЪВ ФИЗИЧЕСКИ (А  ДОРИ И В ПСИХИЧЕСКИ) АСПЕКТ Е САМО И ЕДИНСТВЕНО УСЛОВНО ПОНЯТИЕ (ФИКЦИЯ), С КОЕТО ОБОЗНАЧАВАМЕ ПРОЦЕС!
Нищо повече и нищо по-малко!

Примерът с музиката не е от вчера и първи го бях предложил още преди 2-3 години почти!
Само че...изобщо не доказва, че времето е фикция!
Музиката доказва, че времето е абсолютно като параметър за всичко, що е ЖИВО!
Ходи обяснявай на животните или на растенията, че било фикция...

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Що е то време
« Отговор #88 -: Декември 25, 2018, 07:41:06 am »
Трябва някак си да отбелязваме процесите, няма как. Именно това отбелязване ние наричаме време. Но в корена си нещата са просто процеси. Това е цялата работа около "времето" казано накратко.

Весели празници и от мен на всички!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Що е то време
« Отговор #89 -: Декември 25, 2018, 08:30:37 pm »
Час по атеизъм.Класната;
– Деца .. и така да знаете Бог няма. Ето пример, Марийке, ти Бог виждаш ли?
– Не!
– Ето ... значи няма Бог!
Иванчо вдига ръка от последния чин.
– Ти пък какво искаш?
– Може ли да задам и аз един въпрос на Марийка?
– Задавай...
– Марийке, ти на учителката мозъка виждаш ли го?
– Нее..
– Значи, НЯМА мозък!!
То и четвъртото измерение не се вижда по тази причина.