Автор Тема: Възможна ли е скорост по голяма от скоростта на светлината  (Прочетена 73446 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Имаш факти само за познатата ни материя!
Имаш ЗЗЕ изведен на базата само на познатата ни материя!
Знаеш действията на силите само върху познатата ни материя!
Да, когато намерим нещо дет не се вписва в тези факти - тогава почваме да преосмисляме теорията. Или ако намерим материя дет не се подчинява на тия закони. Или поведението на познатата ни материя не съответства на законите. Прецизираме старата теория или наисваме нова. А тук се поставя каруцата пред коня - дайте да видим ако имаме тяло с отрицателна маса дали можем да прекрачим скорстта на светлината. Ми нямаме тяло с отрицателна маса (засега), затуй и скоростта на светлината е предел.

Преди няма и 100 години учените разбраха че нютоновата механика не им върши работа когато става въпрос за атоми, електрони и фотони. Просто данните не съответстваха на формулите. Затова си измислиха (т.е. не точно изсмукаха от пръстите, а моделираха математически) разни общи и специални теории на относителността, квантова физика ... Те пък не са приложими изцяло в света в който живеем.
Предстаяш ли си да имахме проводник с отрицателно съпротивление - ич нямаше да ни трябва да търсим СЕ... :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Bat_Vanko,
Много просто, защото нямам за цел да доказвам   нещо, в което не съм сигурен.
За кой път да повтарям вече,че тук разглеждаме вероятности?

Но да се отрича, че има неизвестни и неизследвани неща е смешно. Дадох пример в горния пост с разширяването на Вселената, защо го подминавате?
Какви по-наблюдаеми факти трябват от това, че съществува материята или, че съществуваме ние самите?
Относно учените, питай Хипарх и Хълк, те бяха пускали такива линкове, аз само ги ползвах за база размисъл.

П.П.За толкова години, така и не запомни, че нямам рег във фейсбук и няма и да имам! Достатъчно интелигентен съм, за да не го правя!
« Последна редакция: Декември 19, 2018, 07:31:20 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Юлиане:

"Да, когато намерим нещо дет не се вписва в тези факти - тогава почваме да преосмисляме теорията. Или ако намерим материя дет не се подчинява на тия закони. Или поведението на познатата ни материя не съответства на законите. "
Не можеш да търсиш обаче нови неща, неподчиняващи се на тези закони именно чрез същите закони!
То е все едно да търсиш нефт с металдетектор.
В случая ти предложих да разгърнем погледа си по-широко, за да потърсим варианти за наличие на отрицателна маса, понеже формулата го изисква, а ти вярваш във формулите.
Да, наистина при това допускаме, че скорост по-висока от светлинната е възможна, тъй като много езотерични източници го твърдят!
Дали ще анализираш нещо отзад напред или обратно, няма значение, важен е крайния извод.
Това нито е каруца, нито е кон.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Аре още веднъж, но малко по подробно:
Може да бъде измерена скорост по висока от светлинната и това вече се случи с неутриното. Отричането на факта с обосновка лоша връзка в кпнектор тип Rj45 е абсолютен фарс предназначен за ИДИОТИ и очевидно измислен от такива. Въпреки това държа да отбележа, че ние не сме и никога няма да сме в състояние да достигнем такава скорост защото сме различни от неутрино.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Предлагам да пофантазираме. Имаме твърдо тяло една билярдна топка с отрицателна маса, удряме я с една билярдна топка с положителна маса. Питам някой има ли идея как топката с отрицателна маса след като я удря топката с положителна маса, тя ще се ускори в противоположна посока ? нали трябва да премине безпрепятственно през топката с положителна маса, а това означава че би трябвало да няма свойството на материала да се съпротивлява на въздействие. Но тогава как ще взаимодейства механично със топката от положителна маса за да се ускори противоположно? няма вариант, затова стигам до заключението че отрицателната маса може да взаимодейства със положителната маса само гравитационно но не и контактно механически.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Аре още веднъж, но малко по подробно:
Може да бъде измерена скорост по висока от светлинната и това вече се случи с неутриното. Отричането на факта с обосновка лоша връзка в кпнектор тип Rj45 е абсолютен фарс предназначен за ИДИОТИ и очевидно измислен от такива. Въпреки това държа да отбележа, че ние не сме и никога няма да сме в състояние да достигнем такава скорост защото сме различни от неутрино.

То по времето на Жул Верн никой не му е вярвал че ще има подводници, ама вече е реалност. Щом в природата дадено явление го има, то може да бъде подчинено на човека. За сега са непостижими далеч по малките скоростти от тази на светлината, но в бъдеще нищо не се знае.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Знае се аз го знам знам, че има съвсем прозаична причина за това. Непреодплима пречка, каквпто и да е материално тяло да задмине тази скорост.

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
@технократ

1. Това, че топката има отрицателна маса съвсем не означава, че има и отрицателен обем, така че не би следвало едната топка да премине през другата... Ако напълниш един балон с водород, ще изглежда, че той има отрицателна маса, но ако сблъскаш два балона какво става?

2. Предлагам да намесим и черната светлина - през деня запалваш лампата и става тъмно... :)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Знае се аз го знам знам, че има съвсем прозаична причина за това. Непреодплима пречка, каквпто и да е материално тяло да задмине тази скорост.

И каква е тази непреодолима пречка за тялото да задмине светлината скорост? Щото Айнщайн казал че не може, значи не може, а как да не се вярва на авторитет. Царят Симеон Сакскобурготски нали каза "вервайте ми че ще оправя българия за 800 дена" и я оправи ;D

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
@технократ

1. Това, че топката има отрицателна маса съвсем не означава, че има и отрицателен обем, така че не би следвало едната топка да премине през другата... Ако напълниш един балон с водород, ще изглежда, че той има отрицателна маса, но ако сблъскаш два балона какво става?

2. Предлагам да намесим и черната светлина - през деня запалваш лампата и става тъмно... :)

Не става дума за отрицателен обем, нали за да премине топката с отрицателна маса през другата, трябва да преодолее междумолекулярните и междуатомни сили, нещо като да преминеш през стена, демек тази отрицателна маса е призрачна, преминава през обикновената мателия безпрепятственно. На всичкото отгоре се и ускорява противоположно на действащата и сила. Абе магии с тази отрицателна маса ;D Айде вече ми писна тази тема и по специално отрицателните маси, заминавам да сядам на положителна маса с доста ядение и пиение  ;D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Не технократ,  Айнщайн е казал, че АБСОЛЮТНО НИЩО не може. Да ама се оказа, че доводите му са като последния в долния цитат:
Цитат
Изпит в университета. Темата е \"Звук и светлина\".
Влиза първият студент. Професорът го пита:
- Кое е по-бързо - звукът или светлината?
- Светлината.
- Защо?
- Защото, като включа радиото, то първо светва, а след това се чува звук.
Професорът го къса. Влиза втори студент.
- Кое е по-бързо - звукът или светлината?
- Звукът.
- Защо?
- Защото, като включа телевизора, първо се чува звук, а после се появява светлина.
Професорът къса и нега. Седи и размишлява \"Студентите ли са тъпи, аз ли много сложни въпроси задавам. Влиза трети студент.
- Представете си, че сте в планината. На другата планина, срещу вас, гърми оръдие. Кое ще фиксирате първо - светлината от изстрела или звукът от изстрела?
- Естествено, че светлината!
Професорът с облекчение пита:
- И какво е обяснението за това?
Студентът мълчи известно време и отговаря:
- Ами очите ми са по-напред от ушите! 
Едва ли ще го разбереш ама пробвам.

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Е няма как тяло със скорост минус 100000км.да надбяга тяло със скорост 300000км.
 Така, че и с тази теория Айнщайн отпада.За това, не я споделя.
 Най добре да не беше споделял и ТО.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Вижте колко хора са работили по въпроса за отрицателната маса: https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_mass

Само вижте количеството литература в края на страницата... Хора които се занимават десетилетия с тази материя. Сигурен съм, че голяма част от тях са по-интелигентни от мен, имат по-голям "умествен багаж", вероятно са прочели по вагон книги по темата. Аз дори и да искам, дори и да се занимавам само с това до края на живота си, едва ли мога да ги достигна.
И тия хора твърдят нещо. С'я ... погледнете реално, на кого да вярвам? На тях или на Технократа със 292 публикации в Мазето? Да, ако Технократ-а посочи една негова публикувана статия от всичките 35 дет са цитирани в уики-то ... ще бъда сериозно респектиран и вероятно ще взимам много-много насериозно нещата които твърди (макар че ще е 1 срещу останалите 34). Обаче ич не ми се вярва да сме в тази хипотеза...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Юлияне Юлиянеее.
Ако погледнеш списъка на участниците на някой конгрес по фантастика ще видиш не по малко ерудирани лица и то доста повече на брой. И кво, някой от тях да не е написал нещо научно. Стадното чувство наричано още конформизъм е лош съветник.
« Последна редакция: Декември 19, 2018, 11:46:26 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Юлиане, това, че сума ти хора са се блъскали, не означава, че не са се състезавали в една посока или по един и същ път :D
Понякога простият месар може да даде идея на химика инженер, а простият хамалин - на професора физик...
И не защото са толкова умни, а защото нямат стандартен поглед върху проблема!

Аз имам едно предложение да разгледаме...
Ако "положителната" маса е характеристика на материята, а "отрицателната" маса е характеристика на...енергията?
Не се ли подреждат малко нещата?
Толкова сме калъпирани да свързваме неизменно масата с материя, че подобно нещо може и да не е хрумвало на никого досега?
Не сте ли чували наистина термина "енергийно тяло"? То е безматерийно!
Човешката душа е вид енергийно тяло. Докато е жив човек, то е свързано с материйното човешко тяло (на физическо ниво не знаем как си взаимодействат като маси), но поради тази връзка е възможно да има положителна маса в това си свързано състояние.
В мига на умирането, тялото на човек олеква с около 50 грама! Това е потвърдено, измерено и доказано многократно! След прекъсване на тази връзка обаче, "духът на човек" може да отиде където си поиска на момента, без оглед на разстояние или време! Това, че всеки след като умре не хуква на пътешествия е поради факта, че първо - не осъзнава, че е умрял, второ - емоционалната връзка с познатите места и близките хора е толкова силна, че е на първо място по приоритет, заслепява всичко останало, трето - обикновено е хванат по-късно в енергийния капан(светлината в тунела), инсталиран на Земята, който е отговорен за следващото му прераждане и изтриването на паметта за предишния живот.
Някои хора, напреднали в духовните практики, умеят да го правят целево и без да се налага да умират! По този начин осъществяват връзка (черпят информация) с други точки от пространството и времето, узнават за минали, настоящи и бъдещи събития!
За повече информация - Хълк или Краси!
Сега някой да ми каже - с чия енергия и каква скорост пътува духът на човек?
И не е ли той тяло, което има отрицателна маса?

Да разгледаме още нещо...примерът, посочен от технократ в пост 91!
Там той демонстрира илюстрация на сила, приложена към "тяло с отрицателна маса", нали така?
Обаче...сила може да се приложи единствено от енергия и единствено върху материя!
Ако тялото с отрицателна маса не е материйно, няма как да му се приложи сила! Остава открита енергията, която би породила тази сила! Обаче...ако това тяло е енергийно и срещу себе си има енергия? Тази енергия няма как да упражни сила върху него, а ще го привлече към себе си.

« Последна редакция: Декември 19, 2018, 11:41:37 pm от atos »