Алтернативни енергоизточници > Теории, хипотези, физични опити

Възможна ли е скорост по голяма от скоростта на светлината

(1/36) > >>

технократ:
Здравейте съфорумци, отварям пак тема свързана със парадигмета на Айнщанизма, някои от форумистите ще почнат да се вайкат че само се пускат разни теми за теории и тяхното опровергаване, теоретизацията във форума била много дискотирана, а практиката оставала на заден план. Може и да са прави, но за да има практика, трябва и теория, тя теорията не е само за празноглави теоретици - философи, състезаващи се по софизъм и реторика, но и за да дава правилната посока на практичните занимания. Защото за да се практикува нещо първо то трябва да се разбере какво представлява, и какви са способите и методите на практиката, какво може евентуално да следва от практиката, и дали се корелира със теоретичните следствия, и как да се асимилира и интерпретира правилно всеки експериментален факт, в подкрепа на дадена теория. Теорията не само е важна за практиката, но и за изграждането на верен мироглед, а това не е маловажно. Та по темата, на всички е известно че Айнщайн постулира в своята специална теория на относителността от 1905г, че скоростта на светлината е универсална константа. Това означава на физичен език, че скоростта на светлината не се подчинява на   Галилеевите трансформации за скорост и ускорение, и не зависи от изборът на отправна система, както е в класическата механика. Ето един сайт в който е обяснено защо скоростта на светлината във вакуум не може да бъде надмината Тук Обръщам внимание на абзаца
" Защо да не може да се преодолее светлината бариера " , "Аргументът за безкрайна енергия". Искам мнението на форумистите за това твърдение в сайта?


juliang:
По-скоро отговора е "безкрайно голямо ускорение", не толкова безкрайно голяма маса.
А защо безкрайно голямо ускорение - ами защото времето в движещ се кораб се забавя. При скорост на един кораб близка до тази на светлината за наблюдател в кораба самия кораб ще ускорява с примерно 1 м/сек всяка секунда, но за външния наблюдател ускорението на кораба ще е 1 м/сек за година, просто защото секунда в кораба е равна на година извън кораба. С доближаването на скоростта на светлината нещата ще стават още по-зле и накрая ще се окаже че за последния метър в секунда е необходимо безкрайно количество време (от гледна точка на външния наблюдател).

Радико:
Юлияне кажи ми, ако два протона са на разстояние 500 000 километра един от друг а се сблъскат секунда по късно, с каква скорост е бил сблъсъка. Въобще щом минават за верни дивотиите на Айнщайн защо да отричаме тези на кадуцеус. И двете звучат еднакво сериозно.

juliang:

--- Цитат на: Радико в Декември 14, 2018, 08:32:23 pm ---Юлияне кажи ми, ако два протона са на разстояние 500 000 километра един от друг а се сблъскат секунда по късно, с каква скорост е бил сблъсъка. Въобще щом минават за верни дивотиите на Айнщайн защо да отричаме тези на кадуцеус. И двете звучат еднакво сериозно.

--- Край на цитат ---
на първия въпрос - зависи от това къде е часовника където е отчел тази секунда и спрямо който се измерва скоростта. Ако трябва да сме точни ... и километрите са относителни, така че кашата става още по-голяма, но няма да задълбавам. На втория въпрос - мисля в една друга тема аз трябваше да бъда убеждаван че в ГПС-а има корекция заради релативистичните ефекти. Тоест нещата са доказуеми опитно.

Малко допълнение на предния ми отговор - за този вътре в кораба скоростта му ще си нараства съвсем нормално и ще достигне тази на светлината с равномерно ускорение. Но в този момент ако реши да спре ще стане свидетел на това какъв точно е края на нашата вселена, как тя умира. Не е ясно как точно ще свърши тя, така че нямам конкретен отговор какво точно ще се случи с него. Но ако по неговия часовник той е ускорявал в продължение на година, за Вселената ще са изминали стотици милиарди години и огромна част от тези милиарди години ще са се изнизали в последните часове или минути по часовника на кораба.

MTM:
скорост. Двигателят на Алкубиер.
https://nauka.offnews.bg › Fizika_14 › P...       
   
Полети със свръхсветлинна скорост. Двигателят на Алкубиер.
https://nauka.offnews.bg › Fizika_14 › P...
 Не можах да кача, каквото трябваше.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия