Възобновяеми енергоизточници, нагревателни и хладилни системи > Термопомпи, земно термични, климатици, хладилни и др.

КОП на термопомпа самоделка

<< < (3/4) > >>

Номак:
Добре де,щом има кпд над 100% що не ги самозахранвате тез климатици?

plcsoft:
Трябва да правиш разлика между КОП и КПД!? Почети малко из нета!!!!

Номак:
Няма кво да чета.аз кога съм чел,чел...
Хлад.с-ма работи с по висок КПД от употребяваната енергия за компресора!
Поради що се срамИте да наречете хладилника термодинамично СЕ-у.во?

epwpixieq-1:

--- Цитат на: plcsoft в Ноември 08, 2020, 06:32:23 pm --- Аз се помъчих да постигна тези негови резултати но не разполагам с толкова средства и КОП-а който постигнах с моята термопомпа е около 4.3 за 24kBTU климатиски цени.  Аз се помъчих да постигна тези негови резултати но не разполагам с толкова средства и КОП-а който постигнах с моята термопомпа е около 4.3 за 24kBTU климатик. Но всяко лято продължавам да я усъвршенствам защото има още какво да се желае и на пролет когато се стопли ще продължа с преработката че сега в студеното не ми се занимава. И тъй като се стремя както в живота така и в работата към максимална простота и надежност на всичко което правя то с интерес следях неговите клипове.
...
 Това го доказва практиката тъй като вече втора зима се топля с този КОП. Даже в момента навън е 5.5 гладуса  в стаите 22 градуса и термопомпата работи в цикъл 10минути работа/около 1 минута разкрежаване и  15-20 минути почивка с номинална консумация на ток около 1300- 1400W/h за 10 минути. И мърка като коте навън!?  :D Така че КОП от порядъка на 3.25 въобще не е проблем за нашите климатични условия дори и при -10 градуса. Просто техническото решение е по-скъпо.

--- Край на цитат ---
Интересна информация, благодаря за споделянето и! Имате ли някъде повече споделено във форума (или по нета) за вашите оптимизации? Ще ми бъде интересно, а предполагам и на други колеги във форума, да се запознаем с вашия опит.

--- Цитат на: Номак в Ноември 08, 2020, 07:13:35 pm ---Няма кво да чета.аз кога съм чел,чел...
Хлад.с-ма работи с по висок КПД от употребяваната енергия за спирачката(компресора)!
Поради що се срамИте да наречете хладилника СЕ-у.во?

--- Край на цитат ---
Номак, plcsoft е много прав като ви казва да се образовате в тази насока и да направите разлика между КПД и КОП. Хладилника е СЕ-устройство колкото едно малко (5-тонно камионче) може да е СЕ-устройство понеже е пренесло 5-тона дърва, който имат енергийно съдържание (при най-оптимални условия ) от 85x109 J, изгаряйки (доста събоптимално) да кажем  10 литра нафтра които имат енергийно съдържание от 45x107 J.

По тази логика, която вие си представяте, камиончето е СЕ-машина с КПД от 18800%, понеже премества (най-грубо казано) енергийна концентрация от едно място на друго. Да не говорим, че като вземем процента на КПД на двигателя на камиончето и отчетем че само ( отново да приемем ) 30% от енергийното съдържание на горивото отиват за задвижване на ходовата част то това тези почти 19 000 % стават 57 000 %. Та нали по такава логика всичко което премества енергийно концентриран материал, а топлия въздух е такъв "материал", от едно място на друго, може да се представи като СЕ-машина.

Може би, в допълнение на съвета от plcsoft, е да си дефинирате, поне за вас какво разбирате под СЕ процес, и след това да разсъждавате дали машините за "пренасяне" на енергийно съдържание от едно място на друго са СЕ-машини.

Номак:
Г.не ,не само че съм чел но и съм поправял хладилници !
То ако кпд на хладилника не беше повече от употребяваната енергия за циркулиране на хлад. агент,нямаше хората да се отопляват и охлаждат с климатици!има си джаул томсон ефект,почетете малко в мрежата,добре е да търсите литература на английски че такава цензура има в бг. учебници че не ми се говори!
При това хладилника в този си вид не е максимално ефективен!вижте какви хладилници е патентовал Линде ..

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия