Автор Тема: ГРАФЕН  (Прочетена 42451 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
ГРАФЕН
« -: Ноември 18, 2018, 06:46:30 pm »
Ребята  ;),
Казват графенът бил материалът на 21 век. Създаден е през 2004 г. от двама руски емигранти в Англия. Причината за не навлизането му в употреба е трудността му за получаване в промишлени количества. Приложенията на графена са хиляди, но аз искам да се спра само на един или няколко, дотолкова, доколкото касаят основната идея на форума - получаването на свободна енргия.

В Европа има програма за проучвания на графена - начини на промишлено производство и видове приложения, за което са похарчени 1,5 млрд. евро. Един руски учен обаче - академик Виктор Птарик, абсолютен гений, получава графен направо със скоростта на светлината по някакъв неизвестен за мен принцип, който ще видите долу във видеото.

Полученият графен не е еднопластов, но е едноатомен. Как ще го раздели на пластове, ако е нужен само един, не ми става ясно. Но добивът му е толкова лесен, все едно се вари мляко и то кипва. Това за добива на графен, за който все още света няма промишлена технология.

Интересното, което касае СЕ е, че добития от академик Виктор Патрик графен се пресова във вид на слайд, прикрепя се на една метална подложка и това става електрическа батерия, която индуцира движение на електрони за сметка на температурата в околната среда. Направо чудо батерия. Ако това се навие на руло, като кондензатор, струва ми се ще се получи онова, което всеки се стреми да намери, посещавайки форума.  ;)

Спирам до тук и оставям сами да видите за какво иде реч. Във видеото има и други чудеса от нанотехнологиите, но нито съм физик, нито химик, че да мога да взема отношение. Експериментите се провеждат пред титулувани учени от РАН.
 /да питам админите: как се прави видимо видео от ю-туб на страницата, защо не може, или пък аз не мога?/
https://www.youtube.com/watch?v=veXVkWOp2q0

« Последна редакция: Ноември 20, 2018, 01:16:13 am от atos »

Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: ГРАФЕН
« Отговор #1 -: Ноември 18, 2018, 07:04:05 pm »
EDM, е той многопластовият графен се нарича графит и няма какво да му се получава - направо се копа. :)

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: ГРАФЕН
« Отговор #2 -: Ноември 18, 2018, 07:45:39 pm »
ЕДМ, това много прилича на термодвойка графит-поцинкована ламарина. Като го слушам и като такава я представя. Имам тука едни парчета графит за ерозията и утре ще им лепна парче ламарина да видим кво ще излезне.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: ГРАФЕН
« Отговор #3 -: Ноември 18, 2018, 07:46:13 pm »
2014 продължава да показва https://www.youtube.com/watch?v=vHY0apcpveU

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: ГРАФЕН
« Отговор #4 -: Ноември 18, 2018, 07:54:27 pm »
има вече създадена тема тук

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: ГРАФЕН
« Отговор #5 -: Ноември 18, 2018, 09:06:55 pm »
До момента отговорът на PyroVeso е единственият смислен. Точно целта на изследванията по отношение на графена е премахването на излишните слоеве и получаването на монослой. Иначе това на академика от видеото ми прилича на обикновен термоелемент. Сега, не знам каква е ефективността му, може и наистина да е нещо сериозно, щото и термоелементите са сериозно поле за изследване и подобряване, но чак пък толкова...

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ГРАФЕН
« Отговор #6 -: Ноември 18, 2018, 09:20:07 pm »
ЕДМ, това много прилича на термодвойка графит-поцинкована ламарина. Като го слушам и като такава я представя. Имам тука едни парчета графит за ерозията и утре ще им лепна парче ламарина да видим кво ще излезне.
Да, не бях се сетил, термодвойка е. Обаче според мен трябва графита да е на прах, за да има по-голяма контактна площ с притискане. Графитен прах от батерии дали няма да свърши работа?
Преимуществото е голямата енергия при стайна температура.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: ГРАФЕН
« Отговор #7 -: Ноември 18, 2018, 09:36:22 pm »
В. Петрик: В 1984 году был осуждён за мошенничество и ряд других преступлений, в 1989 году освобожден условно-досрочно - бил е осъден за мошенничество

"Сажа не графен. Петрик не физик. Гражданин по статье проходит?" - Саждите не са графен

В руския интернет много са му набрали.

някакви сиви парченца вещество, приличащи на графит се заливат с нещо, става запалване и после - според Петрик - авто-каталитичен процес.

Самите видеа са с рекламна цел и не им се връзвайте. Има описание на далавера във връзка с това вещество.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: ГРАФЕН
« Отговор #8 -: Ноември 19, 2018, 02:55:16 am »
Да, не бях се сетил, термодвойка е.
Не мисля че това може да се характеризира като термодвойка, поне не в класическия смисъл, понеже няма съединение на металите. От видеото не ставя ясно дали металните пластини са от една и съща сплав или различни, ясно е обаче, че те са разделени чрез графитния слой между тях. Някой може ли да прецени какво измерва уреда? Единственото отношение към мощността може да се получи от, това че изобретателя споменава 1 kW изходна мощност от такъв темростатичен трансформатор на енергия ( не знам защо той продължава да го наименува батерия ) с 10 работни двойки от  1м2. Така излиза, с някой предположения, че за пластината която показва, да има подобно отместване на стрелката, чувствителността на скалата му трябва да е от порядъка на 1 V.

Не точно по темата но може би в подобен дух ето друг изобретател, Robert Murrey Smith, който в последното си видео показва производство на супер-кондензаторен лист, като подобни листове той използва в батериите които ще произвежда. В демонстрацията той използва въглерод от автомобилни гуми и графит ( може  и графен, както споменава на видеото ): https://www.youtube.com/watch?v=dFrpoRzdINA

Това не е генератор, но за тези които се интересуват от складиране на енергия представлява интерес. В допълнение този човек е един от малкото на нета, който започна от youtube филмчета във кухнята си, преди 5 години, премина през работно помещение/работилница с допълнение на нови колеги, и сега вече е достигнал етапа на малък производствен цех, като голяма част от нещата които прави и идеите които има ги пуска свободно на нета.

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: ГРАФЕН
« Отговор #9 -: Ноември 19, 2018, 07:06:17 am »

Не точно по темата но може би в подобен дух ето друг изобретател, Robert Murrey Smith, който в последното си видео показва производство на супер-кондензаторен лист, като подобни листове той използва в батериите които ще произвежда. В демонстрацията той използва въглерод от автомобилни гуми и графит ( може  и графен, както споменава на видеото ): https://www.youtube.com/watch?v=dFrpoRzdINA

Точно по темата е споменаването на Robert Murrey Smith.
Въпросният руснак бе обявил награда за този които успее да повтори неговия начин на направа на графен.
Именно Robert Murrey Smith направи това и пусна клип - познайте дали получи наградата.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ГРАФЕН
« Отговор #10 -: Ноември 19, 2018, 08:48:43 am »
Ако не за друго, то поне темата показва, че всеки полудял може да представи в Интернет "работеща" фантастична установка, а парадокса е, че повечето са такива.

Снощи се разтърсих в Яндекса за неговите разработки и се оказа, че има правено изследване от РАН за доста негови претенции, общо взето само една се оказва работеща, всичко останало, ако не е лъжа, то поне е неразбиране на процесите от Петрик.

По отношение на "термодвойката" - всъщност представлявала най-обикновен галваничен елемент. След време се разреждал елемента и до там.

По отношение на памука от графит са установили, че съдържа графен, но и смесица от всички останали форми на графита.

Всъщност не е нещо по-различно от изхода на останалите теми.

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: ГРАФЕН
« Отговор #11 -: Ноември 19, 2018, 07:26:08 pm »
ЕДМ, графита е с размери, 150/250см. Така че площта му е дори и по голяма. Понеже е обработен електрод и не смея да го натисна много силно към рафта, че да не го счупя. Съпротивлението по късата страна на графита е 0,4 ома. Графит ламарина е 0,2ома. Напрежение няма, а в помещението не е студено. Не смея да го нагрея, щото електрода може да ми потрябва, ако се наложи ремонт на формата. В "графита" на руснака явно има и още нещо. Не знам колко е електродния потенциал на въглерода, на цинка е 0,76В.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: ГРАФЕН
« Отговор #12 -: Ноември 19, 2018, 11:48:00 pm »
EDM electronics, има един англичанин Robert Murray-Smith, изследовател на графенови батерии. Те вече доколкото знам, започнаха начално производство на киловатчасови батерии от графен. Интересно, но той твърди, че те имат рецепта, която надхвърля възможностите на li-ion батериите. Интересно също така, че той също беше забелязал и споредил, че в някои случай се получава самозаряд на суперкондензатора, поне той така го разглеждаше, но не му беше ясно защо така се получава. Сега виждам, че Петрик казва, това да е температурен ефект. Наистина интересно. Графена доколкото знам има свойство на свръхпроводимост на топлина. Т.е. нагряваш от единия край, топлината моментално отива в другия край. Знам, че има подобни термопроводящи подложки. Феноменално ще е ако наистина 2 графенови листа преобразуват топлина в ток, защото както знаем, няма подобен добър преобразувател.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: ГРАФЕН
« Отговор #13 -: Ноември 20, 2018, 01:09:12 am »
Общо взето ако се задълбочи човек в историята, може да излезнат някои интересни неща:)))

Процеса е да кажем (побългарено) интеркалиране на графит  с хлорен анхидрид  Cl2O7
Ако съм разбрал правилно с химическа реакция отвътре се цепи графита, но резултата не е чист графен, а парчета/люспи  графит/въглен, а графен не е намерен при изследването, намерени са някакви други вещества, включително хлор.

Сравнява се полученото с така наречения термо-разширен графит, като свойствата са подобни относно абсорбиране на органични вещества 1:30-1:40 и повече. Тоест това вещество става за абсорбент, но не и за филтър.

Реакцията може да е взривоопасна и има вероятно значение количеството въглерод и анхидрид, за да не гръмне, но да се запали и да раздува сажди. Визуално - купичка въглерод на няколко капки или да кажем няколко милилитра -налива от шишенцето съвсем малко.

Предполага се(от някакъв учен), че даже може да не се използва графит, а примерно дървени въглища, даже по така наречения патент на Петрик, това се допуска.

За батерията - разглежда се варианта от комбинация на термодвойка - въглерод(не просто графит) и метал + добавка на някакъв електролит (галваничен елемент). Не търсете СЕ тук:))


някои неща резюмирах оттук:
http://forum.lebedev.ru/viewtopic.php?p=42985&sid=259ceebece1364452d767c52aea0779d

Предполага се също така, че Петрик, имайки определени връзки, е бил включван като съпритежател на патенти на открития, които всъщност не са негови, с цел да се монетизира патента.

Иначе тези пухообразни сажди може да са интересни за изследване, ако някой успее да ги репликира, но явно е важно да се вземат сериозни мерки за безопасност, примерно в някаква камера или подобно, защитни очила и др.

Ако колегите химици се изкажат, би било интересно, горе-долу за повечето неща се ориентирах какво описваха, но някои детайли може да са интересни и да се изследват по-детайлно.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: ГРАФЕН
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2018, 04:42:10 am »
Превъртях малко изчисления и се оказва че нещо не е така както се представя на видеото. В 13:40 се представя че 10 така изработени двойки от пластини с площ 1м2 на разстояние 1 см една от друга, трябва да трансформират,  или имат комбинирана изходна мощност от, 1 kW. Тоест всяка секунда, така представената установка трябва да изважда 1 kJ, или по 100 J на плоча.

Във видеото се представя че устройството работи на база на околната температура като енергиен източник. Имайки в предвид че въздуха има специфичен температурен капацитет от 1 kJ/kg С, и всяка плоча има приблизителна 10 литра или 0.013 kg, въздух около нея (10 000 см2, 0.5 см от всяка страна), от които моментно може да черпи енергия. Тези 0.013 kg, въздух, във всеки градус С имат складирани 13 J. Излиза че една 1м2 плоча, за да трансформира топлината на въздуха около нея в 100 J, трябва да намали температурата на този обграждащ я въздушен слой, обемни 10 литра , от приблизително 7.7 С за секунда. Тоест, това би било директно доказателство за работата на устройството като термостатичен трансформатор. За съжаление никъде това не се представя като доказателство, въпреки че елементарно за наблюдение.

При такова бързо, предполагаемо, "всмукване" на топлина от въздуха, около апарата трябва даже да се усеща въздушно течение, от рязкото падане на изстудения вече въздух. Според мен, при положение че това се усещаше, щеше да бъде неоспоримо доказателство за работата на устройството с топлината на обкръжаващия го топлинен фон. Понеже нищо подобно не е показано, това навежда на мисълта, че устройство или работи на друг принцип, като възможно топлинния фон на въздуха да е една част от преобразуваната енергия а другата да идва от вълнов електромагнитен фон (или от някакъв друг незнаен енергиен източник), или има нещо друго което не съответства с това което се предоставя като информация.