Автор Тема: ГРАФЕН  (Прочетена 42507 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #45 -: Декември 29, 2018, 09:57:10 am »
В първия случай не мога да си обясня каква е ролята на алуминия. Плътният окисен слой който има отгоре би трябвало да му попречи да реагира. Променя ли се след края на процеса.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #46 -: Декември 29, 2018, 10:03:47 am »
В първия случай не мога да си обясня каква е ролята на алуминия.

И аз :D Просто следвах инструкциите и май имаше някакво обяснение, но вече съм забравил.

О, алуминиевото фолио реагира и то доста бързо. Веднага започва да пуши, да се разяжда и накрая изчезва.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #47 -: Декември 29, 2018, 10:21:52 am »
Значи благодаря за споделената технология мисля, че ще ми бъде от полза. Считам, че имам да черпя.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #48 -: Декември 29, 2018, 10:46:03 am »
Няма защо, и аз благодаря за мнението относно покритията.
Всъщност... сега се сещам, че каустика може да помогне за предложеното от теб разделяне на фолиото от графеновия слой. Само не знам как процеса ще повлияе на самия графен.
Относно вида на содата каустик, аз работя с течния вариант. От тази на люспи нещо не останах доволен.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #49 -: Декември 29, 2018, 11:00:41 am »
Мисля, че ще е по сигурно с железен трихлорид. Смес от азотна киселина и кислородна вода също добре разяжда медта но дали няма да е агресивна и към графена. Мисля, че наи сигурно е метода
"Прпба - грешка"

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: ГРАФЕН
« Отговор #50 -: Декември 29, 2018, 11:50:12 am »
Радико с Амоняк, няма ли да стане?
 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #51 -: Декември 29, 2018, 01:51:18 pm »
Не знам никога не съм пробвал. По принцип амоняка ми е много противно съединение, сещаш се защо бих ползвал амоняк само при липса на друга перспектива. Голяма смрад е.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ГРАФЕН
« Отговор #52 -: Декември 29, 2018, 02:42:26 pm »
Най-добре изчакайте и Весо да хвърли малко светлина, че...където се намеси амонякът, и взривовете са наблизо :D

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: ГРАФЕН
« Отговор #53 -: Декември 29, 2018, 03:47:38 pm »
Аз с Амоняк си правя изкуствена патина и става много добре.
 Вярно че мирише, но на проветриво място не е проблем.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: ГРАФЕН
« Отговор #54 -: Декември 29, 2018, 07:46:36 pm »
Радико, не мога да не се съглася с juliang за технологичните трудности пред начинанието ти. Например:
- Как ще различиш графена от графита без помощта на електронен микроскоп? Каква част от листа е графен? По магнитните свойства ли - това е само един атомен слой дебелина. По електропроводимост - сигурен ли си че сондата няма да разкъса този слой или че няма да попадне на графитово образувание.
- Каква е якостта на този лист с дебелина един атом, дали ще може да издържи тежестта на случайно попаднала капка от ецващият разтвор? Или няма да се разкъса от въздушният полъх при пренасянето?
- Металните листове с дебелина по малка от микрон са прозрачни, а този лист от графен е над 1000 пъти по тънък и предполагам ще бъде напълно прозрачен. Как смяташ че ще можеш да боравиш с него и дали ще можеш да видиш ако има някакви разкъсвания по него?
Това са все проблеми които не могат да се решат в любителски условия!!!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #55 -: Декември 29, 2018, 07:55:53 pm »
Бат Ванко, за моето евентуално начинание въобще не смятам да отделям графена от повърхността на която е получен тоест смятам да го получавам на място. Един вид на принципа на галваничното покритие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ГРАФЕН
« Отговор #56 -: Декември 30, 2018, 03:29:44 am »
Радико, мисля, че Bat_Vanko е прав - дори и да го получиш като галванично покритие, дори и да успееш, как ще го разграничиш от слоевете сажди или графит (ако щеш и вид оксидация) ?
Как ще "отлюспиш" останалите ненужни слоеве?
Ако наистина е слой с дебелина един атом, той няма да се види, че е там, не говорим дори и за разкъсвания...
Прилича ми малко като да се ползва злато, намиращо се в златна руда, като употребяваш целия къс руда, без да го преработваш...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #57 -: Декември 30, 2018, 09:15:10 am »
Ами аз вече се убедих по експериментален път че мога да го ползвам и така. В същност единствения голям проблем е, че това не е нещо подходящо за обществено споделяне хеле пък в този форум който се следи много внимателно. Може да се окаже след даже много малко време като се опирам да продам нещо дори и я "ОЛХ" че съм нарушил нечии патент който повтаря дословно думите които съм написал тук. За това за подобни неща съветвам и всички останали да пишат много внимателно и използвайки думи като "уфсъ" която е ясна за всеки от нас, но е непосилна за "АЛЕКСА" Ако не сте забелязали това "нещо" е чест посетител на форума.
« Последна редакция: Декември 30, 2018, 12:33:52 pm от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: ГРАФЕН
« Отговор #58 -: Декември 30, 2018, 09:40:43 am »

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #59 -: Декември 30, 2018, 01:04:01 pm »
Ето, че нобелова награда може да се спечели с помощта на тиксо и молив като основни работни инструменти :D Това означава, че никой не трябва да подценява разни опити и експерименти на гаражно ниво, дори да изглеждат твърде елементарни или абсурдни.

От втория линк на Valex става ясно, че лазерът (края на видеото от отг. #19) всъщност се използва като метод за разделяне на слоевете - фотоексфолиация. Не става ясно само каква е необходимата мощност на лъча.

"Лазерна аблация е процес при който се използва лазерен лъч за отстраняване на материал чрез изпаряване или сублимация. При слоистите материали, какъвто е графита, облъчването с лазер не води до изпарение или сублимация на въглеродните атоми, а до отделяне на цял или частичен слой, този процес се нарича фотоексфолиация."

Ето и едно видео с опит за изготвяне на суперкондензатор: https://www.youtube.com/watch?v=Ar3C5JgzhgE