Автор Тема: ГРАФЕН  (Прочетена 42465 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: ГРАФЕН
« Отговор #30 -: Декември 28, 2018, 06:22:45 pm »
Интересно методът на електролизата дали може да се използва за производство на графен? В случая и двата електрода са графитени: https://www.youtube.com/watch?v=6X9DQeWhi1U

По време на процедурата се получава графенов оксид, а авторът твърди, че кислородът по някакъв (поне за мен непонятен) начин изчезва чрез облъчването с червен лазер накрая и остава само чист графен. Дори и последното да не е така, може ли полученият графенов оксид да се използва например в изработката на суперкондензатори?
Установката е елементарна и мога веднага да я подкарам (е, без хай-тек бъркалката и центрофугата).

Хипарх, този от видеото дето получава графенов окис от графит и перхидрол, неговият перхидрол колко е процентен, защото аз мисля да опитам да извлека по този начин графенов окис, но перхидрола който имам е 30%, и наистина чудно е как червеният лазер ще отстрани кислорода от графеновият окис, това може да стане само чрез химическа редукция, например със елемент който да отнеме кислорода от графеновият окис, и се сещам че това може да стане със магнезий. В една книга по химия се описва процес на горене на магнезий във среда от СО2 като се отделя чист въглерод и магнезиев окис. Кислорода може да се отдели и чрез електролиза, но за това трябва стопилка на графенов окис, а ако той се стопи, няма да бъде вече с конфигурация на атомите, необходима за графена.

Опс, поправка, другият видеоклип не този който показва получаване на графенов окис чрез електролиза, този мисля че е фейк, а ето този. https://www.youtube.com/watch?v=Irg3kbnTN4o

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #31 -: Декември 28, 2018, 07:02:26 pm »
Значи някой видя ли в тези клипове графен щот аз не видях. Може и да има отделени люспи ама те са си някъде там в чернилката. До колкото ми е известно графена въобще не е черен на цвят. Твхнократ ти хубаво ще дигнеш пушилката като тоя в клипа ама после какво ако не е тайна разбира се. Имаш ли друга идея осввн и ти дълбокомисленно да се взираш в бурканчето като оня юнак от клипа.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: ГРАФЕН
« Отговор #32 -: Декември 28, 2018, 07:19:15 pm »
Значи някой видя ли в тези клипове графен щот аз не видях. Може и да има отделени люспи ама те са си някъде там в чернилката. До колкото ми е известно графена въобще не е черен на цвят. Твхнократ ти хубаво ще дигнеш пушилката като тоя в клипа ама после какво ако не е тайна разбира се. Имаш ли друга идея осввн и ти дълбокомисленно да се взираш в бурканчето като оня юнак от клипа.

Разбира се че няма да се хвърля напред с главата за добив на графен по инструкции от тубата. Само исках да разбера мнението на други. Иначе графена е ценен, за суперкондензатори за направа на ел платки, и т.н приложения безброй. Аз си мисля не може ли графен да се отложи върху хартиен лист, и ако е възможно да се "рисува" по хартиен лист с графен, още по добре.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ГРАФЕН
« Отговор #33 -: Декември 28, 2018, 07:37:25 pm »
Май или аз или някои от пишещите не са наясно що е то "графен"...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #34 -: Декември 28, 2018, 07:37:37 pm »
Преди малко споменах за сртклата. За направата на суперкондензатори са необходими цели листове не трошляк.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #35 -: Декември 28, 2018, 08:43:57 pm »
Именно и аз това се замислих. То хубаво може да си правим такива заигравки с електролиза или др. химически реакции, но накрая едва ли някой от нас ще е способен в домашни условия да създаде едноатомен "чаршаф" от въглерод, което всъщност представлява графена. Доколкото разбрах само тогава се проявяват "свръхспособностите" му. Ако са повече слоеве, то вече няма да е графен ами графит или аз поне така разбирам нещата.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #36 -: Декември 28, 2018, 09:04:01 pm »
Значи не е кой знае колко сложно да се направи графенов лист върху лист медно фолио примерно. Проблема идва после при разделянето. Единственният шанс е да се ецва целия меден лист за да остане само графена. Крайно непрактична технология рентираща се само за научни изследвания.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ГРАФЕН
« Отговор #37 -: Декември 28, 2018, 10:00:40 pm »
Ндааа... проблема е горе-долу същия като с другата форма на въглерода - диаманта. Реално няма голям проблем да си го направиш - малко температура, малко налягане... :)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #38 -: Декември 28, 2018, 10:11:37 pm »
За графена Юлияне налягане не се изисква необходимата температура е колкото да загори на жена ти кекса,че в определени случай и малко по ниска. Тънък момент разбира се има и тук, съвсем случайно го разкрих. Катализатора му е тайната на графена.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ГРАФЕН
« Отговор #39 -: Декември 28, 2018, 10:48:04 pm »
Ти пак ме разбираш буквално...
И в единия и в другия случай имаме технологичен проблем, не толкова физичен. Знаме какво трябва да го направим, не е като да нямаме оборудването да го направим, материалите са в свободна продажба, просто ... икономически не е изгодно (все още).

Всъщност аз си нямам ясна идея как точно ще накарат въглерода да ляга в дебелина от само един атом...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #40 -: Декември 28, 2018, 10:57:32 pm »
Ами предполагам, че не е необходимо много да го карат защото това изглежда му е любимо състояние. А все още не се използва заради едно нещо което аз за себе си съм нарекъл патентен синдром. Сякаш е прав Тома Томов:
Идат тъмни времена.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #41 -: Декември 29, 2018, 07:30:16 am »
Искам да попитам който знае (предполагам PyroVeso ще е наясно) какви съединения се получават при следните две процедури.

1. Имаме ваничка (кутия от сладолед) със сода каустик с разтворени няколко накъсани листчета (с обща площ като за А4 формат примерно) алуминиево фолио в нея. Потапяме оголени медни проводници, след което ги провесваме с нещо за капака на кутията и я затваряме. Така проводниците са изложени на изпаренията на каустика за около 24ч. При приключване на процедурата те вече са покрити с плътен равномерен черен слой, който е доста устойчив - трудно се маха само с пръсти. Какво представлява това черно покритие, дали е някакъв оксид (примерно от кислорода на NaOH) или е нещо друго?

2. Обгаряне на оголени медни проводници с газова горелка. Процедурата се повтаря няколко пъти, като между всяка проводниците се оставят да изстинат. Отново възниква тъмно покритие (но не чак черно като в предния пример). То е доста лъскаво и може да придобие перманентни оттенъци от цветовете на дъгата. Не е толкова устойчиво като това от каустика и при огъване на проводника може да се изрони. Предполагам това пак е някакъв окис, но дали няма и въглерод?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #42 -: Декември 29, 2018, 09:19:41 am »
Пропуснах да отбележа, че покритията са до голяма степен изолатори - мултицета хваща само мегаомове и то на малко разстояние между сондите.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ГРАФЕН
« Отговор #43 -: Декември 29, 2018, 09:20:43 am »
1. Това е меден окис  той се счита за едно от наи черните вещества, даже до съвсем скоро най черното. Мисля, че имаше 97% поглъщаемост.
2. Това са сажди смес от графен карбон и сферулени.Горе долу по подобна технология наскоро учени успяха да получат абсплютния рекордьор по чернота като върху медна подложка се синтезира слой графен след което условията се променят и започват да се получават карбонови нанотръби право нагоре. Нещо като четка за зъби тръбите са вълноводи поглъщащи всяка светлина и са толкова нагъсто и добре подредени, че поглъщат над 99% от светлината.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: ГРАФЕН
« Отговор #44 -: Декември 29, 2018, 09:41:56 am »
Да, при първия вариант се получава много черно и матово, но при втория е кафеникаво и лъскаво (все едно съм нанесъл лак) с леки разноцветни оттенъци.

Първата снимка е на малки намотки с каустик, а останалите тороидални са с обгаряне. На последната се забелязват цветовите оттенъци, вероятно се получават т.нар. структурни цветове, възникващи заради вида на микрорелефа (доколко големината на отделните съставляващи съвпада с дадена дължина на вълната от видимия спектър). След като е лъскаво изглежда се получават много плътни слоеве, но пък са по-податливи на механично увреждане.