Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Трансформиране на ел. енергия от ниско-температурни топлинни източници

<< < (9/18) > >>

epwpixieq-1:

--- Цитат на: juliang в Ноември 26, 2024, 09:41:23 pm ---Огромната част от флората ползва светлината, а немалка част от фауната - и топлината от Слънцето. Това, което правим и ние с фотоволтаиците и соларните панели.

--- Край на цитат ---
Така е но фауната го прави натурално, като част отжзнения си процес, като освен това произвежда и кислород, и ни дава горива.Докато ние го правим изкуствено (не натурано) и много неефективно.

--- Цитат на: juliang в Ноември 26, 2024, 09:41:23 pm ---И малко за проблемите и особеностите на Тесла Турбината

--- Край на цитат ---
;D това видео го пусках прди години точно по темата за ТТ, и принципно не е нова информация (поне за мен). Но което е по-важното е че това е видимата динамика, но въпроса е да можете да осъзнаете/представите невидимиата: https://www.youtube.com/watch?v=5zI9sG3pjVU&t=510s (това видео отново съм го пускал точно по темата на ТТ)

В крайна сметка, това което трябва да се осъзнае, и което вие изобщно не разбирате (а то е фундаментален принцип при флуидите), че винаги има вихрова турболенция (тоест вид флуиден лагер), която винаги съществува между флуида и каквато е да е повърхност, понеже това е начина по който всеки (абсолютно всеки) флуид, предава енергията си на (релативно) по-бавно (или не-)движещи се тела/повърхности. Въпроса е какъв процент от граничния слой е турболентен и когато релативните скорости на флуида и повръхността растат този турболентен граничен слой нарастава и така пренася повече енергия от флуида към повърхността ( повече триене ). Обратното когато релативната скорост на флуида и повърхността е малка, турбулентната част (на граничния слой) намалява, но никога не изчезва. Отново, забелжете че тези турболенции са винаги вихорови, и се явяват вид флуидни лагери.

Това обясненение съм го писал и преди ( мноооооооого по обстойно ) в темата за ТТ, и имаше доста коментари (основно с Радико, но и с вас ,както и с други колеги), отностно тази част, понеже никой от коелгите ( освен Радико, поне тогава) не можеше да си престави, точно какво се оптвам да обясня: https://mazeto.net/index.php/topic,369.msg111320.html#msg111320

juliang:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 27, 2024, 01:26:07 pm ---Така е но фауната го прави натурално, като част отжзнения си процес, като освен това произвежда и кислород, и ни дава горива.Докато ние го правим изкуствено (не натурано) и много неефективно.

--- Край на цитат ---
Всичко което прави човека (като изключим дишането и ср*нето) е "не натурално". А за ефективността ще поспорим. Аз лично не виждам кой-знае каква ефективност в десетките киловати енергия които поглъща под формата на светлина едно голямо дърво.


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 27, 2024, 01:26:07 pm ---... Отново, забелжете че тези турболенции са винаги вихорови, и се явяват вид флуидни лагери.

--- Край на цитат ---
Точно лагери най-малко ти трябват когато искаш да прехвърлиш енергия от един движещ се обект към друг.

h2motor:
  По принцип ядрения реактор ни захранва с енергия, така е направено а не е с фотоволтаици. Той захранва много неща и енергията която получаваме е необходима да съществува обитаема по този начин планета. Всичката тази топлина, без нея неможем, а фотоволтаиците въобще не я преобразуват в ток. Според мен е направено много по съвършенно отколкото си го представяме.  На планетата е ставало и много студено, тогава с какви фотоволтаици биха могли да правят ток ? Това е временна работа, за момента може да се развие, но няма да може да достигне някакъв много значим дял. Защото е много лесно да се каже да се направи, но това отнема време и също много труд. Панелите може да станат евтини, автоматизирано производство с роботи, но монтажа им как ще се поевтени чак толкова много ако е тук панелче, там друго. Другия вариант - големи фотоволтаични централи, първо са далеч от потребителите, второ те правят променлив ток, а се използват много електродвигатели направо на променлив ток безчеткови и потреблението им при пускане е с едни пикове в големината на тока, както и на нагревателите също между другото. После тези инвертори са с големи загуби, те не могат да се направят като генераторите да издържат тези моменти толкова устойчиво. Ясно е че ще се търси вариант тока да се вкара в генератори заради мрежата. Много работа има по тези неща и трябва време да се случи. Просто голям обем работа, ако се напънат да я свършат бързо няма да им се получи, трябва да откриват рационални варианти, а не сделано с теслата набързо.

juliang:

--- Цитат на: h2motor в Ноември 27, 2024, 09:11:34 pm ---... На планетата е ставало и много студено, тогава с какви фотоволтаици биха могли да правят ток ?

--- Край на цитат ---
Това го приказвай на еколозите, дет обясняват че с всяка година става все по-топло. А и реално... от какво са се появили тия залежи от газ и нефт в Сибир? Вероятно там преди време е имало тропически гори...
Ма това е за такъв времеви интервал, за който изобщо не ми дреме - отдавна ще съм изгнил в гроба...


--- Цитат на: h2motor в Ноември 27, 2024, 09:11:34 pm ---... Другия вариант - големи фотоволтаични централи ... второ те правят променлив ток

--- Край на цитат ---
Фотоволтаиците не са ти силната страна... къде си видял панел де прави променлив ток? :)


--- Цитат на: h2motor в Ноември 27, 2024, 09:11:34 pm ---... После тези инвертори са с големи загуби..

--- Край на цитат ---
Да, добре... бяха с голем изагуби когато п*шката ти ставаше. Сега КПД-то на инверторите надхвърля 90%


--- Цитат на: h2motor в Ноември 27, 2024, 09:11:34 pm ---Просто голям обем работа, ако се напънат да я свършат бързо няма да им се получи, трябва да откриват рационални варианти, а не сделано с теслата набързо.

--- Край на цитат ---
Няколко десетилетия мисля че е приемлив срок. А и все още сме в началото на тази еволюция. Остава да пробият и откъм батерии, за да може слънчевата енергия да се съхранява, и всичките източници на енергия от фосилни горива а също така и ядрената енергия ще остареят като парната машина. Щот парната машина само преди едни 150 години е била не само върха на технологиите, ами е нямала никаква конуренция.

h2motor:
90 % инвертори с този тип трансформатори не правят. В момента инвертори с мощност няколко киловата с ефективност 90 % са с огромно тегло все още. Както с комп. захранвания, има с ефективност 90, но са едни маломощни и тежки много и пак са си така.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия