Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Трансформиране на ел. енергия от ниско-температурни топлинни източници

<< < (6/18) > >>

h2motor:
juliang, дай устройство което да може да преобразува една трета от енергията на топъл въздух в ток и недей умува с асансьорите как е. Нямаш такова устройство. Имаше едни от Наса, бяха направили реактор в стъклен балон със синтез от първи порядък, от водород до хелий само, естественно хелия много малко, само част от атомите, но със спектрален анализ установяват наличието му. Правеха топлина 60 -70 вата и топлят вода в бидони, 60-70 вата в повече от изразходваната да подържа плазмата. Вече сайта им го няма. Пишеше че с двигател на Стърлинг ще превърнат топлината в ток и ще заработят бидоните сами. Няма линк защото сайта го няма, чакаха кооперация с някакви бойс които ще направят такъв Стърлинг, няколко години го имаше сайта им.
- Във случая се казва , аз такъв преобразувател нямам. Тухлите и асансьорите нищо общо нямат. Защото при термопомпата асансьора нагоре върви празен и като се натовари с тухли горе ще може да върти генератор който да произведе повече ток отколкото му трябва пак да се качи празен. Само трябва и тухлите пеш по етажите ако могат да вървят да се изкачват и да се натоварват сами. Такива тухли няма.

Номак:
Пичове,при флуидите нещата могат да се получат

h2motor:
  Соларните панели са устройства за СЕ, при това нямат движещи се части. Неприятното е че им трябва светлина, а тя не е постоянна. В момента в България има на цени на дребно колкото са в Китай на едро, но не в голямо количество.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: juliang в Ноември 22, 2024, 08:05:03 pm ---Нищо не казваш за налягането във втория балон. Ще се съгласиш че трябва да е по-ниско от това в първия - горещия. А в горещия по манометъра има вакуум.
Да, теоретически може водата от грещия съд да кондензира в тесла турбината и да попада в студения, където има по-голям вакуум и въпреки това да остава в течна фаза поради по-нсиката си температура. Но какво ще стане след 5-10 минути работа? Ще имаш един полупразен горещ съд, в който ще трябва да налее студена вода и да я сгрееш до 80 градуса с нагревателя. След това ще трябва да създадеш вакуум в студения съд отново с някакво устройство. И в горещия съд ще трябва да направиш вакуум.

--- Край на цитат ---
Както се казва една картинка изразява 1000 думи, така и тук, едно видео отговяря на много въпроси: https://www.youtube.com/watch?v=hm8m_0rzyMo  имайте в предвид че вакума който съществува се самопотдъжа при работа на трубината (което е доста ясно на видеото)

--- Цитат на: juliang в Ноември 22, 2024, 08:05:03 pm ---А още по-странното е че не свалят никава енергия от тесла турбината. Не е ясно колко енергия може да се добие от нея и колко да се вложи.

--- Край на цитат ---
Оредоикаган че нижете да се досетите, че за разлика от турбина под налягане, която (както е ясно) изисква огромна топлинна енергия, тук, поне по мой предположения може постоянно да се извлече около 700-750W.

--- Цитат на: juliang в Ноември 22, 2024, 08:05:03 pm ---
Големия проблем е че ти трябва "делта те", т.е. разлика в температурите между околоната среда и топлоносителя.

--- Край на цитат ---
Технически без "делта" нямаме и живот, нали. Разликата е колко голяма делта е необходима за една ситема да се използва както се казва off-grid.

--- Цитат на: juliang в Ноември 22, 2024, 08:05:03 pm ---
Така че нещата не са невъзможни, просто в някои случаи са икономически неоправдани.

--- Край на цитат ---
;D ;D ;D Много съм съгласен с това становище, но сега го преосмислете от гледната точка на вашето виждане, да се покрие част от Сахара със фото-соларни панели. Дали е възможно, абсолютно (с неимоверни индустриални инвестиции), но също така е и абсолютно неоправдано, понеже това ще банкрутира цялата индустриална система основана на евтина енергия.

juliang:

--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 24, 2024, 02:27:10 pm ---Както се казва една картинка изразява 1000 думи, така и тук, едно видео отговяря на много въпроси: https://www.youtube.com/watch?v=hm8m_0rzyMo  имайте в предвид че вакума който съществува се самопотдъжа при работа на трубината (което е доста ясно на видеото)

--- Край на цитат ---
Ок, ясно ми е че имаш една система под вакуум, и претакаш изпаряващата се при 80 градуса вода от горещия танк към студения, където тя кондензира и така поддържа вакуума. Ще работи. Но продължавам да не разбирам защо се занимават с вакуума, като могат просто да налеят спирт в горещия танк и той да кондензира в студения. 80 градуса са идеални за работа със спирт като флуид при атмосферно налягане.
Ще се съгласиш че за да се движат водните (или спиртните) пари от горещия към студения танк в студения налягането трябва да е по-нсико отколкото в горещия. И за да затвориш цикъла ти трябва помпа, която да смуче флуида от по-студения танк с по-ниско налягане и да го нагнетява в горещия, където налягането е по-високо. Теоретично можеш да закачиш помпата на оста на турбината. Дори вероятно ще ти остава някаква енергия в плюс от цялата тая забава. Колко - не мога да преценя, но няма да е много.
Да, с тази инсталация и с избора на подходяш флуид и подходящ вакуум можеш да изкараш ел. енергия от някакъв нискотемпературен източник. Дали си струва ... всеки сам си преценя както казват хората.


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 24, 2024, 02:27:10 pm ---... Оредоикаган че нижете да се досетите, че за разлика от турбина под налягане, която (както е ясно) изисква огромна топлинна енергия, тук, поне по мой предположения може постоянно да се извлече около 700-750W.

--- Край на цитат ---
Не е задължително турбината да изисква огромна топлинна енергия. Отново опираме до "делта те" от което зависи и "делта пе", което е основно за мощността на турбината. Колкото по-голямо е "делта пе", толкова по-компактна може да е турбината. Вятърните турбини кито работят с много малко "делта пе" са с размери десетки и стотици метри, докато парната турбина може да е по-малка от няколко метра за подобна мощност.
И от това което се вижда на видеото няма да можеш да извадиш повече от 50 вата. Дори и това ми се вижда много. Тесла турбината е известна с това, че има високи обороти, ма й липсва въртящ момент. Ако я натовариш малко, парата просто минава покрай дисковете.


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 24, 2024, 02:27:10 pm ---... Технически без "делта" нямаме и живот, нали. Разликата е колко голяма делта е необходима за една ситема да се използва както се казва off-grid.

--- Край на цитат ---
Зависи не само от това колко топло имаш като отпаден продукт, ами и колко студено може да ти предложи околната среда. Тая система ще е яка през зимата кога навън е -20, но точно в тоя момент тая "отпадна" топлина можеш да я ползваш директно да си топлиш помещението, а не да произвеждаш ел. енергия. А когато навън е +30, "делта те"-то ще е малко, съответно и мощността която ще може да извлечеш ще е малка.


--- Цитат на: epwpixieq-1 в Ноември 24, 2024, 02:27:10 pm ---... ;D ;D ;D Много съм съгласен с това становище, но сега го преосмислете от гледната точка на вашето виждане, да се покрие част от Сахара със фото-соларни панели. Дали е възможно, абсолютно (с неимоверни индустриални инвестиции), но също така е и абсолютно неоправдано, понеже това ще банкрутира цялата индустриална система основана на евтина енергия.

--- Край на цитат ---
Покриването на цяла Сахара е неоправдано поне в сегашните икономически реалии. Но покриването на всички покриви на заводи и жилищни кооперации е по-изгодно, и вече се прави. Панелите поевтиняват, инверторите които могат да преобразуват прав в променлив ток - също, и с нарастването на тези соларни източници цените ще стават все по-приемливи. А като добавим поскъпването на другите източници - и все по оправдани икономически.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия