Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Трансформиране на ел. енергия от ниско-температурни топлинни източници

(1/2) > >>

epwpixieq-1:
Реших да отворя тази тема понеже експеримента който показва Дон Шмидке, според мен е уникален, както споделих това и в темата за турбината на Тесла, където за първи път поместих видеото. В допълнение, идеята е валидна и за други типове имплементации с ефективна термодинамична трансформация.

https://www.youtube.com/watch?v=6BOMi_7A5Z8

Уникалността на експеримента е основно поради 2, демострирани, причини и възможността за 3-та:

Първо, възможността да се задвижва парна турбина, в този случай ТТ , като предполагаемо друга турбина не би могла да работи с нужната ефективност при такъв малък размер, с помощта на компресор и затворен воден резервоар, като в този случай самия самия резервоар не е под компресия, а под вакум. На измерванията се вижда че водата в резервоара е 38 С (на видеото 101 F, като всичките замервания там са във Фаренхайт), а водната пара която отива към компресора е с температура 31 С. Пренебрегвам грешките от външното замерване по повърхността на съдовете.

Второ, затвореността, като изключим термодинамиката на компресора, на термичния цикъл. Тоест, изхода на турбината е директно вързан за водния резервоар от където компресора черпи водни пари.

Третата причина за сега не е демонстрирана, и като цяло е най-важната, но предполагам всеки може да си я представи: затвореност на целия енергиен цикъл, поне от гледна точка на температурната трансформация към механична и последващо kъм електрическа енергия. Разбира се трябва да поддържаме температура на водата в резервоара, все пак трябва да имаме енергиен източник, знаен или незнаен. След като веднъж е стартиран компресора и е достигнато определено динамично равновесие в системата, енергията за задвижване на компресора може да бъде изтегляна, в началото частично, и след оптимизации изцяло, от генератора задвижван от турбината. Самото затваряне така на цикъла ще бъде абсолютен успех. Тоест генератора да може да генерира мощността необходима за работата на компресора, даже без да се извлича някаква полезна работа. Оптимизирането на една такава установка и затварянето на циклите, термодинамичен и енергииен, не нарушава никакви физични закони. Напротив сравнително лесни изчисления показват, че при определено намаляване на температурата на резервоара за единица време, или източване на латентната топлинна енергия за определен времеви период, посредством фазов преход на водата, установката, даже и при приета сравнително ниска ефективност, може да се затвори енергиино.

При такава затворена динамична система, усилията ще бъдат концентрирани върху балансиране на отношението на полезната работа към мощността необходима за поддържане на компресията, или по друг начин казано, полезната работа която може да се извлече от системата без да се наруши динамичното равновесие, като това ще зависи основно от ефективността и оптимизацията на турбината.

Такава установка явно изисква години опит и сериозна работа за да се направи, да не говорим за нуждата от намаляване на размерите на отделни части, но ако някой търси начин да си генерира "свободна" ел. енергия по един алтернативен начин, ще е трудно да намери нещо по-реално от това, поне за сега.

nizo:
epwpixieq-1, че то това си е типична термо помпа, но работи с вода, а не с фреон. Като цяло да, ако зимата дадеш на външното тяло каквато и да е топлина, то ще я глътне с кеф.

epwpixieq-1:

--- Цитат на: nizo в Ноември 06, 2018, 07:28:05 pm ---epwpixieq-1, че то това си е типична термо помпа, но работи с вода, а не с фреон. Като цяло да, ако зимата дадеш на външното тяло каквато и да е топлина, то ще я глътне с кеф.

--- Край на цитат ---

Че може да го определим като термо помпа, така е, всъщност точно това е смисъла на разработката. Че е "типична", вижте с това ми е трудно да се съглася, освен разбира се ако не ми посочите термопомпи, които да работят с парни турбини под подобна конфигурация.
В допълнение основното, както споменах, е потенциалната възможност за затваряне на енергийния кръг, тоест да се елиминира външния източник за енергията на компресора. Това според мен може да се направи, само ако имаме сравнително ефективен термодинамичен трансформатор (парна турбина), при такива малки размери, способен да движи генератор който от една страна да захранва компресора, а от друга да има достатъчно остатъчна енергия за полезна работа. Така всичко опира до ефективна термодинамична трансформация, или до термодинамичните характеристики на малката парната турбина. И точно поради тази причина моето мнение е, че системата е определено атипична.

nizo:
Mоже, но на каква цена. Има един изобретател от САЩ Denis Lee, който има такава система. Аз ти пиша, че е термо помпа в смисъл такъв, че климатици и хладилници се ползват доста време вече и науката около тях е доста напреднала, спрямо това във видеото, което предлага да се изпарява вода с мехурчета. Може ли да нарисуваш точно какво правят във видеото ... правят пара с компресора и въртят турбината или турбината върти и компресора, малко неясна е цялата постановка.

montanar:
И тука няма да яде Асан баница ....
Нискотемпературно да се взима енергия е много тегава работа и все пак има доста по-пряк начин казва се Стирлинг има видове де работят от 2 градуса делта Т ..... - При тая система де коментирате оставете това че е безумно сложна ако трябва да се затвори а и става безумно голяма за реалния си работен потенциал.
Другия проблем е ефективноста - аз не знам да има турбина която би работила пи толко бавен процес (за капак и тоя фантазира че ще ползва тесла турбина де става хептем смешно) де би се получил а за капак и в вакум .... - на мен това ми звучи меко казано фантастично.
Може и аз да съм тъп ама това грам не ми се връзва като начин на работа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия