Автор Тема: Трансформиране на ел. енергия от ниско-температурни топлинни източници  (Прочетена 11053 пъти)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Реших да отворя тази тема понеже експеримента който показва Дон Шмидке, според мен е уникален, както споделих това и в темата за турбината на Тесла, където за първи път поместих видеото. В допълнение, идеята е валидна и за други типове имплементации с ефективна термодинамична трансформация.

https://www.youtube.com/watch?v=6BOMi_7A5Z8

Уникалността на експеримента е основно поради 2, демострирани, причини и възможността за 3-та:

Първо, възможността да се задвижва парна турбина, в този случай ТТ , като предполагаемо друга турбина не би могла да работи с нужната ефективност при такъв малък размер, с помощта на компресор и затворен воден резервоар, като в този случай самия самия резервоар не е под компресия, а под вакум. На измерванията се вижда че водата в резервоара е 38 С (на видеото 101 F, като всичките замервания там са във Фаренхайт), а водната пара която отива към компресора е с температура 31 С. Пренебрегвам грешките от външното замерване по повърхността на съдовете.

Второ, затвореността, като изключим термодинамиката на компресора, на термичния цикъл. Тоест, изхода на турбината е директно вързан за водния резервоар от където компресора черпи водни пари.

Третата причина за сега не е демонстрирана, и като цяло е най-важната, но предполагам всеки може да си я представи: затвореност на целия енергиен цикъл, поне от гледна точка на температурната трансформация към механична и последващо kъм електрическа енергия. Разбира се трябва да поддържаме температура на водата в резервоара, все пак трябва да имаме енергиен източник, знаен или незнаен. След като веднъж е стартиран компресора и е достигнато определено динамично равновесие в системата, енергията за задвижване на компресора може да бъде изтегляна, в началото частично, и след оптимизации изцяло, от генератора задвижван от турбината. Самото затваряне така на цикъла ще бъде абсолютен успех. Тоест генератора да може да генерира мощността необходима за работата на компресора, даже без да се извлича някаква полезна работа. Оптимизирането на една такава установка и затварянето на циклите, термодинамичен и енергииен, не нарушава никакви физични закони. Напротив сравнително лесни изчисления показват, че при определено намаляване на температурата на резервоара за единица време, или източване на латентната топлинна енергия за определен времеви период, посредством фазов преход на водата, установката, даже и при приета сравнително ниска ефективност, може да се затвори енергиино.

При такава затворена динамична система, усилията ще бъдат концентрирани върху балансиране на отношението на полезната работа към мощността необходима за поддържане на компресията, или по друг начин казано, полезната работа която може да се извлече от системата без да се наруши динамичното равновесие, като това ще зависи основно от ефективността и оптимизацията на турбината.

Такава установка явно изисква години опит и сериозна работа за да се направи, да не говорим за нуждата от намаляване на размерите на отделни части, но ако някой търси начин да си генерира "свободна" ел. енергия по един алтернативен начин, ще е трудно да намери нещо по-реално от това, поне за сега.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
epwpixieq-1, че то това си е типична термо помпа, но работи с вода, а не с фреон. Като цяло да, ако зимата дадеш на външното тяло каквато и да е топлина, то ще я глътне с кеф.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
epwpixieq-1, че то това си е типична термо помпа, но работи с вода, а не с фреон. Като цяло да, ако зимата дадеш на външното тяло каквато и да е топлина, то ще я глътне с кеф.

Че може да го определим като термо помпа, така е, всъщност точно това е смисъла на разработката. Че е "типична", вижте с това ми е трудно да се съглася, освен разбира се ако не ми посочите термопомпи, които да работят с парни турбини под подобна конфигурация.
В допълнение основното, както споменах, е потенциалната възможност за затваряне на енергийния кръг, тоест да се елиминира външния източник за енергията на компресора. Това според мен може да се направи, само ако имаме сравнително ефективен термодинамичен трансформатор (парна турбина), при такива малки размери, способен да движи генератор който от една страна да захранва компресора, а от друга да има достатъчно остатъчна енергия за полезна работа. Така всичко опира до ефективна термодинамична трансформация, или до термодинамичните характеристики на малката парната турбина. И точно поради тази причина моето мнение е, че системата е определено атипична.

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Mоже, но на каква цена. Има един изобретател от САЩ Denis Lee, който има такава система. Аз ти пиша, че е термо помпа в смисъл такъв, че климатици и хладилници се ползват доста време вече и науката около тях е доста напреднала, спрямо това във видеото, което предлага да се изпарява вода с мехурчета. Може ли да нарисуваш точно какво правят във видеото ... правят пара с компресора и въртят турбината или турбината върти и компресора, малко неясна е цялата постановка.

montanar

  • Гост
И тука няма да яде Асан баница ....
Нискотемпературно да се взима енергия е много тегава работа и все пак има доста по-пряк начин казва се Стирлинг има видове де работят от 2 градуса делта Т ..... - При тая система де коментирате оставете това че е безумно сложна ако трябва да се затвори а и става безумно голяма за реалния си работен потенциал.
Другия проблем е ефективноста - аз не знам да има турбина която би работила пи толко бавен процес (за капак и тоя фантазира че ще ползва тесла турбина де става хептем смешно) де би се получил а за капак и в вакум .... - на мен това ми звучи меко казано фантастично.
Може и аз да съм тъп ама това грам не ми се връзва като начин на работа.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
И тука няма да яде Асан баница ....
Ако под "Асан баница" имате в предвид от нищо да се извлече нещо, така е няма такава баница. В тази установка си има фундаментални принципи и оптимизационна работа. На който не му са интересни тези неща да си търси енергични "Асан баници" както поетично се изразихте.

Нискотемпературно да се взима енергия е много тегава работа и все пак има доста по-пряк начин казва се Стирлинг има видове де работят от 2 градуса делта Т ..... -

Нещо не разбрах от коментара ви как Стърлинг машината е "ниско температурна", моля пояснете. В допълнение си представете Стърлинг машина да извлича енергия от топла вода на голяма площ, за да има достатъчно енергийна концентрация. Нещо не се вързват нещата. 

При тая система де коментирате оставете това че е безумно сложна ако трябва да се затвори а и става безумно голяма за реалния си работен потенциал.
Че на видеото системата е голяма така е, но резервоара от 4000 литра спокойно може да стане 1 кубик вода.  Разликата е единствено че този кубик вода трябва да бъде подгряван за да му се повишава температурата с 25 С, за час.
 
Другия проблем е ефективноста - аз не знам да има турбина която би работила пи толко бавен процес (за капак и тоя фантазира че ще ползва тесла турбина де става хептем смешно) де би се получил а за капак и в вакум .... - на мен това ми звучи меко казано фантастично.
Ами ако бяхте гледали добре видеото човека не фантазира,той го показва. Не знам защо си мислите че той просто си теоретизира. Човека показва работеща установка, не затворена от ергенина гледна точка, но работеща въпреки това. Той нагледно показва как задвижва тесла турбина с компресор дърпащ водни пари от резервоар под вакум, като показва още намаляване на температурата на резервоара, тоест извличане на латентната енергия на топлата вода. Кажете кое в тази установка е фантастичното, че нещо не можах да разбера.

Може и аз да съм тъп ама това грам не ми се връзва като начин на работа.
Няма смисъл да омаловажавате разбиранията си, установката не е лесна. Трябва време за да се разбере как работи.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Mоже, но на каква цена. Има един изобретател от САЩ Denis Lee, който има такава система. Аз ти пиша, че е термо помпа в смисъл такъв, че климатици и хладилници се ползват доста време вече и науката около тях е доста напреднала, спрямо това във видеото, което предлага да се изпарява вода с мехурчета. Може ли да нарисуваш точно какво правят във видеото ... правят пара с компресора и въртят турбината или турбината върти и компресора, малко неясна е цялата постановка.
Dennis Lee говори за съвсем други неща, и предполагам ,че е някакъв тип шарлатанин, но за това ако си заслужава да се коментира в друга тема.

На видеото човека не изпарява водата, поне не по стандартния топлинен начин, прочетете добре това което написах в началния си коментар. Входа на компресора е вързан за цистерната ( ако може така да се каже ), в която има вода от около 40 градуса. Цистерната е пълна с вода, като са оставени само 12 см въздух ( от най-горната и част до нивото на водата).Изхода на компресора е вързан към турбината на тесла (ТТ), а изхода на ТТ е вързан към цистерната. Така имаме затворен кръг от гледна точка на движение на водата и част от енергията, при не затворена енергийна система, това което той показва. Компресора създава вакум в цистерната това е причината за създаване на водни пари, тези водни пари „дърпат“ от температурата на водата в резервоара и от там идва енергията на цялата установка, при една затворено енергийна система. Компресора нагнетява тези водни пари, и без компресорен балон, директно подава вече пара и така движи ТТ. След отнемането на част от енергията на парата, тя се връща отново във водния резервоар. Забележете че, отнема време, от няколко минути, докато тръбата от компресора към ТТ вдигне температурата си над 100 С. Надявам се това да помогне за разбирането на това кето се вижда във видеото, понеже то е много по добро от 1000 картинки.