Автор Тема: Трансформатор - донавиване на първична намотка с различни по дебелина проводници  (Прочетена 25080 пъти)

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Може да ви се стори глупаво, но искам да направя проба, а не мо достига проводник.
Та навивам първична намотка на ш образен магнитопровод, с 1мм проводник. Но не ми достига за около 100 навивки, за да звършя първичната намотка която трябва да е 308 навивки. И си мисля, имам проводник 0.8мм и проводник 0.3мм. Да ги свържа 0.8 и 0.3 което прави 1.1мм сързвам ги с 1мм и да донавия с тях до 308 навивки, как ще се държи трафа. Вторичната ще е 3мм проводник, 7 + 7 навивки.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Сложна ти е задачата и само много, много ерудиран може да ти помогне. Това сборуване на проводници, тези компилации са сериозна работа.
Влез има една тема за Айнщайн на дневен ред от два месеца насам, там има едни дето знаят повече от него. Ти само ги питай и после ти гарантирам едномесечна полемика по твоя сложен въпрос. Дори може да се надяваш и на СЕ да изкара твоя траф.  ;)

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Тогава само пробата ще покаже. ;D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 501
  • Z - Оркестър Вагнер
Тогава само пробата ще покаже. ;D
Колега, не се смей, не се смей  ;)......, ти какво, нямаш доверие на колегите ли? Недей така, те от планетарна механика разбират, камо ли от трансформаторчета.
Поискай и ще ти се даде, почукай и ще ти отворят! Аз не знам нищо по твоя въпрос, но поне ти дам насоки - и това е нещо...  :D

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Ха, ха! Наистина сложна работа ;D! Навивай го, нямаш никакъв проблем. Важно е да си го сметнал вярно.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Колега, Кузмов е прав, навивай смело. Макар че сумарното сечение е по малко от това на единичният проводник (0.94 : 1) разликата не толкова голяма. най добре е ако двата проводника се навиват усукани, но и един до друг (плътно) да се разполагат за ниски честоти няма значение.

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Ще навивам но утре, стана късно трафа беше 125/220 волта 2000VA (1400W) по данни на производителя, намотан с алуминиев провоник. Срязах намотката за 220 и ги преброих 308 навики, после си сметнах вторичната.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
И си мисля, имам проводник 0.8мм и проводник 0.3мм. Да ги свържа 0.8 и 0.3 което прави 1.1мм сързвам ги с 1мм и да донавия с тях до 308 навивки, как ще се държи трафа. Вторичната ще е 3мм проводник, 7 + 7 навивки.

0.8 и 0.3 диаметър не правят сечение в площ от диаметър 1.1мм, имай го в предвид!
0,8 диаметър има сечение 0,5кв.мм.+ 0.3 - 0,07кв.мм. Общо=0,57кв.мм.
Съотнесено към 1мм.диаметър=0,78 мм. сечение, не е чак толкова голяма разликата. Повече ще ти загрява голямата част на първичната, но практическа разлика няма да установиш! Мощността обаче ще ти спадне с около 30%. Бръмченето може да е по-силно, но има цака - крадеш малко (от най-близката до теб жена или гей) лак за нокти и...мацаш смело по навивките ;D


П.П.Bat_Vanko, усукани не е добра идея - ще се ошашави токът и няма да знае де се намира в изхода :D

EDM electronics, обожавам те, когато говориш мръсотии... ;D ;D ;D


« Последна редакция: Ноември 02, 2018, 02:19:11 am от atos »

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
red_bull, я пак да повторим: значи имаш сърцевина от трансформатор 1400 W навита с алуминиев проводник. Плътността на тока в проводника излиза 8.2 А / мм2. Това според мене е трансформатор от китайски електрожен и той може да работи в режим работа/пауза не по голям от 0.3 (при максимално натоварване). В противен случай ще го запалиш. Сега с този по тънък проводник ако той е меден положението е горе долу същото макар и проводника да е по тънък. Дори бих ти предложил да навиеш повече навивки (като запазиш съотношението първична/вторична) за да намалиш подмагнитващият ток, който ще грее и в паузите.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Броят витки ще смяташ според площа на средното бедро. Ама побързай, щото ако в мухабета се намеси Никола Тесла, ще стане мн. трудно после.

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
   Bat_Vanko Трансформатора е испански, от времето когато са били на 125 волта в мрежата. Броят навивки го сметнах след като прерязах алуминиевата намотка и ги преброих, да по средното ребро е сметката 45 делено на  сечението излиза 1.4 навивки за волт .


Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Тва е похабяване на проводника с тая вторична, ма ти си знаеш.
Навии първо тоя 1мм дето го имаш и изкарай изводи, после тури изолация и тогава навии тоя дето ще е съставен, не го усуквай навивай ги двата заедно един до друг, след време да мое лесно да го махнеш и да сложиш еденичен.

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Точно така го навих, сложих изолация между всяка намотка, остава да наредя ламелите, но утре.

Неактивен red__bull

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 36
Готов навит, небръмчи незагрява на празен ход. Нормална ли е консумация на празен ход 20 вата.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Ми бая кютук си е, може и да е нормално. Трябва да го държиш на празен ход поне час за да кажеш че не загрява, колко го държа.